Vydrž brácho

Mám kamaráda. Takového přítele na telefonu, sociálních sítích a vlastně i v reálu. Je spousta věcí, na které máme stejný, nebo obdobný názor. Podobně vidíme svět, jeho podstatu, filosofickou stránku i politiku. Jsou samozřejmě i další věci vnímané tak nějak na stejné vlně. Ženy, rodinné vztahy, auta, fragmenty historie, o tom všem se dokážeme bavit dlouhé hodiny. Nedávno se však objevilo téma, které rozděluje i nás.

On žije stovky kilometrů daleko a proto se často nevídáme. Byla teď znovu příležitost, ale k setkání nedošlo. Právě pro náš rozdílný názor. Názor na válku na Ukrajině. Věděl jsem, že kdybychom se viděli, určitě by přišla řeč i na konflikt Rusko – Ukrajina. Ten chlap hájí kroky Moskvy a nenávidí vše, v čem mají USA a NATO prsty. Je zastáncem míru a klidu zbraní, ale prý už nešlo dál trpět nespravedlnost. Údajně už Putin nemohl čekat na další kudlu v zádech.

To jsou prostě slova, která ve mě pění krev. Tak jsem tedy řekl, že není vhodné klima pro setkání. Jen bychom se pohádali a to bych nechtěl. Vážím si kamaráda a člověka jemuž říkám brácho tak moc, že nechci dosáhnout sporu, jaký by nás rozeštval natolik, až bychom se nechtěli znát. Teď ve všem vidím jisté asociace. Je třeba hledat řešení. Mezi všemi. V mezilidských vztazích i ve vysoké politice. Jednou se ukáže i samotná pravda! Jak moc je důležitá, to ukáže jen a pouze čas. Nezbývá než doufat …

Panují-li neshody, je výhodnější příměří, než otevřená nenávist, než boj a ztráty. Je lepší přivřít dveře a vyčkat na další signály. Je také dobré vsadit na lidskost a inteligenci. Získat čas i aktuální informace. Ty mohou být totiž rozhodující pro další vývoj. Stejně jako kamarád může přemýšlet, rozhlédnout se, rozšířit obzory, tak i já vnímám nejen jeho názorový profil, ale i další události, které dají odpůrcům v mnohém za pravdu.

Osobně souhlasím s tím, že není možné odvracet tvář od probíhající občanské války a sledovat, jak cizí moc rozkládá nejen svébytnou zemi, ale i vliv jedné z jaderných velmocí. Není dobré blokovat něčí ekonomiku a dělat vše v neprospěch dobrých vztahů mezi národy. To vše se stalo – je mi to jasné. Přesto válku z mnoha důvodů odmítám. Prezident Putin místo projevů ke svým lidem měl možná celému světu a na půdě OSN sdělit, že je potřeba změnit přístup k Rusku.

Ozbrojené síly OSN mohly řešit spory uvnitř Ukrajiny a prostřednictvím mezinárodních pozorovatelů a médií přiblížit situaci všem. Věřím, že i teď je stále ještě prostor pro jednání, příměří a konečnou dohodu. Stejně tak si myslím, že můj kamarád bude ochotný vše probrat do nejmenších detailů a posuneme rozhovory na novou úroveň. Bez hádek a odporu. Ona totiž válka mezi lidmi neřeší nic. Vytváří jen oběti a ty určitě nechci.

Neshody jistě urovnáme a zanedlouho si opět podáme ruce. Musíme komunikovat a dokážeme to. Stejně, jako se jednou musí domluvit Spojené státy, Ukrajina i Rusko na společně akceptovatelném postupu. Každá rozepře má řešení poklidné, tedy za předpokladu, že se všechny strany dohodnout chtějí. Já se vzepřel jinému názoru a přesto jsem schopný učinit vstřícný krok. Co veliké Rusko? Je ochotno jednat o míru?

Ano. Rusové projevili snahu vytvořit jednací tým už v počátcích konfliktu. Ukrajinou a západem jsou však kladeny podmínky ještě před počátkem rozhovorů. Vzniká vlastně patová situace. Agresor chce jednat, ale nemá s kým. Přitom pojem agresor je v rámci celé situace na obou stranách uchopen naprosto odlišně. Co je však nejhorší, že každou minutou umírají lidé. Zbytečně. Jen pro slávu, moc a peníze. To naštěstí chápu já, chápe to i kamarád a nezbývá než doufat, že to pochopí i Zelenskyj a Biden.

Nejsem bez chyby a můžu se mýlit. Jenomže být nad věcí je pro mne důležitější. Tento stav ponechává možnost volby a svobodu nejen projevu. Mohl jsem podlehnout síle propagandy. Východní i západní. Můj názor je však pevný: Válka je absolutní zlo a je mi moc líto, že tak slabí lidé řídí svět. Tak slabí, že vše řeší násilím. Naštěstí je Země schopna ve stejném okamžiku vložit lidem do rukou naději. Šanci procitnout.

Není důležité, kdo tu hru začal. Jen chvíli vydrž brácho!

Radovan Bazger, 21.2.2023

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..