Volební lístky

Blíží se další volby. Tentokrát do velkého a přeslavného Evropského parlamentu. Volby, které jsou pro někoho naprostou prioritou nejvyššího významu a pro jiné zcela mimo zájem. Budova Europarlamentu je daleko a dotace mizí údajně na kontech vlivných, případně v zemi pod povrchem předražených dálnic. Tak proč bychom se vzrušovali během kampaně…

A to je ten problém. I když – proč to hned nazývat problémem? Pokud jsou takové volby někomu ukradené, tak v podstatě žádný problém nemá. Sice je tím skryta vada v podobě neuvědomování si toho, kam plynou peníze z našich daní, ale to je vlastně jedno, protože s tím stejně nic neuděláme i kdybychom si zvolili do čela EU papeže, biskupy a všechny svaté.

Když si přece jenom budu hrát na uvědomělého občana republiky české a zatoužím po změně budoucnosti Evropy a všech národů žijících v Unii včetně těch prozatím nepřijatých, pak teprve vidím velkou hromadu problémů a šílené schyzma v němž operují jednotlivá politická uskupení. Hnutí a strany i koalice rozehrály boj o hlasy voličů a evidentně se neštítí ničeho.

Taková Česká strana sociálně demokratická vzala všechno jedním vrzem a jejich hlavní kandidát vyzdvihuje nutnost nových pracovních příležitostí, zabránění lobbingu, zlepšení podmínek pro české zemědělce. Nějak jsem se nedozvěděl jakým způsobem bude pan profesor své vize prosazovat v prostředí, kde jsme jen takovým postkomunistickým odbytištěm.

KSČM chce v Evropě udržet mír a bezpečnost, účinně čerpat dotace, shodnou kvalitu potravin, atd. Je velmi zvláštní, obzvláště pro mladou generaci, že právě tato strana žádá podporu demokracie, ochranu soukromí a informační svobodu včetně internetu. Komunisté chtějí ochranu lidských práv. Kteří! Soudruzi, kteří oslavují vznik KSČ minulého století?

Docela mě štve sílící nacionalismus a jiné obdobné sklony a to včetně nenávistných projevů adresovaných Evropě. A to dokonce v jednotlivých blocích televizních spotů. Už ani nevím, kteří lidé a z jakých stran či uskupení v tom hráli svou úlohu. Samé protiintegrační a protievropské slogany a vyzdvihování národní hrdosti a jedinečnosti naší české maličkosti.

V podobném duchu se nese kampaň Dělnické strany sociální spravedlnosti, která má obecně renomé strany méně přizpůsobivé současným politickým poměrům v EU. Aktivity pana Vandase a jeho přívrženců mi nejsou sympatické a nikdy se nebudu angažovat v jejich prospěch. Už vůbec ne vhozením lístku DSSS do volební urny.

Na pravé straně spektra je například ODS. Strana, která nemá pro mě hodnotu a rozhodně se neztotožním s ideologií, kterou přednesl před časem člen této strany Tomáš Chalupa. Mimo jiné řekl, že chce vládu, která do naší země vrátí kapitalismus. Chce svět založený na vítězích a poražených. Svět krutý, bezcitný a možná nehledící k zásluhám, ale svobodný!

Top09 ústy pana knížete láká občany k volbám takovým otcovským způsobem. Nekašlete na Evropu, říká pan Schwarzenberg. V Europarlamentu by měli být odborníci, kteří chtějí instituci budovat, nikoliv bořit. Obávám se, že co před lety udělala tato strana na českém ministerstvu obrany a pro blaho občanů ČR obecně, za to by jí v Bruselu určitě Ódu na radost nezahráli.

Ano. Jak pozitivně naladěný koblížek se tváří pan Babiš v televizních debatách. Chce zrušit roamingové poplatky a zajistit další bohulibé náležitosti! Zejména studentům je slibována celá škála výhod a projektů, které je jistě katapultují into the World of Big Business! Proč si nevychovávat mladé důvěřivce. Je to tak jednoduché když na to člověk má prostředky.

Věřte mi, prošel jsem si programy a hory-doly všech organizací, které vysílají své kandidáty do boje o křesla v evropském parlamentu. Žádná se neobtěžovala zeptat se lidí, co by doopravdy chtěli. Žádná se nepere za stejná práva občanů, stejné životní podmínky a úroveň napříč EU. Žádná nevytvořila komplexní program v němž by byl na prvním místě člověk…

Kde jsou skutečné problémy lidí? Skutečná řešení nezaměstnanosti? Kde jsou problémy seniorů, rodičů s dětmi i dětí samotných? Kde jsou návrhy opravdových změn v oblasti ekologie a záchrany planety Země? Který kandidát vyslovil slova vznešenější než finanční pojmy? Kde je globální odpovědnost přenesená do práce v regionech?

Jen jedna Evropa jest. Miliony lidí chtějí zdravě žít a pracovat, vychovávat potomky a v míru i svobodně kráčet světem. Jenomže těm, kteří se snaží usednout do sametových křesel exklusivně placených postů, těm o blaho lidu nejde a já jim už z principu nevěřím. A nedivte se mi. Efektivita a produktivita práce českých politiků není nijak závratná.

Pochybuji o tom, že v evropském parlamentu budou vítězní kandidáti bořit zdi a konat zázraky. Rád bych volil zastupitele do evropských institucí právě proto, aby se něco změnilo k lepšímu nejen v EU, zahraniční politice, ale i v jednotlivých členských státech. Jenomže není koho volit. Je mi líto – opravdu není koho s čistým svědomím vyslat do Bruselu.

To není bojkot, nebo návod pro ostatní. Pokud k volbám chcete, tak jen klidně jděte. Víte, když se někdo zeptá proč jsem nevolil, pak odpovím: Nevezmu si na triko to, co EU v příštím období lidem předhodí ve formě paragrafů a norem. Člověk, který by skutečně hájil zájmy občanů a ovlivnil budoucnost Evropy, takový v těchto volbách prostě nekandidoval.

I proto jsem dnes volební lístky vyhodil. Všechny!!

Radovan Bazger, 19.5.2014

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..