Na okraji zájmu

Zvláštní, co vše se dostane na okraj zájmů a co je naopak na výsluní. Zvláštní je i to, jak tyto věci korespondují s tím, kdo je na okraji a kdo na výsluní. Jak ten čas letí, člověk pozoruje dění kolem sebe a zjišťuje, že se celkem nic nemění k lepšímu a opakují se staré události.

Na půdě domácí politiky je to vidět snad i jasněji než ve sféře jiné. Opět začínají mocenské taškařice. Opět jeden na druhého hází špínu. Opět se ukazuje, kdo je skutečný křivák a kdo je rovnější. Bohužel, naprosto rovného jednání se v současném obsazení postů nedočkáme a po volbách tomu asi nebude jinak. Ať si kdo chce, co chce, říká… To je paní politika. Především ta současná, světová, evropská, ale i politika česká, moravská a slezská.

Když jsme u toho Slezska, nedávno jsem znovu navštívil město Karviná. Nechci kritizovat městské zastupitelstvo. To mi nepřísluší. Chci věřit, že dělá maximum pro toto okresní město a jeho urbanisticko-technologický rozvoj. V Karviné jsem prožil podstatnou část dětství a dospívání. Proto mě několik věcí současnosti dosti zaráží. Na první pohled je město dá se říci krásnější. Opravené některé domy – dokonce i ty, které patří společnosti RPG byty. Revitalizované paneláky. Nové dlažby na chodnících, bezpečné křižovatky, vyměněné rozvody médií, rekonstruované náměstí včetně zámku a velice slušně udržovaný park.

Karviná dokonce z pohledu rychlých a prospěšných změn předčí obraz města, jenž mi utkvěl v paměti z dob minulých desetiletí. Je čistší. Je klidnější… Copak mi to tedy vlastně vadí? Jsou města, která tolik změn nezažila. Jsou obce, v nichž se neproinvestuje ani koruna, natož euro snad. Přesto žijí. Karviná, pokud bych ji bral jako organickou sloučeninu, umírá. Stává se uměle udržovaným organismem. Takový mám z pohledu na dnešní hornické město pocit. A věřte, že mi to vůbec není útěchou.

Chápu. Těžba uhlí již dlouho nedosahuje objemu minulých dob a najít práci v tomto regionu je otázkou štěstí rovnajícího se výhře v loterii. Dokonce i přes snahu náborových středisek OKD mladí lidé stále utíkají za prací a lepším životem do jiných částí republiky nebo i za její hranice. Odliv občanů, pokles porodnosti a další aspekty se projevují na snižování počtu obyvatel města. Do toho je třeba započítat opravdu špatný stav ovzduší. Karviná nežije.

Skutečně oproti minulosti je Karviná prázdná. Supermarkety, které se tu nastavěly, zejí víceméně prázdnotou. Ulice města, náměstí a další veřejná prostranství vnímám jako špatný, vylidněný sen. Prostě a jednoduše nechápu, jak může město s tak obrovským potenciálem převzatým z minulosti dopadnout hůře než osada chalupářů. Karviná totiž není jen městem horníků a skutečně není špinavá a černá. Karviná má svou historii, své centrum, prostor, infrastrukturu, místo pro relaxaci a oddych.

Karviná je také městem lázeňským, což se často opomíjí. Staré lázně Darkov a moderní rehabilitační ústav téhož jména jsou světově uznávaným zdravotnickým zařízením. Proč na tom nepostavit budoucnost? Strategie rozvoje se musí něčemu přizpůsobit. Ten, kdo přijede do Karviné autobusem či vlakem, se snad i podiví. Nevítá ho město lázeňské, bohaté díky občanům a pracovním příležitostem pod zemí i na povrchu. Nevítá jej město živé. Pouze rekonstruovaná hala nádražní budovy a za silnicí obchodní centrum jak vystřižené z letáků světových metropolí. Před ním deset aut.

Jde o kupní sílu? Nedokážu pochopit to, že na centrálním náměstí již několik let spousta komerčních prostor zůstává bez zájmu. Věřím, že ne z důvodu výše nájmu. A není to jen náměstí. Obecně se v Karviné dařilo restauracím. I ty mizí. Jde o nízký počet obyvatel a předimenzované město. Okresní město. Pravděpodobně však i společnost České dráhy zaregistrovala nezájem cestujících o stanici Karviná – hlavní nádraží. Spoje naší železnice stále častěji míří z Ostravy přímo do Českého Těšína. Karviná je stranou dopravních cest i zájmu zastupitelů v naší vládě. Nepomohla kuponová privatizace, pane Klausi. Ničemu nepomohly investice do nových komerčních a industriálních zón, pane Zemane.

Omlouvám se všem rodákům, lidem, kteří nedají na město dopustit. Promiňte i vy, kteří vidíte obraz města jinak. To, co zde píši, vážně není míněno proti konkrétním lidem a jejich činům. Jde o zpověď samotných emocí. Karviná si zaslouží větší pozornost. Zaslouží si dostat šanci. Pokud se na tu problematiku nechce nikdo podívat ze stránky lidskosti, tak potom alespoň z té stránky ekonomické. Finančních prostředků bylo proinvestováno opravdu mnoho. Lidé v tamním okrese chtějí práci. Nic víc. Snad jednou opět bude velikost města odpovídat počtu obyvatel. Ona to není jen Karviná. Není to jen tento region rázovitý – jak zpívá Jaromír Nohavica.

Není to jen Slezsko, Morava, Republika česká. Snad je celkový úpadek způsoben systémem, politikou, neumětelstvím. Snad je pokles hodnot většiny ukazatelů spojen se samotnou podstatou lidství, která se dnes více než kdy jindy projevuje sobeckostí a hamižným materialismem. Lidé si to řeknou mezi sebou možná neomaleně, ale naplno: »Vše je spojeno s rozkrádáním republiky, špatnými zákony, korupcí«.

Je to pravda. Skutečně nežijeme ve společnosti, v níž má každý stejné šance. Máme co dočinění s tvrdým a bezohledným kapitalismem. Na okraji zájmů nejsou jen města, ale i lidé!

Radovan Bazger, 7.3.2010

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..