To nechceš!

Poslední dobou je hodně diskutované téma: senioři za volantem. Měl bych k tomu pár vět. Jednou budu taky patřit mezi takzvané důchodce a jsem sám zvědavý už teď, jak na celou tu problematiku budu pohlížet až se do toho věku dostanu. Možná budu stejně pragmatický a racionální teoretik jako dnes. Těžko říci, ale k věci.

Statistiky vůbec nevypovídají o tom, že by senioři byli důvodem vyššího počtu nehod v provozu na pozemních komunikacích. Přesto si nelze nevšimnout, že různých zmatků, chyb a zajímavých kreací se na silnicích dopouštějí právě lidé vyššího věku. Jezdím hodně a vidím co se děje. Zejména ve městech a na dálnicích.

Částečně si to vysvětluju tím, že vodorovné i svislé dopravní značení na mnoha komunikacích je nepřehledné a matoucí. To je třeba uznat. Pak je tady rychlost samotné dopravy. Nemám na mysli maximální povolené rychlosti, ale reakce především mladých řidičů jsou mnohem lepší než u lidí vysokého věku. I to vytváří problémy.

Pak se někteří lidé řadí do skupiny řidičů svátečních. Ti skutečně řádí na cestách a je obtížné předvídat, co v danou chvíli vymyslí. Je těžké odhadnout, kdy naposledy vyjeli se svým vozem ze dvora a jak moc se věnují studiu nových pravidel silničního provozu. Většinou totiž jedou stylem: nějak to dopadne.

Problém vidím i ve zdravotních prohlídkách. Kdo kontroluje jejich průběh a výsledek? Slyšel jsem různé příběhy. Například o doktorech kamarádech, povolenkách za úplatu, o lékařích, kteří dotyčného vůbec neviděli a podobné. Jsou to hospodské povídačky, nebo realita odrážející se v bezpečnosti většiny českých silnic?

Samozřejmě nejde jen o seniory. O dost horší je řidič s cigárem, bagetou, nebo mobilem v ruce, který navíc ještě nedodržuje bezpečnou vzdálenost. Špatně se čtou smutné titulky v novinách a ještě hůř se reaguje na situaci, kdy třeba předjíždíš kamion a najednou se proti tobě žene bílá Fábie. Na dálnici. To nechceš!

Radovan Bazger, 22.10.2022

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..