Rubriky
Blog Politika

Podivné volby

Pro zveřejňování odhadů sázkových kanceláří, analýz výsledků volebních tendencí a vzhledem k jasné a nikoliv ojedinělé mediální preferenci vybraných kandidátů, prozatím nepovažuji prezidentské volby 2023 za absolutně spravedlivé. Voliči si mohli myslet, že jiní kandidáti nemají šanci i s přihlédnutím k tomu, že nebyl dán stejný prostor všem uchazečům o funkci prezidenta republiky.

Neměl jsem tedy jinou možnost. Dal jsem si tu práci a prostudoval velké množství informací o kandidátech na prezidenta republiky, jejich minulost, názory, ale i další (nejen) politické a mezinárodní souvislosti. Jaká byla moje volba? Myslím, že jsem po zralé úvaze nakonec překvapil sám sebe. Ano, v prvním kole jsem zvolil generála Petra Pavla a lidé se mě často ptají: Proboha a proč?

Odpověď vlastně není až tak složitá. Do volební urny jsem vhodil lístek ve prospěch pana generála, protože jsem lepšího kandidáta zkrátka neviděl. Zpočátku jsem sice uvažoval o panu Baštovi – líbil se mi jeho novoroční projev, který natočil v rámci kampaně, ale další vystupování tohoto člověka už bylo úplně jiné. Nechtěl jsem mít na hradě Zemana číslo 2. To si naše země nezaslouží.

Paní Nerudová a další kandidáti byli v podstatě nevýrazní. V televizi i v rozhlasových diskuzích. Žádné velké osobnosti, a to se jich nechci dotknout. Jistě toho v životě dokázali dost. Stejně tak pan Babiš. Jenomže ten mi v podstatě vadil už jako premiér. O jeho působení na pražském hradě jsem neuvažoval ani chvilku vzhledem k jeho podnikatelským aktivitám a veřejnému vystupování.

Po prvním kole prezidentských voleb si každý všímá toho, že do kola druhého postupují dva bývalí komunisti. Podstatný je však rozdíl mezi nimi. Zatímco Babiš se od této minulosti distancuje a především od spojení s StB, pan Pavel jasně deklaruje, že bez rudé knížky by kariéru v armádě zahájil jen stěží. Ta upřímnost se mi líbí. Stejně tak jeho úspěchy v rámci operací NATO.

Mám i další důvody pro své rozhodnutí. Předně si myslím, že si Západ pana Pavla řádně a důkladně „proklepnul“. Za druhé je teď tak divoká doba plná různých a válkychtivých politiků, že je generál ve funkci vrchního velitele ozbrojených sil ČR určitě lepší než onen Andrej Babiš. Do třetice snad ještě zmíním to nejdůležitější. To, co mé přesvědčení o správnosti volby utvrzuje nejvíce:

Žijeme v malém státě uprostřed Evropy. Jsme členy Severoatlantické aliance, která je zárukou míru a ochrany před vojenským útokem. Na to musím myslet. Nemůžu si dovolit zpátečnické smýšlení. Vždyť nejde jen o mě. Jde o budoucnost a naše děti, které musí žít ve svobodném a demokratickém světě! Není dokonalý, ale je lepší než takový svět, který surově napadá své sousedy.

Jistě – prezident republiky nebude řešit jen vnější hrozby, mezinárodní vztahy, ale i otázky ekonomiky, spravedlnosti, mezilidských vztahů, a tak dále. Jak už jsem uvedl, jiný kandidát než je generál Pavel mě nezaujal. V druhém kole budu opět volit stejně. V podstatě i proto, aby ta lidskost a politická kultura prosákla konečně i do čela státu. V poslední době v něm byl jen zdrcující zmar.

Jsou to podivné volby, ale myslím si, že i kdyby měli všichni kandidáti naprosto shodný prostor a finanční i jiné podmínky, do druhého kola by postoupili stejně ti samí. Ať tedy rozhodnou hlasy většiny občanů. Chci změnu a vím, že nejsem sám. Doufám jen, že rozhodující volební klání nebude plné zla a hrubé, útočné či lživé argumentace, která budoucí hlavě státu opravdu nepřísluší.

Radovan Bazger, 15.1.2023

Sdílení:

Autor: Radovan Bazger

Mám svůj Blog a píšu svobodně ...

1 komentář u „Podivné volby“

Dva komouši – to si teda národ vybral. Jen o něčem to přece jen svědčí. Demokracie u nás nevychovala vhodného kandidáta. I tak se to dá prosím chápat. Já radši nebudu volit nikoho. Podílet se na tom by bylo pro mě snad horší než zvolit kohokoliv z těch dvou. Generál je sice fajn, ale volební lístky půjdou do koše. Zdar.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *