Nechci se brodit časem

Lidský tvor má spoustu prapodivných vlastností. Jednou z těch nejskvostnějších je zvědavost. Díky zvědavosti jsme tím čím jsme. Podle mě zvědavost je tím základním evolučním startérem vzniku lidského rodu Homo Sapiens. Zvědavost způsobila že naši předkové počali poznávat sami sebe. Že více pozorovali okolí a od té doby také pozorovali nebe. S rozvojem zvědavosti se začala rozvíjet i žárlivost v tom krásném lidském pojetí. Už se nevedl jen boj o samici či samce. Vedl se boj o lépe situovaného a zajištěného partnera. A k němu vedla zvídavost samozřejmě také…

Pokud odložíme růžové brýle, spatříme realitu. Podstatným negativním produktem evoluce, kterou zvědavost bezpochyby je, se stala závist! Lidé si velice brzy uvědomili že jeden má víc než druhý a vznikly různé způsoby jak dosáhnout obecné roviny majetkové shody či výhody. Nejstarším a dlouho jediným způsobem jak získat to co má ten druhý bylo násilné odebírání hmotných statků, cenností a výhod. Takto se žilo od prvobytně pospolných společností až po středověk. V podstatě můžeme spekulovat o stále trvajícím odkazu minulosti v této rovině mezilidských vztahů…

Později lidé pochopili a zavedli i jiný způsob jak si zajistit šťastný život a existenci rodu. Naučili se měnit svou jedinečnost a um v majetek a finanční nezávislost. Především komercí, trhy a přidanou hodnotou. Tímto způsobem se vyznačuje především kapitalismus. Tento způsob soužití však vede k markantním rozdílům v životní úrovni více méně usedlých lidských bytostí. Pravdou je že kapitalistická společnost posouvá technologie a aktivity lidské skutečně mílovými kroky kupředu. Období válek měla však obdobný charakter. Růst a rychlý rozvoj.

V nové historii nejmladším, mnohými nenáviděným a přesto v mnoha částech světa přeživším systémem věcí veřejných je socialismus a také komunismus. Sociální model dává lidem šanci nějak žít a formu závisti drží na uzdě. Vše již nemá v rukou kapitál a rozdíly v příjmech a úsporách občanů nejsou již tak evidentní. Socialistické a komunistické soužití lidem spoustu věcí nedovoluje ba přímo zakazuje. Tyto minimální majetkové rozdíly a příjmy jsou však vykoupeny nesvobodou! Tak tomu alespoň donedávna ve většině zemí tzv. východního bloku bylo. A doplatilo na to mnoho lidí.

Poučme se všichni z historie světovlád a vyberme si konečně správně. Lež, závist, nenávist a násilí. To jsou produkty lidské cesty za poznáním pod praporem asociálních a často totalitních systémů. Výsledkem zdravě se rozvíjející společnosti je ona pospolitost, sounáležitost a lidskost. Tři slova která díky honbě za osobním štěstím upadají v zapomnění. Je skutečně nutné být obklopeni elektronikou od hlavy až k patě a od vchodu do budov po toalety? Stáváme se kybernetickými jednotkami našeho globalizovaného světa, které reagují na podněty mediálních impulsů.

Měníme se v otroky a zapomínáme na své blízké jen pro nedostatek času. Jsme v šíleném presu. Padáme jak hrušky a odbýváme děti PC hrou. Žijeme ve stresu a strachu. Jsme v zajetí systému a kapitálovými dříči. Proč nelze říci stop!? Myslím, že nastává čas změnit konzumní společnost v komunitu lidí. Skutečně už nastal čas projevit svou nekonečnou a přirozenou zvědavost a zkusit žít podle přirozených zákonitostí. Nejde totiž jen o to co bude zdarma, co se bude platit, kolik budeme odvádět státu na daních či jaké budou ceny energií.

Jde především o ten pocit uvnitř každého z nás. Solidarita však musí být v rovnováze s individualitou. Svoboda, pohoda, zázemí, klid a pocit nezávislosti je totiž k nezaplacení. Doufám a věřím, že tímto směrem spěje svět – i když to tak zatím a obzvláště v posledních letech opravdu nevypadá. Nechci se brodit časem a vytahovat další fragmenty historie, ale možná jsou jistá podobenství. Proč se nepoučit z událostí, které již má lidstvo za sebou? Zásadní by v tomto bodě mohl být odkaz předků a žijících pamětníků. Važme si jich a poslechněme rady starších…

Radovan Bazger, 26.12.2008

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..