Unicef

Je na Zemi spousta míst, kde udeří příroda, často i sám člověk, a jsou to právě děti, které za nic nemohou.

Můžu mít pohled na svět jaký chci. Kritizovat politiky za celkový stav naší civilizace. Za chudobu, nezaměstnanost, hladovění, konflikty a války. To však nepomůže tak rychle, jako finanční pomoc skrze organizace, které působí přímo a odvážně přímo v místech největších tragédií. Jsou to například Červený kříž, Člověk v tísni, ale i mnoho dalších. Vybral jsem si ten největší projekt na ochranu dětí. Pro jejich bezpečí, výživu, zdraví, vzdělání a práva: Podporuji UNICEF – Dětský fond Organizace spojených národů.

Když pominu změny klimatu ovlivněné civilizací, nejsou to jen chyby politické, nebo obecně lidské, které zhoršují životní podmínky dětí. Země je planeta dosti divoká. V některých oblastech jsou častá zemětřesení, jinde zas orkány, nezkrotná tornáda, nebo záplavy, rozsáhlé a zničující požáry. Tam je nutné soustředit pomoc. V těchto regionech je viditelné odhodlání profesionálů i dobrovolníků, jejichž obětavá a drsná práce má své opodstatnění a výsledky. Rád tedy pomáhám alespoň tak, že občas pošlu peníze.

Ano, kdyby nebylo těch šílených válek a teoreticky zbytečných výdajů na obranu, nebo na záchranu ekonomik krachujících zemí, a nebýt některých nesmyslných dotačních programů celých států a unií, bylo by dost prostředků ve prospěch trpících a to zejména dětí. Můžeme působit v zájmu míru. Můžeme volit spravedlnost a preferovat lidská práva. Snažit se i o to, aby lidské společenství využívalo veškeré své humanitární fondy efektivně. Ještě potrvá dlouho, než dojde k tolik potřebným a pozitivním změnám.

Mezi práva dětí patří mimo jiné právo na život, lékařskou péči, na ochranu před násilím, právo na potřebnou životní úroveň a rozvoj, právo na vzdělání. Líbí se mi vzkaz lidí z UNICEF: „Ať jsou kdekoli. Ať už jsou kdokoli. Kdykoli nás potřebují. Nikdy se nevzdáme, dokud nebudou chráněna práva každého dítěte.“ Upřímně – nejradši bych sám odjel pomáhat kde je to potřeba. Tam, kde jsou lidé v nouzi. Mám však své limity a proto podporuji fond OSN tak, jako miliony podobně smýšlejících. Nákupem, nebo darem …

České stránky organizace jsou na adrese https://www.unicef.cz/

Radovan Bazger, 8.7.2023

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..