Tisíce míst

Tisíce volných pracovních míst. Široká nabídka na trhu práce. Touto informací doplnila 10.2.2014 TV Nova reportáž o vysoké nezaměstnanosti v České republice. Připomínám, že počet lidí bez práce v prvním měsíci roku 2014 dosáhl hrozivého čísla 629 274 !!

Netvrdím, že by zpráva o počtu volných pracovních pozicích byla lživá. Ale je dosti zavádějící. Vytváří dojem, že se lidem nechce dělat a vyhýbají se práci. Což samozřejmě ve většině případů není pravda. Možná bychom měli zohlednit kvalitu pracovních nabídek.

V Televizních novinách této soukromé stanice byly zveřejněny také druhy pracovního zařazení. Jmenovitě jsou volná místa nejčastěji na pozicích obchodní zástupce, uklízečka, strážný. To lze ověřit i na největších internetových pracovních portálech. A je to pravda.

Ale! V televizi a tzv. masmédiích vám už nikdo neřekne, že nabízený plat uklízečky, nebo strážného v bezpečnostní službě je cca 55,-Kč hrubého na hodinu. Již nikdo není tak sdílný aby dodal informaci o nutném počtu odpracovaných hodin za měsíc v těchto pozicích.

Co se práce obchodního zástupce týče, tak v některých společnostech jde o skutečně prestižní post. Pozice inzerované v tisku i na webových stránkách však skrývají většinou podomní, nebo pouliční prodej služeb operátorů a dodavatelů energií.

Tím skvělá nabídka práce v ČR až na výjimky v podstatě končí. Obraz hojnosti a skvělé vyhlídky žadatelů o práci se poněkud mění na mozaiku zoufalství. A nepomůže ani cestování do jiných částí republiky. Všude je totiž situace velmi obdobná. Včetně Prahy…

Radovan Bazger, 10.2.2014

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..