Jistý neklid

Sleduji dění předvolební a nevycházím z údivu, jak se mnohé strany svými pokleslými billboardy pokoušejí ty ostatní zesměšnit, potupit, zlikvidovat a jinak znemožnit před voliči.

Nevím, nějak jako řadovému voliči mi tento styl nevoní a celkem odporuje mému chápání demokratických voleb. Ty by měly být především soutěží politických subjektů, potažmo programů jednotlivých stran.

Házení hnoje a špíny na jednotlivé představitele té či oné strany je skutečně nechutné. Kampaň, v níž se nechá zaplatit reklamní plocha s vědomím, že některé lidi může vystavený text skutečně uvést v omyl, že jde o reklamu strany v opozici, to také není zrovna ukázkou správného postoje. Spíše naopak. Vážně nelze udělat kampaň na úrovni?

Televizní debaty buďto předem zaujaté, nebo vedené moderátorem ve stylu komentování hokejového utkání, to vše také nepřináší zrovna dobrý obrázek o účastnících na předvolebním kolbišti. Ponechání prostoru pro vysvětlení názoru je mnohdy zásadní. Praktikovat rozhovory s politiky v režimu veliké show, to je dle mého názoru nedůstojné a uráží nejen účastníky, ale i diváky.

Jak to vnímají voliči? Celkem se dá vypozorovat u lidí jistý neklid. Ne že by se občané nějak obávali vítězství některé ze stran. Většina z nás by si však přála, aby už bylo po volbách a nečistá hra byla ukončena. Lidé chtějí klidný život bez mediálních útoků, násilí, hádek. Občané této země chtějí po politicích poctivost a práci. Je to moc?

Doufám, že u volebních uren a v reálném životě dokážeme něco konečně změnit. Už je čas. Jinak to dění ve státě půjde opravdu mimo nás – bez nás, bez voličů. A ti nahoře? Opět si budou dělat, co se jim zlíbí. A to je špatně!

Radovan Bazger, 20.5.2010

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..