Rubriky
Blog Politika

Radši Babiše!

Říkal jsem si ke konci kampaně, když už volíme prezidenta v tak zvláštní, chaotické a nebezpečné době, že nebudu hlasovat do prázdna, ale budu volit důsledně ve prospěch svých dětí. Ve prospěch lepší budoucnosti a prosperity. Osobu vcelku oblíbenou, politicky kulturní, takovou, která vnese do společnosti potřebný klid a řád. V prvním kole prezidentských voleb jsem tedy volil generála Petra Pavla. Dokonce i přesto, že jej dohnala jeho výrazná komunistická minulost.

Stačila však jedna jediná diskuze kandidátů ve studiu internetové televize a přesto, že pan Babiš nebyl jiný než obvykle, dokonce nebyl ani výrazně přesvědčivější než při jiných příležitostech, tato debata nakonec pomohla radikálně změnit můj postoj a názor. Dozvěděl jsem se nové věci a tyto informace jsou pro mě natolik důležité a zásadní v pochopení angažovanosti obou mužů, že lístek, který nakonec ve druhém kole vhodím do urny, bude patřit Babišovi.

Co bylo tím zásadním pro změnu? Předně tedy je pravdou to, že česká justice očistila jméno Andrej Babiš a je moc důležité věřit, že se tak stalo naprosto čistě a bez korupčních snah kterékoliv strany sporu. Jinak bychom mohli zabalit celou státní a demokratickou strukturu založenou na jakémkoliv právním a ústavním pořádku. Tím netvrdím, že je kandidát Babiš svatý, ale rozbití nejvyšších hodnot našeho systému určitě není na pořadu dne. Věřím českým soudům.

Dalším činitelem, který ve mě provedl onu změnu, byl sám generál Pavel. Nejenom, že by neměl problém se zavedením placené nadstandardní péče o pacienty v nemocnicích, ale především – a to bych s dovolením silně podtrhnul – jako občan Petr Pavel souhlasí se zvýšením věkové hranice pro odchod do důchodu a dá se předpokládat, že by takový zákon podepsal i ve funkci prezidenta České republiky. Já se prostě s něčím takovým nesmířím. Tím to prostě úplně „zabil“.

„Jsme ve válce, v informační a kybernetické válce.“
– Petr Pavel

Přes to v mém přesvědčení zkrátka a jednoduše nejede vlak. S tím já zásadně nesouhlasím a i kdyby měl Babiš dvacet nezdaněných ptačích hnízd a ke všemu postavených z dotací třeba galaktické unie mimozemšťanů, tak radši budu volit jeho, než asociálního kandidáta vládního kabinetu premiéra Fialy. Má pravdu, ten Babiš. Generál Pavel je figurkou pětikoalice a ke všemu ještě musím uznat, že v prostoru ekonomiky se Andrej orientuje o poznání lépe.

„Je zodpovědnost politiků, aby zabránili další válce.“
– Andrej Babiš

To jsou zvraty. Ještě před pár dny jsem plný nadšení pro generála psal, jak je pro mě Babiš nevolitelný, ale jeho věcný přístup a sice kostrbaté, ale mnohem lidštější vyjadřování, jeho argumentace a především správná poznámka o tom, jak viditelně nerovně média přistupují k oběma kandidátům, to vše mi v této rovnici doplnilo výsledek. Budu volit radši Babiše! A jsem si jist, že i tak budu volit ve prospěch svých dětí. Ve prospěch lepší budoucnosti.

Něco ve mě totiž křičí: Generál bude loutkou a podepíše vše, co mu parlament předhodí. Je to voják zvyklý poslouchat. Kdosi možná připomene – co Rusko a Ukrajina? Tak i to je v podstatě jasné. Andrej Babiš odsuzuje napadení Ukrajiny stejně jako Petr Pavel, a jak sám lídr hnutí ANO připomněl: Jsme členy Severoatlantické aliance a za jeho vlády vždy naše země plnila závazky z toho plynoucí. Takže asi jsem divnej patron a některé věci měl jsem si uvědomit dřív.

Jenomže jak? Generála Pavla jsme před zahájením kampaně prakticky neznali. Jeho názory vyplouvají napovrch až teď. Ano – na známkách a fotografiích by vypadal lépe než Babiš, ale prezident není jen reprezentativní postavou. Měl by s vládou a parlamentem komunikovat, diskutovat, měl by mít přehled o tom, co si lidé v podhradí přejí a co požadují. Obávám se, že by pan Petr Pavel podepsal vše, co mu vláda navrhne a předloží. Navíc mu chybí empatie.

Babiš má samozřejmě své chyby a určitě myslí i na sebe, rodinu a svůj majetek. Vždy ale pracoval a nadále bude makat i pro občany, kteří mají své starosti, problémy, těžkosti v této nelehké době. To mi na něm připadá zvláštní a zároveň sympatické. Ano, změnil jsem názor a určitě nebudu jediný. Babiš dělá politiku pro lidi. To řekl můj táta, a já mu věřím! Ostatně, i další takzvané Superdebaty kandidátů bojujících o úřad hlavy státu mě jen utvrdily v tom, že jsem se rozhodl správně.

Jen bych chtěl vzkázat voličům všem: Neurážejte své oponenty. V demokratické společnosti by měli být lidé schopni tolerovat a respektovat svobodnou volbu a názor. Nikdy nevíte, co se odehraje za určitý čas. Vznikají různé paradoxy. I teď, po více než třiceti letech demokratického vývoje bojují o Pražský hrad dva bývalí komunisti. Není to zvláštní? A všichni tomu ještě tleskají! Dokonce i ti největší antikomunisté. Celkově to o něčem vypovídá …

Odkaz na debaty kandidátů:

https://omny.fm/shows/cnn-prima-news/superdebata-hled-se-prezident-vyhrocen-duel-babi-e

https://www.novinky.cz/clanek/volby-prezidenta-debata-duel-pavel-babis-40420910

Radovan Bazger, 25.1.2023

Sdílení:

Autor: Radovan Bazger

Mám svůj Blog a píšu svobodně ...

1 komentář u „Radši Babiše!“

Ještě jste mohl napsat o tom, jak všichni generála vynášejí do nebes. Celá kampaň nebyla úplně spravedlivá a mediální prostor už vůbec ne. Hezký den

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *