Nevidím spravedlnost

Vládní balík záchranných finančních opatření je dalším zářezem do peněženek občanů ČR. Premiérův kabinet škrtá a škrtá, jen své příjmy nechává růst. V onom rozpočtovém plánu naprosto chybí podpora české produkce, podnikání, výroby, služeb a vůbec nějaká snaha o to, aby lidé investovali a roztočili kola ekonomiky.

Vláda chce zvyšovat daně z příjmů, ale i daň z přidané hodnoty. Daň z nemovitosti se také razantně zvýší pokud reformy projdou. Vše dohromady způsobí pouze to, že lidé začnou šetřit každou korunu. Budou nakupovat v zahraničí. Dojde k dalším krachům a připouštění. K dalšímu zdražování a zvyšování inflace.

Valorizace penze bude snižována. Nárok na ni vznikne v pozdějším věku. Starší budou víc na nemocenské než práci, ale těm nahoře to nevadí. Spousta odvodů bude pro stát výhodnějších. Vládní opatření počítá s nemocenským pojištěním. Zvýší se cena paliv, dálničních známek a naopak sníží podpora stavebního spoření.

To zdaleka není vše. Premiér Fiala a jeho vláda hodlá z lidí škubat peníze doslova po hrstech a ve všech oblastech života. Neslyším však, že by někdo z koaličních uskupení alespoň v politické rovině řekl, pojďme začít u sebe. Musíme šetřit, jinak půjdeme cestou Řecka. Musíme zastavit kanály, kterými odchází peníze pryč.

Všechny zbytné platby našeho státu už přece nemohou pokračovat. Ukrajinu řešme společně s partnery v EU. Stejně tak štědrý systém sociálních dávek ve prospěch těch, kteří pracovat evidentně odmítají a jen parazitují na podpoře tvořené v rozpočtu republiky. Jde o miliardy korun českých. Jde o prostředky nás všech.

To přece nejde, aby břímě všech procesů ve světě nesli na svých bedrech jen nízkopříjmové skupiny obyvatelstva. Nevidím spravedlnost v tom, kdy pracující živoří, přitom z jejich dřiny a daní žije kdosi jiný na velice slušné úrovni díky dotačním a jiným programům státu ve prospěch nejrůznějších organizací.

Reformovat by se měla i samotná Evropská unie. Je to zbytečně drahý kolos. Jediným příkladem za všechny je počet europoslanců. Nestačil by jeden delegát za každou zemi s hlasovacím právem získaným demokratickým procesem? Měl by přece hájit zájmy svého národa, ne zájmy politických stran a hnutí.

Česká republika potřebuje ze všeho nejvíce nezávislý hloubkový audit veřejných financí, abychom zjistili, kam se penízky z daní nás všech kutálejí. Občas si říkám: Jak to ti bolševici dělali? Nikdo tady hlady netrpěl, stavěly se domy, byty, školy, elektrárny, nemocnice, fabriky. Všichni měli práci. A ještě zbylo pro RVHP.

Měli komunisti pravdu o zlém kapitalismu, nebo živíme někoho v pozadí? Myslím, že jen podléháme slouhům a diletantům. Ochotně a rádi. Kdo se vzpříčí, je hned špatný. Kde zdvižená je pěst, tam obušek bývá nedaleko. Krom toho i vodní děla, zátarasy, gumové projektily a dobře vycvičená stráž naší vrchnosti.

Jak dlouho lidé nechají po sobě šlapat, to netuším. Všechny vlády po roce 1989 měly vždy připravený srdcervoucí příběh o tom, proč se nedaří. Ani tentokrát to není a nebude jiné. Hlavně přežít další volby, udržet si super flek a ze všeho nejdůležitější je co nejvíce plivat na Rusko. Tak se dnes dělá komunální i vysoká politika.

Členové jedné ze stran vládní koalice tvrdí, že připravovaný úsporný balík je krvavým kompromisem. Jenomže takové přirovnání vyplavalo napovrch patrně jen proto, že se politici bojí o příští volební výsledek. Bojí se o volební preference. Rozhodně ne o životní úroveň občanů. Záleží dnes vůbec někomu na lidech?

Nevidím spravedlnost v režimu obecně. Nic proti demokracii. Jen nevidím spravedlnost ve společenství, které tuto ekonomiku tvoří a ovlivňuje. Je třeba rozlišovat mezi hospodářským a politickým systémem. Žijeme v kapitalismu řízeném demokratickými funkcemi. Nebo v demokracii řízené kapitalismem? Vyberte si sami …

Naše vláda osudy občanů příliš neřeší. Vypadá to, že jsme pro nejvyšší činitele jen statistickými údaji. Až vystoupí na půdě Rady Evropy, nebo na Valném shromáždění OSN politik, který se účinně zastane pracující chudoby, dlouze a ve stoje mu zatleskám! Zatím na této úrovni nevidím žádné odvážné ženy, ani muže.

Ještě krátce k návrhu: Politici naši, chcete vyšší sazby DPH? Fotbal a pivo člověk k životu nepotřebuje. Jenomže vodu, teplo, jídlo, střechu nad hlavou, dopravu a pohonné hmoty ano. Ničíte ty nejslabší. Nelíbí se mi to. Nikomu. Lidi si o vás myslí, že jste šašci a ještě k tomu neumíte dělat humor. Vlastně neumíte vůbec nic.

Radovan Bazger, 13.5.2023

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..