Oříšek

Opět se v médiích objevují články o potřebě zvýšit věkovou hranici pro odchod do penze. Prý ta současná hranice je pouhá společenská dohoda. Dokonce někteří lékaři podtrhují vládní argumentaci a vysvětlují, že dnes je možné lidem produktivní věk podstatně prodloužit. Samozřejmě. Od počítačů, stolů a z kanceláří se to s prominutím kecá!

Jen tu věkovou hranici zkuste zvednout a během voleb to budete mít od lidí černé na bílém. Vše je jen politická vůle. I ten odchod do důchodu, i další věci. I války jsou jen o politické moci. To politici zničili ekonomiku a hospodářství naší země. Zas vše odskáčou ti, kteří za nic nemůžou? Ne ne, kdepak. Už stačilo! A nějaký doktůrek si může teoretizovat kolik chce. Chtěl bych ho v těch běžných provozech vidět makat aspoň rok. Vždyť po sedmdesátce většina lidí děkuje za každé nové ráno.

Fakt nenacházím slušných slov, abych pojmenoval a označil všechny ty, kteří chtějí věkovou hranici pro odchod do důchodu zvyšovat. Zrovna nedávno jsem četl, kolik pracujících využívá možnosti odejít do penze dřív a že už to politikům začíná vadit. Proč asi? Práce šlechtí, ano, a kdo se ještě cítí na to, tak ať pracuje i při důchodu. Nechápu, že politici vždy rozkopou to, co léta dobře funguje.

Vím, říká se: Nové koště dobře mete. Jenomže tahle košťata metou fakt špatně. Možná by stálo za to, kdyby lidi v celé zemi vzali košťata do rukou a vymetli ty vládní a úřednické budovy pořádně a schůdek po schůdku od shora dolů. Už je to neúnosné vážení politici. Inflací jste ožebračili národ. Teď se chystáte na ty, kteří dřou v potu i krvi a platí vaše omyly? Tuším, že jste si nedávno zvedli platy. Fuj!

Systém ve kterém žijeme je vážně zralý na totální reset. Stali jsme se otroky kapitalismu a ekonomických grafů. Bohatí úpí když je krize, ale chudí umírají. Ti komunisti měli pravdu, když nás před tím vším varovali. Sami mají máslo na hlavě, ale tohle bylo přesné. Vlastně se stačilo podívat na západ. Tam jsou už dlouho rozdíly mezi lidmi více než patrné i v průměru dožití dle profese a životní úrovně.

Rozumím tomu, že je to hodně tvrdý oříšek a rozlousknout ho nebude jednoduché. Děravý rozpočet potřebuje záplaty. Myslím, že by nebylo od věci zeptat se právě těch starých moudrých lidí, jak současnou situaci vidí a jak z toho marasmu ven. Věřím, že by většina z nich poukázala především na ta místa, kudy peníze státu utíkají a mizí v nenávratnu.

Jen pomyslím na některé návrhy našich vládců a politiků a vybaví se mi hlášky ze známých snímků. Například z Pelíšků, nebo z filmu Černí baroni. Hodí se přesně k pokusům vzít lidem i ten závěr života: „Víš co, Sašo, jdi do prdele!“ Odporná je mi celá politická scéna. Až tak, že „Chce se mi zvracet.“ Ony tabulky, které mají papaláši na stolech jsou jistě přesné, ale na světě jsme všichni jen dočasně.

Radovan Bazger, 2.11.2022

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..