Světlo i tma

Je tma. Stisknu tlačítko a ejhle. Objeví se pár písmenek a bělostné logo operačního systému zazáří na displeji. Mám rád svůj Linux. I když, co to píšu? Linux je přece pro všechny, kdo chtějí více svobody. O tom se teď ale rozepisovat nebudu. Zaměřil jsem se na sociální sítě a několik jich vyzkoušel. Některé jsem doslova rozparádil, aby mi ukázaly, co umí a kam se dostane jimi šířený odkaz. Kdo ví, co budu jednou potřebovat. Hlavně mi nikdo nevypněte proud …

Poslední týdny jsem testoval sociální sítě a rozebral jejich systémy v podstatě na prvočinitele. Kdepak, žádný hacking se nekonal. Jen obrazně. Vytvořil jsem si určité profily jednotlivých segmentů a porovnával funkce, možnosti, schopnosti a také bezpečnostní body. Nic příliš složitého, ale nějaký čas to celkově zabralo. Projevily se i drobné technické potíže a matoucím zprávy redakčního systému WordPress. Každopádně to byla pro mě dobrá zkušenost.

Co jsem vlastně sledoval? Krom dosahu příspěvků v závislosti na počtu kontaktů v jednotlivých sítích i šíření odkazů samotnými vyhledávači a vzájemnou komunikaci sociálních vazeb. Vše s ohledem na nejlepší možný výsledek ve prospěch webové stránky. Pomyslně jsem takto rozebral nejen Facebook a Twitter, ale i Telegram, VKontakte, LinkedIn, Tumblr a další. Do vnitřních struktur jsem samozřejmě nezasahoval. Jen jsem si vytvářel statistiky.

Šlo o interakci čistě pro mou potřebu, rozvoj a sebevzdělávání. Podotýkám, že jsem nic neprolamoval a nedostal se nikam, kde to není žádoucí. Používal jsem pouze standardní internetový prohlížeč Chrome bez nějakých Dark apletů. Zprávu o konci světa si nechám s dovolením pro sebe (pokus o humor), ale mám už celkem jasno v tom, která síť je vhodná pro jednotlivé účely a jaká odezva se dá očekávat v zájmu minimalizace úsilí bez použití syntetických uzlů.

Takže vznikl plochý záznam čísel a několik definic rozkladu údajů získaných z dostupných obrazovek jednotlivých aktivací a seznamy počtu stránkování mocného nástroje jménem Google (opět úsměv). Určitě existují přesnější a rychlejší analytická řešení, ale já si rád hraju. Výsledek nebudu monetizovat a veřejný výstup rozhodně neplánuji. Srovnat si však jednotlivé sítě považuji za pozitivní s ohledem na ušetřený čas a možné investice ve prospěch propagace čehokoliv.

A jelikož jde o článek pro silné nátury, protože nepředpokládám, že by nějak vysoký počet lidí spočinul svým pohledem až na tyto poslední řádky, nabízím svůj osobní, leč částečný žebříček, který jsem stanovil na základě průměrných hodnot globální využitelnosti sociálních sítí bez ohledu na účel. První místo získal jednoznačně Facebook. Poslední pozice obsadily Telegram a Tumblr. Jistě nejde o převratné zjištění. Dosah VKontakte mě celkem překvapil.

Tak, každý nějak blázní dle svých možností. Někdo topí červíky kdesi u rybníka, jiní se honí za kulatým nesmyslem, šplhají po strmých skalách, nebo paří hry v nějakých kobkách, a já se bavím taky po svém. Po takovém maratonu se nakonec rád dostanu do přírody. Když zrovna prší, sednu na svůj rotoped a přemýšlím nad tím, proč třeba takový Google vzdal budování kruhů ve své vlastní síti. Doufám, že jednou překvapí. Ten systém se mi docela zamlouval.

Radovan Bazger, 6.6.2023

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..