Společný postup

Je nutné si připustit tu smutnou a krutou pravdu. Jsme ve válce. Ve válce s teroristy a územním celkem fanatiků, který ničí struktury v nichž vznikl, ale i další místa planety. Stranou by měly jít politické půtky. Stranou musí jít nadřazenost nacionalismu. Jako členové unie evropských států, která byla a je založena na principu sounáležitosti, společné ekonomiky, ochrany a vzájemné spolupráce, musíme změnit přístup. Země Evropy pojí společná historie, chyby i úspěchy, milníky doby. Národy našeho kontinentu se spojily a řeší vzájemné spory, problémy a výzvy společně. Vše ve jménu jednoty a přátelství.

Náš národ, naše ekonomika, občané České republiky i přes sebevětší odhodlání nejsou a nikdy nebudou schopni samostatně čelit vnějšímu nepříteli. Cizí armádě, nebo útokům radikálů. Dnes, v čase kdy teroristé zaútočili na jednoho z členů EU musíme jednat koordinovaně. Útok na Francii, při kterém zahynulo přes 130 nevinných, byl útokem na základní hodnoty Evropy. Útokem proti všem! Nestačí vkládat profilové fotografie v barvách francouzské trikolory na sociální elektronické sítě a zapalovat svíčky. Je třeba hovořit s lidmi a bránit svět jehož jsme nedílnou součástí.

Ano, možná i evropské špičky udělaly několik chyb a ve jménu solidarity s těmi, kteří utíkají před válkou, nedohlédly všech důsledků. Unie je mladá a chybami se učí. Berme to tak. Nelze však říci, že by kdokoliv podcenil rizika a situaci. Zodpovědní lidé pracují dle svého nejlepšího vědomí. Všechny bezpečnostní složky byly a jsou připraveny chránit občany členských států. Každý reaguje na vzniklou situaci. Můžete být připraveni na jistá úskalí, ale útok může přijít ze zcela nečekané strany. I kdyby byl lustrován každý, kdo přichází do vnitrozemí Unie, mohlo se stát neštěstí.

…a také se stalo! Útoky v Paříži 13.11.2015 podnikla skupina, která má svou síť napojenou do centra náboženského konfliktu. K teroristickým akcím se přihlásil Islámský stát. Nelze přitom přehlížet, že bezprostředně po útocích na místě lidem pomohli i muslimové žijící ve Francii. Další členové muslimské obce krvavé aktivity odsoudili. Správně bylo řečeno, že nelze tyto události spojovat jen s uprchlickou krizí. Hlavní viník je tisíce kilometrů daleko, což správně pochopil nejen francouzský prezident Francois Hollande, ale i prezident Ruské federace Vladimir Putin.

Téměř okamžitě ruské síly zesílily letecké i raketové útoky v Sýrii. Rusko totiž také zaznamenalo velké ztráty. Při říjnovém útoku na civilní letadlo nad Sinajským poloostrovem zahynulo 224 lidí. Mohutný úder na baštu radikálů zahájilo před několika hodinami samozřejmě i letectvo Francie. Bohužel nelze odhadnout, zda akce teroristů nebudou pokračovat. Tajné služby varují před dalšími útoky a obyvatelstvo nejen ve Francii žije ve strachu. Zbytek Evropy je ve střehu. I Slovensko, stejně jako další země unie, je připraveno plnit článek Lisabonské smlouvy.

Text sedmého paragrafu 42. článku uvedené smlouvy uvádí, že „pokud se členský stát stane na svém území terčem ozbrojeného napadení, poskytnou mu ostatní členské státy pomoc a podporu všemi prostředky, které jsou v jejich moci. Francie o tuto pomoc v rámci Evropské unie požádala. Ani Česká republika nemůže zůstat stranou a občané musí chápat, že celou situaci je možné označit za naléhavou. Jsme uprostřed Evropy a součástí Schengenského prostoru. Jsme součástí rodiny, která je v ohrožení. Týká se to naší republiky víc než jsou někteří z nás schopni připustit.

Jsou však mezi námi i lidé, kteří negují demokratická rozhodnutí spoluobčanů o integraci a v histerii volají po pádu či demisi naší vlády. Myslím, že tím jen krátkozrace podporují individuality toužící po osobní slávě a prospěchu. Po mnoha letech má ČR mimořádně profesionální vládu. Kabinet, který je odhodlán vykonat vše pro obranu republiky, vnějších hranic Evropy i ochranu občanů. Vláda úzce spolupracuje, tvoří mimořádně pevný svazek s ostatními zástupci členských zemí unie a snaží se i pomocí Armády ČR zničit nepřítele, který působí v zahraničí.

V minulosti jsem také kritizoval některé kroky Eu a demonstroval své pochyby nad rozhodnutím evropského parlamentu v některých oblastech správy celku. Současný stav si však žádá rychlou reakci a společný postup v otázkách zabezpečení klidu a míru. Evropské zpravodajské služby pracují na maximum. Občané všech zemí včetně České republiky musí práci bezpečnostních orgánů podpořit. Opakuji – je nutný společný postup a solidární pohled na celkovou situaci v níž se všichni bez výjimky nacházíme. Ano – jsme ve válce. Nepřítel je velmi nebezpečný a jinak než ve spojenectví se ubránit nelze.

Myslím si, že Spojené státy americké nezůstanou pozadu a na výzvu prezidenta Francie ke společné akci přistoupí na základě Severoatlantické smlouvy ve znění: Smluvní strany se dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem, a proto dojde-li k takovému ozbrojenému útoku, každá z nich uplatní právo na individuální nebo kolektivní obranu a pomůže smluvní straně nebo stranám takto napadeným tím, že neprodleně podnikne takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly.

Jsou to jen lidé – svobodní a tolerantní. Mírumilovní, ale hrdí. Líbí se mi jejich reakce a obdivuji přístup obyvatel Paříže i dalších francouzských měst. Z reportáží televizních stanic je patrné, že sice s opatrností, těžkým zármutkem v srdcích, ale se vztyčenou hlavou a pevným odhodláním kráčí ulicemi s vírou v lepší časy. Uvědomme si, jak příkladné je toto gesto a jaký vzkaz je tím vyslán nepřátelským barbarům. Jejich C’est la vie se nese evropským kontinentem jako věčná ozvěna. Nezbývá než citovat jednoho z největších myslitelů, filosofa Immanuela Kanta: „Nejméně se bojí ti, jejichž život má největší cenu.“

Radovan Bazger, 17.11.2015

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..