Tram-paráda

Řidičům tramvají se říkávalo „ševci“. Asi jak hamtali těma nohama do pedálů. Někteří pamětníci tvrdí, že si tramvajáci sami podráželi boty fasovanou podešví. Ať je to jak chce, tuším, že žádný z nich nebyl kopyto.

Řídil jsem tramvaje v Praze a teď to táhnu v Liberci. Hlavně se mě neptejte, kde je to lepší. O tom to fakt není. Provoz je vlastně stejný, a před tramvaj lidi bezhlavě skáčou, nebo najíždějí svými auty tu i tam. Nezbedové.

Na druhou stranu právě v tomto městě na severu Čech jsem zažil za krátkou dobu víc krizových situací než za roky mého působení v Praze. Když pominu časté poruchy vozů T3, tak šlo hlavně o problémy s cestujícími.

Člověk se stále učí. Jsou lepší řidiči než já, technicky zdatnější, lépe znají veškerá zařízení, která jsou součástí vozů. Prostě zkušenější. Nejen od nich vím, že se vždy musí vyhodnotit situace s ohledem na bezpečnost.

Zrovna nedávno mi jeden borec manipuloval se zaplombovanou pojistkou dveří a znemožnil tak další jízdu. Následně vyřvával, proč nejedeme a hned na to, že chce vystoupit právě těmi dveřmi, které vyřadil z funkce.

Byl zjevně podnapilý, nebo pod vlivem „kdovíčeho“ a agresivní k tomu. Mlátil do dveří a vypadalo to, že se brzy pustí i do mě, nebo někoho dalšího. Prostřednictvím dispečinku jsem přivolal hlídku městské policie.

Než jsem zjistil příčinu poruchy, uvedl vlak do provozu a než se strážníkům podařilo tu osobu dostat z tramvaje, uběhlo asi dvanáct minut. Nakonec jim chlápek omdléval ve dveřích a spadl na zem. Prostě komplikace.

Hlavně nepříjemnost pro ostatní cestující, kteří noční tramvají spěchali domů a pro chlapy z vozovny, kteří museli rychle vypravit náhradní spoj. Inu, není každý den romantickou idylkou na sluncem zalitých tratích.

Ten den byl výživný. Úplná tram-paráda. I když je výhled z kabiny hezký, kvůli kolizním situacím si budu muset pořídit kameru. A lidi, které vozíme? Naštěstí jsou většinou v pohodě. Kolega v Praze vše řešil po svém:

„Proč nám nehlásíte stanice?“ – „Protože s váma nemluvím.“ 😄

Radovan Bazger, 2.7.2023

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..