Tiše zpívají

Je pro mě zajímavý život domorodých kmenů naší planety, zejména původních obyvatel obou amerických kontinentů. Nejen ta svoboda a divokost, ale i samotné jejich bytí, které bylo po tisíce let v souladu s přírodou, prakticky netknuté a izolované. Bohužel do doby, než na jejich území vstoupil jiný (ne)lidský tvor, který takzvané Indiány prakticky zničil a téměř vyhladil.

Rostoucí impéria evropských vládců si na cizí půdě dokázala podmanit nejen původní etnikum, ale i dovézt a zotročit další lidské rasy. Dílo zkázy ovlivnilo a doposud určuje osud velkého počtu lidí, jimž vetřelec milostivě ponechal ghetta a rezervace. Dnes už jen tiše zpívají potomci orlů mohutných And, šelem a bohů amazonských pralesů, stejně jako duše prérijních lovců bizonů.

Jak děsivá je síla násilím šířené víry. Jakých hrůzných činů byli schopni ti, kteří zabíjeli vše původní v Nové zemi kvůli slávě své a zlatu. Vůbec se nedivím tomu, když později, a nejen v Amazonii, všechny ty badatele, vědce, objevitele i archeology čekal jen déšť oštěpů a šípů. Nic neskončilo. Dokladem budiž likvidace vzácné dřevné hmoty a dalších surovin severu i jihu Ameriky.

Osud Indiánů vnímám jako výstražnou známku toho, co se stane, pokud se někdo silnější a mocnější rozhodne ovládnout a ukrást bohaté zdroje a nová území pro sebe. Připomínku bezohledné krutosti člověka, jenž se nechal zlákat zářícím teletem a existencí v zájmu mamonu, zisku, kapitálu, úspěchu, vlivu a moci. Pro svůj prospěch dokonce poštval mnohé kmeny proti sobě.

Nepřipomíná vám to něco současného? Mě ano, přiznám se, ale nebudu se pouštět do přehnaných rozborů novodobé politiky. Jen bych rád na závěr zmínil zážitek z trhu latinskoamerické kultury. Koupil jsem si tam náramek z kůže a uctivě poděkoval. Ten člověk se mi podíval do očí, položil ruku na zápěstí a já v té krátké chvíli slyšel píseň dálek, času, vděku i hrdosti zároveň …

Radovan Bazger, 9.7.2023

Sdílení:

Komentář k “Tiše zpívají”

  1. Nevím jak jsem našla váš blog, ale je to něco jiného. Držte se té linky, prosím. A tento článek si s dovolením také uložím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..