Linuxové odpoledne

Jednou takhle v neděli odpoledne opět usedám ke svému PC a přemýšlím nad systémem, který používám ve svém počítači.

Po dlouhé cestě střídání operačních systémů ve stylu Windows vs.Linux, jsem nakonec objevil nekomerční distribuci s názvem Linux Mint. Překvapila mě jeho přívětivost, uživatelská jednoduchost a v jistém smyslu podobnost s ovládáním systému, které má rozmístěny ovládací prvky podobně jako Windows. V prostředí Gnome je opravdu přehledné a musím říci, že vyladěné. Ale abych nepsal o něčem, čemu většina uživatelů softwarového gigantu nerozumí, pozastavím se nad tím, proč se právě Windows drží na špici, když Mac a hlavně bezplatný Linux je v mnoha ohledech daleko lepší volbou.

Nechci však rozebírat obchodní strategii firem. Především proto, že Linux je zdarma a jeho tzv. distribuce jsou ve vývoji komunity lidí – nadšenců, kteří za sebou nemají sponzory, jakým je například pan Gates. Linux vznikal několik desetiletí a nejvyspělejší distribuce jsou nejen použitelné v přenosných počítačích či domácích stanicích, ale několik let se výrazně podílí na práci serverů. Věřte, že právě na serverech je požadována stabilita a bezpečnost. Společnosti a správci patrně vědí proč vsadili právě na Unix nebo přímo Linux pro servery. Toto není reklama, jen poznatek. Linux, kam se podívám…

Byl bych osobně rád, kdyby toto platilo i pro PC, notebooky, netbooky a další zařízení. Vážně by bylo fajn, kdyby většina lidí měla na svém desktopu tučňáka Tuxe místo oken. Nejen proto, aby se i nadále rozšiřovala nabídka programů spustitelných v Linuxu a pro větší množství ovladačů periferií, ale také pro vyšší bezpečnost mého vlastního PC. Nestalo by se pak, že při sdílení souborů si vpustím do počítače trojského koně a další všelikeré primabitové breberky, různé roboty odesílající má data mimo vlastní disk bez povolení apod. Dostat virus do Linuxu není vůbec jednoduché a to je velké pozitivum tohoto operačního systému.

Vím, proč se lidé bojí přejít na Linux. Bojí se starých zažitých polopravd a mýtů. Linux už dávno není jen tabulka pro příjem příkazů a sled vzorců, jedniček, písmen a nepochopitelných reakcí. Linux 21.století má skutečně fungující jádro, je schopný, rychlý a intuitivně ovladatelný. Velké množství distribucí se dokonce snaží o zjednodušení a ulehčení přechodu uživatelů z Windows na Linux. Prostředí je tak ovládáním podobné platformě Windows, že se často nepozná rozdíl, krom grafiky a vzhledu. Po bližším ohledání systému však zjišťujeme, že je Linux jiný – prostě v mnohém lepší. A můžeme si jej dál předělávat k obrazu svých potřeb.

Co se programové nabídky týče, tak je opravdu široká. Nechybí tabulkové a textové procesory, multimediální přehrávače a nástroje pro vypalování, spousta her a dalších příjemných funkcí. V Linuxu je možná administrace i úprava fotografií, hudby, textů a dalších souborů. Systém obsahuje prohlížeče PDF souborů, lze využívat i prohlížeče internetu známé z Windows. Díky aplikaci Wine je možno do Linuxu instalovat i programy, které jsou napsány pouze pro Windows, takže v podstatě nikomu nic nebrání v přechodu na nový operační systém. Dokonce i instalátor programů mají linuxové distribuce řekněme promakanější než jiné o.s., a to bez nadsázky.

Pokud někdo chce Linux vyzkoušet, aniž by zničil stávající systém, je možno si stáhnout obraz disku, .iso soubor, který se vypálí na DVD a po restartu počítače se systém načte přímo z disku v mechanice. Je to trochu pomalejší, ale na seznámení se s Linuxem dostačující. Když budete chtít a konkrétní distribuce se Vám líbí, pustíte si v této Live verzi grafický instalátor kliknutím na ikonku a systém Vás jako uživatele provede instalací na pevný disk pěkně krok za krokem. Zvládne to každý. Jen je dobré zazálohovat data. Pravděpodobně totiž budete při instalaci formátovat disk. To je operace, která provede ve Vašem PC generální úklid. Což je určitě dobře.

Takže pokud se například v neděli po obědě zadíváte na plochu svého počítače a řeknete si, že to chce změnu, a nejlépe radikální, doporučuji určitě Linux. Pro lidi, kteří se tučňáka trochu bojí, rozhodně distribuci nazvanou Mint nebo Kubuntu. Jestliže chcete vyzkoušet i další, pak neváhejte a najděte si k legálnímu stažení i další distra. Je jich mnoho a všechny jsou použitelné a něčím výjimečné. Seznam distribucí je přehledně sepsán třeba na Wiki. Obraz disku si můžete stáhnout na stránkách projektu. Instalace i systém budete mít určitě v jazyku českém. Udělejte si někdy Linuxové odpoledne.

I ty nejlepší věci mohou být zdarma!

Radovan Bazger, 5.11.2012

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..