Nosím hvězdu

Na řetízku kolem krku nosím hvězdu pěticípou. Je pro mě takovým mnohočetným symbolem. Ne, sám nejsem žádnou hvězdou, a ani nefandím Slávii Praha. Ten znak má z mého pohledu jiný význam. S trochou nostalgie i vědomí současné reality mi připomíná důležité fragmenty života.

Mám rád grafiku a například v geometrii jde o hvězdicový mnohoúhelník, který mě fascinuje svou pravidelností a využitím. Pokračování rovin může vytvořit nejen Agrippův pentagram, ale i připomínku toho, že přímky se v určité dimenzi protínají. Může za to ohýbání prostoru? Je na konci nový začátek? Hvězda toho tvaru značí také úctu k přírodě.

Narodil jsem se v Československu. V zemi, jejíž státní znak zdobila hvězda rudá. V zemi, která na své lékařské, stavební, strojírenské, zemědělské, ale i některé vzdělávací, politické a sociální úspěchy může být právem hrdá. Stejně tak, a především, na své občany, kteří v dobré víře pracovali pro lepší svět.

S ohledem na současné události vážím si každého vojáka, který se podílel na osvobození republiky během II. světové války. Samozřejmě i sovětských rudoarmějců. Novodobí vykladači dějin ať se staví třeba na hlavu. Další hvězda, jenom bílá, zdobila techniku a uniformy amerických vojáků, kteří Evropu a část našeho území také zbavovali fašistů.

Pěticípá hvězda samozřejmě znázorňuje pětici kontinentů naší planety (Eurasie, Afrika, Amerika, Austrálie, Antarktida). Krásné, živé planety, kterou neustále ničí vliv člověka, politická rozhodnutí, nebo naopak absurdní netečnost k těm nejzásadnějším problémům dnešní doby. Hvězdou je i naše Slunce.

Ano, hvězda je relikvií socialismu. Nejčastěji představuje pět prstů ruky dělníka. Idea komunitního vlastnictví v beztřídní společnosti je odvěkým snem už z antických dob. Jsem toho názoru, že pokřivit se dá jakákoliv myšlenka. Vše lze uchopit jinak. Bez diktátu a totality. Humánně a demokraticky.

Hvězda slouží jako symbol vítězství duchovního principu nad tím materiálním. V mytologii ji zase označovali za spojení Nebe a Země. Hvězdy ukazují cestu k cíli. Hvězda jakožto symbol odráží především vliv a božský princip, výjimečnost a věčný život. Dodává energii a přináší tak pozitivní impulsy ke změně!

Sám vesmír nám předvádí miliardy hvězd. Pokud bych chtěl být zcela exaktní, pak ony hvězdy popíšu jako kosmické objekty s termonukleární reakcí. Jsou však viditelné objekty v prostoru kosmu, které hvězdami nejsou a přesto září. Světlo odráží planety a tím jsem se dostal k další oblasti úvah. Hvězda je mým symbolem víry, že snad je tam někde život.

Jestliže je na konci nový začátek, pak máme všichni šanci dosáhnout toho bodu. Možná i smyčky nekonečna. Myslím si, že pouze s tolerancí a respektem můžeme kráčet všemi směry. Tam, kam nás našich pět smyslů jen může vést. Stejně, jako pět cípů hvězd. Bez násilí a s nadějí na ukončení všech ukrutností, válek a konfliktů …

Tak proto ji mám. Na řetízku. Nechci ji ztratit.

Radovan Bazger, 9.5.2023

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..