Světu Mír!

Požadavek ukončení zbrojení a zahájení jednání ve prospěch míru a spravedlivého uspořádání světa považuji za základní předpoklad ochrany zdraví a životů nejen civilního obyvatelstva. Pouze multilaterální politická jednání nejen v rámci OSN odhalí příčiny sporů a zajistí tolik potřebný konec bojů kdekoliv na Zemi! Doufám, že mezinárodní společenství a strany všech konfliktů pochopí, že válka není řešením!

Nakonec stejně budou muset světoví lídři usednout k velkým jednacím stolům. Kolik ještě musí zemřít a padnout lidí, než se tak stane? A nejde jen o Ukrajinu. Nevinní umírají i v dalších částech světa, kam se doslova hrnou velké dodávky zbraní. Komu a čemu to prospívá? Zbrojnímu průmyslu? Obchodníkům? Politikům? Místní, nebo celé světové populaci snad? V konečném důsledku se války dotýkají všech a to negativně.

Zatímco dnes se téměř ve všech pádech skloňuje slovo válka, v dobách socialismu bylo v Československu často k vidění heslo „Světu Mír“. Panely, plastiky, fresky a malby s tímto souslovím zářily v továrnách, na úřadech, ve školách a v různých částech našich měst a obcí. Výzva Světu Mír je optimistickou a pozitivní připomínkou křehké, ale velice významné hodnoty, která určitě není samozřejmá. Měli bychom se zamyslet.

Zamyslet se nad tím, jak je současný svět plný násilí, zloby, lží a nebezpečí. Jak velká hrozba skutečné, kruté a krvavé války visí nad celým evropským kontinentem, ne-li nad celou planetou. Diplomacie světa naprosto selhává. Původní smlouvy Organizace spojených národů se mění v odpad hodný skartace. Důsledky neschopnosti politických špiček vidíme každý den v rámci zpravodajství a bohužel i osobních zkušeností.

Pojďme se spojit jako skutečně humánní bytosti. Všichni. My, kteří chceme svět bez válek. Vládci světa si myslí, že jejich moc je neomezená. Není to pravda. Vliv každého politika končí tam, kde začíná síla vědomí většiny občanů. Vždyť Země může být kvetoucí zahradou soužití všech lidí bez ohledu na jejich rozdílné vize a názory. Stačí se dohodnout. Na všem a vždy je možné se dohodnout. Najít kompromis. Opravdu tomu věřím.

Cesta míru je vždy lepší a lidstvo to musí nejen pochopit, ale mělo by také vytvořit trvalé mechanismy, které jakýkoliv spor nenechají dospět do fáze násilí a války. Přiznávám, jsem asi snílek a utopista. jenomže bez těchto myšlenek nemůžu fungovat. Vše by ztratilo smysl. Každý člověk má své touhy a čím méně bude těch, kteří si přejí něčí smrt a válku, tím lepší bude celá lidská pospolitost. Přeji světu mír a doufám, že patřím k většině.

Tak a teď zpátky na zem. Co se dá dělat pro ukončení válek a záchranu tisíců životů? Chce to především nepodporovat militantní scénáře a ignorovat pochybné komentáře o tom, jak snahou o mír podpoříme agresi. Jak už jsem psal – je třeba hledat podstatu, kořeny a počátky všeho a spravedlivě jednat s jasnou preferencí odhalení pravdy. Ne vždy je vše tak, jak je psáno v prostoru médií tak vděčných systému za svou existenci.

Radovan Bazger, 12.3.2023

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..