Čaro-děje

Vláda teď dotuje elektrickou energii. Vlastně přesouvá peníze daňových poplatníků do kapes soukromých společností, které elektřinu vyrábějí, ale hlavně těch, které s ní obchodují. Ano, výdaje spotřebitelů se tak sníží, neboť se o náklady podělí všichni. Kumulace zisku je však na straně privátního sektoru.

Proč se nepodpoří spotřebitelé mnohem lepším způsobem, pokud je to možné? Kdyby stát zaplatil lidem tepelná čerpadla a solární panely, nemusel by jim už dotovat nákup energie u obchodníků. Dokonce by bylo možné zaplatit solární i větrné elektrárny přímo obcím a tyto vyškrtnout ze seznamu dotovaných.

Budoucí nové technologie lze také hradit z daní nás všech. Uvažuje se o stavbě malých jaderných reaktorů. I ty mohou zůstat v majetku obcí, měst či státu. Česká republika a její energetická soběstačnost by tak byla zachována. Navíc by už nebylo třeba burzovních spekulací a těch obchodníků – kouzelníků.

Považuji totiž za vysokou magii to, že českou energii kupují občané České republiky za nejvyšší ceny v Evropě. Vážně je to ten největší králík v klobouku, jakého jsem v životě viděl. Má to ale jistou chybičku. Po vystoupení mistra triků většina lidí tleská. Kdo se bude radovat z dotací energo baronů? Jen elita.

Dějí se to věci. Úplné čaro – děje. Za takové kejkle by se nemusel stydět ani Houdini. Když už téměř není co privatizovat, tak se prostě vtáhnou veřejné finance do světa obchodu a trhu. Můžu si domýšlet kde co. Věřit čemu chci. Vliv na všechno má i situace na Ukrajině. Krize však začala mnohem dřív.

Radovan Bazger, 1.11.2022

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..