Sleduji rád talentové soutěže. Nedávno mě zaujala jedna situace a hlavně dialog, který by neměl zůstat bez povšimnutí.

Mezi jinými soutěžícími byla v přímém přenosu i skupina „robotů z jiné planety“. Vtipní a výborně namaskovaní lidé, kteří předvedli své číslo a odešli. Před jejich vystoupením se však porotce Jaro Slávik zeptal: „A ako dlho chcete ostať na Zemi?“ Jeden z robotů pohotově odpověděl – „A Vy..?“ – Mám dojem, že Jaro chtěl toto téma poněkud rozvést, ale Jakub Prachař jej utnul s tím, že si to má napsat na Blog. Škoda. Jde totiž o téma, které by mohlo občas zaznít především v komerční televizi. No a když ne Slávik, tak to zkusím rozporcovat já …

Vzhledem k tomu, co se děje v posledním čtvrtletí a prvních patnácti letech nového tisíciletí, nejsem si jist, zda bych robotům nakonec byl schopen odpovědět. Když budu technologie hodně idealizovat, pak nezbývá než těmto umělecky zaměřeným Cyborgům závidět jejich hypotetickou nesmrtelnost. A nejen jim. Člověk se totiž na Zemi patrně už dlouho neudrží a díky ideologiím postaveným na principu nadřazenosti jedné skupiny před ostatními se lidstvo vyhladí neprosto bez potíží samo. Nejhorší na tom je, že my lidé to víme. Je nám známé riziko, přesto jde vše dál poněkud z kopce.

Víme samozřejmě i o špatném stavu planety. Chápeme potřebu změny ve prospěch trvalé obnovy ekosystémů. Jsme si vědomi také toho, že současné tempo dobývání surovin způsobí kolaps výroby. Dokonce už za několik desetiletí v případě nedostatečné recyklace. Člověku se sice otevírá zákoutí nepoznaných forem závislosti života na nenahraditelné planetě. Bohužel stále je to málo a investujeme obrovské finanční prostředky do bojůvek a válečných běsů místo záchrany lokalit, které přirozeně, nebo i vinou člověka ztrácí svou naturální sílu

Například současné rozsáhlé požáry v Indonésii řeší jen málokdo. Přitom v ohrožení je kromě lidí i velké množství unikátních druhů živočichů. Třeba orangutani, tygři sumaterští, nebo medvědi malajští. Požár navíc posílá do ovzduší více CO2 než celá americká ekonomika, nebo všechna auta v Německu za celý rok! Nekontrolovaný požár patrně vznikl při vypalování pralesů. Indonéští farmáři tak získávají novou zemědělskou půdu. Odborníci už teď mluví o největší přírodní katastrofě, která bude mít dopad na celosvětové ovzduší. Co děláme pro záchranu? Moc toho není.

Věřím, že i Jakub určitě rád někdy přispěje a pomůže nejen slovem dobré věci a co chtěl Jaro říci, to jednou určitě řekne v pravý čas a na vhodném místě. Včera to v soutěži robotům nevyšlo. Díky nádhernému hlasu při kterém na lidi jdou „zimomriavky“, zvítězila skvělá Gyöngyi Bodišová! Už se samozřejmě v diskuzích na netu objevují hlášky jako: „Trapné, zase Romka“, nebo „proč ta cikánka ze stanu“, a podobně. Lidi jsou opravdu nenapravitelní a řeší rozdíly, řeší hovadiny místo skutečných problémů a strastí, které lidstvo zažívá a ještě má před sebou.

Radovan Bazger, 22.11.2015

Možnosti sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *