To bude jízda!

Informační technologie vstoupily do nové fáze. Umělá inteligence se začíná prosazovat v mnoha oblastech. Často se už dnes stává, že komunikujeme s virtuální entitou, aniž bychom si toho byli vědomi. Stejně tak, pokud sledujeme obrazové a další materiály. Spousty operací nejen v rámci sítě obsluhují výkonné systémy, kterým AI významně pomáhá řešit určité úkoly v obrovském výpočetním protokolu. Především v online bodech kontaktu s člověkem. Rychlost vývoje překonává i ty nejodvážnější představy. Za několik desítek let už si ani nebudeme schopni vzpomenout na první krůčky s počítači Commodore, Atari, nebo Didaktitk Gama. Vzniká nový svět. Nepopsatelný rozměr reality. Je člověk tím stvořitelem? Pan Darwin by nesouhlasil.

Internet je nový vesmír. Nekonečný ve všech směrech. Čekají nás nejen velké změny, ale i objevy, na nichž se budou okruhy vzájemně komunikujících superpočítačů podílet. Věřím, že se Artificial Intelligence brzy prosadí nejen ve všech sektorech vědy, v medicíně, průmyslu, logistice, v obchodě a službách, ale i v dalším rozvoji sebe sama. Časem zasáhne i emocionální preference korekcí a tvorbou hudby, filmů, her. Promluví výrazně do výuky a snad i výchovy příštích generací lidí. Přes veškerou možnou ochranu člověka bude nutné upravit právní vzorce a posoudit bezpečnost vědomí všech tvorů na Zemi. Potravní řetězce svou roli ztratí a nejvyšší forma života z pohledu syntetické podstaty nakonec nemusí být vůbec žádoucí.

Implementace elektroniky v rámci organismů určitě spojí dvě nepravděpodobné dimenze a vzniknou další nové obory neurobiologie. Sám člověk může být využit k evoluci doposud neznámých procesů. Kapacita mozku už přitom nemusí odpovídat potřebám rozvinuté formy vzdalující se existence. Může se dokonce stát, že učenlivý žák předčí učitele nejen v objemu znalostí a zjistíme konečně, kde a kdy v dějinách lidstva došlo k těm největším chybám. Globální stroj, který sám sobě vytváří vzdělávací konjunkce, nakonec zajistí člověku nové místo, respektive uplatnění. Budeme odsouzeni k zajištění energie ve prospěch života něčeho, co nás převyšuje výměnou za nově pochopenou nesmrtelnost? Ten Grál nemusí být zlatý.

Kdepak, nechci strašit a zbytečně vytvářet temné scénáře. Snažím se pouze naznačit, že námi vytvořený svět bude zanedlouho úplně jiný. Máme nakročeno k tomu, aby se lidská civilizace stala nezávislou na planetě, která miliony let nesla její genom. I ten se časem ztratí v prachu hvězd, ale to už začne jiné světy obývat snad nová forma života. Nevím kdo, nebo co bude ve svých svatých knihách pátrat po svém původu. Nám podobni humanoidé jednou možná uvěří, že svět stvořil sám veliký Google. Nebo dávné algoritmy věčné sítě Mety. Je těžké předpokládat jakékoliv náboženství, nebo víru v průběhu tisíců let. Máme však jistou zkušenost. Živoucí odkaz v duši lidí všech kontinentů tělesa ne dalekého Slunci, kteří nikdy nepřestali hledat samotného Boha.

Budoucnost? To teda bude jízda!

Radovan Bazger, 7.7.2023

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..