Lhaní bylo dost

Téměř každý den, v době vzniku tohoto článku, jezdím kolem billboardu z předvolební kampaně prezidenta Petra Pavla. Je na něm obrovským písmem zdůrazněno heslo: Lhaní bylo dost. Dávám si to souvislosti s tím, jak česká média informovala o projevu spoluzakladatele britské kapely Pink Floyd Rogera Waterse před členy Rady bezpečnosti OSN ze dne 8.2.2023. Na serveru Novinky.cz byl totiž zveřejněn titulek: „Roger Waters hájil ruskou invazi před Radou bezpečnosti OSN.“

https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-nelegalni-ale-vyprovokovana-roger-waters-z-pink-floyd-hajil-ruskou-invazi-pred-radou-bezpecnosti-osn-40422428

Ono to tak ale nebylo. Malé lži, neúplné pravdy, nebo zavádějící a nepřesné informace nesmí formovat veřejné mínění. Přesto k tomu dochází. Proč? Protože lidé nečtou celé texty, ale většinou jen nadpisy? Kdo na to spoléhá? V článku sice je vše upřesněno, ale není pravda, že by Roger Waters byl proruský! V jeho vyjádření totiž zaznělo, a v podstatě hned na začátku: „Invaze Ruské federace na Ukrajinu byla nezákonná. Co nejdůrazněji to odsuzuji.“ Stačí si přečíst přepis projevu. Například zde:

https://www.pressenza.com/2023/02/roger-waters-full-speech-at-the-un-security-council

Ano, dále se hudebník neubránil zamyšlení nad tím, co Rusko k akci vyprovokovalo, nad množstvím zbraní, které na Ukrajinu přicházejí z mnoha zemí, ale šel mnohem dál a hovořil o chudobě lidí ve světě, lidí, kteří se nemohou bránit. Řekl také, že je potřeba vyslechnout a velice důkladně prozkoumat všechny názory. Zmínil i útrapy Palestinců. Vyzdvihl i problém samotných válek a dodal, že pokud lidé žijí pod vojenskou okupací, nelze se odvolat na zákon, neexistují žádná lidská práva.

Roger Waters promluvil i za miliony lidí, kteří se nepodílejí na ziscích válečného průmyslu, nevychovávají své syny a dcery, aby poskytli potravu pro děla. Zaznělo i poselství od uprchlíků ve všech táborech, poselství ze všech slumů a favel, poselství od všech bezdomovců na všech studených ulicích, od všech obětí zemětřesení a povodní na Zemi. Poselství od všech lidí, kteří sice neumírají hlady, ale denně přemýšlejí, jak vydělat almužnu, aby měli na střechu nad hlavou a na jídlo pro své rodiny.

Zdůraznil před členy Rady bezpečnosti, že by neměl být zmařen ani jeden další ukrajinský nebo ruský život. „Mocní si zřejmě myslí, že jediné, co si můžeme dovolit, je věčná válka. Jak šílené to je? Dohodněte příměří na Ukrajině. Přece všichni nezemřeme v jaderném holocaustu. Můžeme přestat plýtvat všemi drahocennými zdroji na válku. Můžeme nakrmit naše děti, můžeme je zahřát. Můžeme se dokonce naučit spolupracovat se všemi a zachránit naši krásnou planetu, náš domov před zničením.“

… já osobně s Rogerem Watersem souhlasím. Odsuzuji ruskou invazi a zároveň si myslím, že souboj velmocí není možné přehlížet. Ukrajina se stala bojištěm dvou světů a ani jeden se nehodlá vzdát. Nejen lhaní bylo dost, jak je psáno na billboardech v zemi české, ale i války bylo dost a je třeba začít jednat o Míru! Vždyť hlavním společným cílem a posláním OSN je ochrana míru a bezpečnosti a zlepšování podmínek pro život lidí na celém světě. Tak je to alespoň uvedeno na stránkách organizace:

https://osn.cz/

Nechci pochlebovat, ale považuji právě Novinky.cz za seriózní médium. Přesto se domnívám, že nadpis ve znění „Roger Waters hájil ruskou invazi před Radou bezpečnosti OSN“ byl přinejmenším nepřesný a ne zcela pravdivý. Jestli v tom byl záměr, nebo jen neumětelství, chyba, vliv subjektivního názoru, případně jiná souvislost – je to vlastně jedno. Jen bych si moc přál, aby se nejlepší a největší informační kanály nestaly v budoucnu nástrojem moci a jakékoliv propagandy.

Na druhou stranu je třeba připomenout, že projev Rogera Waterse si vyžádalo samotné Rusko. Určitě by nebylo od věci, kdyby na půdě OSN vystoupil sám prezident Putin a předložil návrh na ukončení války a všech bojů na celém mezinárodně uznávaném území Ukrajiny. Na počátku každé války je totiž jedna veliká lež! Válkou přece člověk nikdy nic nezíská. Vždy více ztratí. V tomto případě moskevský režim ztratil nejen poslední zbytky důvěry, ale navždy i statut mírotvorce, kterým se tolik ohání.

Vždyť ten Woters vlastně promlouval i k Rusku!

Radovan Bazger, 10.2.2023

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..