Peníze nebo život

Co se děje nejen na malých městech v oblasti lékařské péče? Možná že jde o špičku ledovce a možná jen nafukuji bublinu. Faktem však zůstává, že nebezpečí a riziko nese nakonec jen a pouze pacient. Vybral jsem si toto téma na základě osobních zkušeností. Je to ze života a podle toho, jak reaguje okolí, jedná se o rozšířený jev z prostředí ordinací českých…

Širokospektrální krevní testy jsme byli připraveni u našeho dětského lékaře vyloženě vyškemrat vzhledem k jeho umění vše zlehčit a hysterické rodiče uklidnit. Ale naštěstí ordinovala příjemná a zkušená paní doktorka jako zástup. Po krátkém vysvětlení dlouhodobých potíží našeho synka a uvedení do problému ochotně vypsala příslušné žádanky.

Za několik dnů jsem šel přes liduprázdnou čekárnu do této ordinace pro výsledky. Vyslechl jsem diagnozu a návrh léčby – antibiotiky. Zeptal jsem se již pana doktora, zda by mi mohl povědět o této nemoci, příznacích a léčbě něco víc. Synkovi byla totiž z laboratorních testů diagnostikována Lymská borelioza! Nemoc, kterou přenáší bodavý hmyz a klíšťata.

Po dvou minutách obecných informací mi tento lékař sdělil, že mi věnoval už mnoho času a v podstatě mě slušně vyprovodil. Měl přitom prázdnou čekárnu a já chtěl vědět víc. Mnohem víc! Nakonec jsem se obrátil na nástroj moderní doby a vše o Borelioze zjistil na skvěle zpracovaných webových stránkách občanského sdružení s adresou www.borelioza.cz

S jistými obtížemi jsme už s Adámkem u doktora byli a v podstatě některé příznaky zlehčoval a řekl, že neurologické změny ustoupí s věkem. Doporučení na neurologii kvůli drobnému tiku také vydal dosti neochotně. Přitom právě Borelioza napadá nejčastěji nervový systém. Proč nejdříve lékař nevyloučil fyziologické změny, bakteriální a virová onemocnění? Těžko říci.

Myslím si, že brzy tomuto doktůrkovi řeknu něco nehezkého, a vzhledem k tomu, že dobré reference na netu ani ve městě nemá, zaregistrujeme děti u jiného lékaře. Aroganci a laxnost opravdu nehodlám přehlížet. Nechci se přít ani soudit. Jen mi jde o to, aby si lékaři, ministři a také pracovníci pojišťoven uvědomili, že zdraví máme jen jedno. Opravdu jenom jedno!

Kdybychom teď nepožádali o krevní testy, tak se na to onemocnění přijde kdoví kdy. Možná vůbec. Navíc ani nelze přesně určit, jak dlouho už borelie v sobě klučina má. Dva měsíce? Rok? Dva? Proč se testy na taková onemocnění nedělají běžně? Proč se nedělají pravidelně všechny možné testy z krve a nejen u dětí? Je to drahé? Dražší než zdraví a život?

Žijeme v absurdistánu a neuvědomujeme si to, dokud se nás takový příběh nedotkne. Myslí na to náš pan pediatr? Možná by potřeboval konkurenci přímo v budově městské polikliniky. Stejně je mi divné, že má tak prázdnou čekárnu. Možná to bude tím, že rodiče vozí děti do 10 km vzdáleného města. Asi vědí proč. Nevím. Pokud se pletu, tak je chyba v čem?

Všude v čekárnách jsou plakáty Karkulky, která šla lesem sama a očkovaná. Letáky upozorňující na nebezpečí nemocí jakými jsou klíšťová encefalitida a Lymská borelioza. Chápu dokonce, že diagnostikovat takové onemocnění není jednoduché a příznaky lze velmi jednoduše zaměnit s jiným onemocněním. Často nelze odhalit vůbec, jak jsem si přečetl.

Jenomže v časech a regionech, kde je výskyt klíšťat (tyto nemoci přenáší i bodavý hmyz, nejenom klíště) enormní a tato nemoc je stále častější, tak bych očekával u lékařů větší obezřetnost a při každé příležitosti žádal o krevní testy. A nejen v souvislosti s těmito parazity. Jak už jsem uvedl v předchozím příspěvku – je lepší opatrnost a prevence.

To je můj názor. Názor laika a člověka, který upřednostňuje zdraví před financemi a umístěním v tabulkách čerpání prostředků z kont zdravotních pojišťoven. Slyšel jsem totiž, že čím méně financí lékař čerpá z pojišťovny, tím více odměn se mu dostává. Těžko říci v jaké podobě a formě a zda-li je to pravda. Na každém šprochu je však pravdy trochu, to víme všichni.

Vypadalo by přinejmenším lépe, kdyby doktoři více sledovali pacienta než monitor svého laptopu. Zdejší pediatr sice užívá vznešených slov a vystupuje velmi kultivovaně, avšak někdy jeho jednání opravdu působí arogantně. Obzvláště, pokud dává lidem najevo v jakém je časovém presu. I to pochopím. Obzvláště když čekárna zeje prázdnotou.

Nepíši jako zhrzený rodič s ublíženou ješitností. Píši zde proto, abych nějak vzbudil zájem lidí o tuto problematiku a pokud má někdo jiné zkušenosti a uklidní či vyvrátí naše obavy, pak by to bylo jen dobře. Asi jsme byli zvyklí na jinou úroveň lékařské péče. A přitom má pan doktor tak skvělou zdravotní sestru. Milou, ochotnou a naprosto profesionální.

Na druhou stranu musím říci, že pokud ona Borelioza v těle syna je déle než rok, pak toto onemocnění nerozpoznala ani lékařka pečující o naše děti před změnou bydliště a lékaře. Jenomže to už nikdy nezjistíme. Nezbývá než věřit farmaceutickým laboratořím a průmyslu i vyšší moci, že se podaří Borélie z tělíčka dítěte co nejrychleji a navždy dostat pryč.

Prevence ze strany rodičů? Máme velmi málo možností. Pokud je člověk očkovaný proti viru klíšťové encefalitidy, pak je přenos této nemoci velmi nepravděpodobný, ale ne vyloučený – velmi malému procentu očkovaných se protilátky nevytvoří. Avšak na ostatní nemoci z klíšťat, jako je Lymská borelióza nebo Ehrlichióza, žádné očkování pro lidi neexistuje.

Jak jsem výše uvedl – bylo by určitě lepší testovat a posílat na odborná vyšetření někdy i preventivně, aby bylo možno některá onemocnění vyvrátit či potvrdit, nebo objevit nová. Prevence není drahá. Kompletní krevní testy jednou za rok i kdyby stály 5000, tak se v konečném důsledku vyplatí. A neměl by je žádat rodič. Měl by je žádat lékař s plnou úhradou zdravotních pojišťoven!

V pohádkách se výkřik „Peníze nebo život!“ objevuje při ztvárnění působení loupeživých band a temné historie z oblastí českých i evropských hvozdů. Budeme obdobný termín užívat i v případě popisu našeho zdravotnictví 21.století? I zdravotní pojišťovny by měly skládat Hippokratovu přísahu – tedy vždy konat v zájmu a ve prospěch nemocného.

Radovan Bazger, 20.5.2014

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..