Prostě nemůžu!

Mám za to, že civilizovaní lidé neřeší spory násilím.

Nemůžu. Já prostě nemůžu hájit a schvalovat řádění ruských jednotek na Ukrajině. Proruští přátelé prominou, ale anexe, invaze a zahájení vojenské činnosti proti svébytné a mezinárodně uznávané zemi je v rozporu se vším, co lidstvo od konce II. světové války dojednalo a vybudovalo nejen v politické rovině. Právě v těchto dnech, kdy si připomínáme porážku fašistické říše je vhodné zdůraznit, jak křehký je mír. Jak snadné může být odhodlání zabíjet. Jak odporný je rozkaz střílet do lidí.

Možná měl převrat na Ukrajině podivné okolnosti. Snad i ten život Rusů v Luhansku a Doněcku nebyl zrovna růžový. Je možné, že ani ta historická smlouva o Krymu nebyla tak jednoznačná ve prospěch Ukrajiny. Vše se však dalo řešit cestou diplomacie. Cestou pokoje a smíru. Vždyť Putin ve snaze ochránit Rusy na ukrajinské půdě před údajným nacismem hnal a žene dál tisíce svých lidí do spárů smrti. Navíc ztratil spojence a spustil lavinu přihlášek do Severoatlantické aliance.

Samozřejmě. Spojené státy mají své základny velice blízko Ruska. Na území spojenců. Tedy těch, kteří dobrovolně přijali nabídky spolupráce nejen v oblasti vojenské. Přitom netvrdím, že vysoká hra je vždy tou nejčistší. Mocný dolar proudil ve velkém i do Kyjeva. Rusko však mělo naprosto stejnou možnost získat si přinejmenším sympatie samotných Ukrajinců. Místo toho moskevský režim zvolil nátlak a demonstroval sílu. Jenomže svět není přehlídka na Rudém náměstí. Ukrajina bojuje!

Jsem si vědom toho, že stejně jako Rusko, tak i USA mění svět pomocí zbraní. Objektivně vzato je však v počínání obou velmocí dost podstatný rozdíl. Zatímco se Washington snaží zbavit svět diktátorů a po ukončení akce opouští oblast ve prospěch rozvoje demokracie a svobody, Moskva směřuje k postupné obnově impéria minulého století. Jsou sice krásná a vzletná slova o rovnocenném partnerství všech států světa, ale nechce se mi věřit, že by Rusko někdy vzdalo své vůdčí postavení.

Jako by nestačil jeden světový policajt. Operace Spojenecká síla v Jugoslávii dodnes vyvolává pochybnosti o legitimitě zásahu. Zvláštní je, že právě předpoklad ruského práva veta byl důvodem, proč NATO neřešilo situaci v Kosovu za pomoci Rady bezpečnosti OSN. Proč bych se měl domnívat, že ruská akce na Ukrajině má podobný scénář? Vždyť nebýt vlivu Ruska, nenávist by na Ukrajině neměla místo, ani opodstatnění. Myslím, že to je přesně ten příklad nevydařeného uplatnění práva na sebeurčení.

Když půl milionu lidí demonstrovalo svůj požadavek odstoupení proruského prezidenta, pak bylo asi něco silně v nepořádku. Ukrajina se už dlouho zmítala v politických problémech a Speciální vojenská operace ruské armády jen prohloubila trpkou situaci. Celá krize se měla řešit prostřednictvím celostátního referenda. Včetně strategicky významného Krymu. Bohužel příkazy z Kremlu způsobily jednu z nekrvavějších válek na území Evropy. Boje zuří prakticky od roku 2014 až do dnešních dnů.

Uvádí se, že od počátku velké invaze ruských sil v únoru roku 2022 bylo zabito nejméně 8500 civilistů a minimálně 14 tisíc jich bylo zraněno. Skutečné ztráty jsou však pravděpodobně vyšší. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov hovoří o sto tisících padlých z řad civilního obyvatelstva. Podle Monitorovací mise OSN pro lidská práva na Ukrajině bylo zabito nejméně 500 dětí a více než tisíc jich bylo zraněno. Moskva zase tvrdí, že umírají jen „živé štíty“. Padlých vojáků budou statisíce.

OSN sice selhala, ale jsem toho názoru, že by si Ukrajinci ve své zemi dokázali sjednat pořádek i bez vnějších, zejména ruských vojenských prostředků. Je neuvěřitelné, co se děje na Zemi v 21. století. Co se to děje s člověkem. Kam dali všichni rozum? Jsou vůbec lidmi ti, kteří posílají své druhy do války, utrpení a smrti vstříc? Ano, s jaderným kufříkem se dobře řídí svět, nebo jeho část. Válka sice není pohádka s dobrým koncem, ale přesto věřím, že dobro nakonec zvítězí! Jednou provždy.

Prozatím je to hodně smutný a ponurý příběh, jehož jsme v podstatě nechtěnou součástí. Každý další vyhaslý život je v těchto časech krutou připomínkou nejhorších vlastností šelmy, která se zvířatům natolik nepodobá, že zabíjí jen pro vědomě nesmyslné teritoriální pudy. Přitom by spolupráce a nadnárodní součinnost v mnoha oblastech vyspělé civilizace prospěla nejvíce ze všech právě samotné Moskvě. Snad se dočkáme a Rusko dospěje tak, jako jiné regiony naší krásné modré planety.

Nikdy nepochopím, proč lidé stále řeší spory násilím.

Radovan Bazger, 10.5.2023

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..