Stále více firem platí svým zaměstnancům tzv.minimální mzdu. Často je slyšet z úst majitelů firem: „Nelíbí se ti? Tak jdi – o tvé místo se rve dalších X lidí…“ nebo „tak jdi na sociálku a daj ti příspěvek na bydlení, stravu, atd…“ – dost zaměstnavatelů v podstatě nutí lidi makat i 280 hodin měsíčně, aby vůbec přežili.
Jak dlouho si to ještě nechají zaměstnanci líbit? A bude hůř. Vláda pro pracující nedělá vůbec nic. Naopak ještě lidem podkopává nohy a podlamuje zdraví dalším zhoršováním životních podmínek v ČR a další degradací zákoníku práce.
Podnikatelé, kteří nezaplatí zaměstnance tak, aby ze mzdy přežili a takto je odesílají na sociálku, využívají a obohacují se takto dále i na systému dávek. Co nezaplatí podnikatel člověku za práci, to musí vyplatit stát v podobě příspěvků a tím dochází k čerpání z fondu tvořeného výběrem daní nás všech.
Ano – stát umělým udržováním nízké minimální mzdy umožňuje využívání systému sociálních podpor samotnými podnikateli. Jinou logiku v tom netřeba hledat. Žijeme přece v kapitalismu, kde vykořisťování musí vzkvétat již z principu.
Vše na bedrech podnikatelů však není. Za stav obyvatelstva může především vláda. Ta však rozhodně není dobrým hospodářem. Je s podivem, že se lidé ještě nebouří. Tolik miliard v tunelech bez konce. Tolik politických chyb a finančních přehmatů. Tolik korupce bez osobní odpovědnosti politiků. Tolik lží a předvolebních planých slibů. Za to už měly být naši papaláši dávno souzeni
Klobouk dolů před takovými firmami, které si váží lidské práce !! Vážím si těch podnikatelů, kteří dbají o rozvoj podnikání, soustředí se na kvalitu zaměstnanců a jejich růst nejen profesní. Spokojený pracovník odvede svou práci daleko kvalitněji a efektivněji a přestává být rizikem pro celkový chod firmy.
Děkuji všem podnikatelům a společnostem, které i bez odborových organizací dokáží vytvořit pracovní a mzdové podmínky odpovídající potřebám lidí. Za platové podmínky odpovídající současné cenové hladině v České republice. Solidní jednání s ohledem na budoucnost jasně odráží celkový stav, vyspělost, stabilitu a kvalitu firmy. To je třeba pochopit…
Radovan Bazger, 6.5.2012