Kdo je bez viny?

Přemýšlím nad tím, co se děje v Rusku a na Ukrajině. Psal jsem v předchozích článcích o tom, že nesouhlasím s válkou. Psal jsem, jak si přeju, aby Rusko stáhlo své vojsko ve prospěch míru. Zmínil jsem i to, co se dělo před invazí a zdůraznil jsem několikrát, že smrtí lidí řešit spory je pro mě odpudivé. Skutečně to tak cítím a na mých názorech se nic nemění. Válka je absolutní zlo a to by mělo být poraženo! Celé je to jen krvavá hra těch nejmocnějších a i kdybych Rusko nadevše miloval, rozpoutání války odpustit neumím. Vše se dalo řešit jinak.

Problém však je, že postupem času člověk narazí na další informace díky nimž si uvědomí složitost celého konfliktu. Myslím, že od počátku je to souboj Ruska se západem. S tím západem, který kolem hranic ruské federace krouží a našlapuje už dlouho v podstatě dosti okatě a vyzývavě. Samozřejmě nejvíc ekonomicky. Možná se bojuje za budoucnost tohoto světa. Za multipolární svět. Za existenci Ruska. Někteří tvrdí, že je Ukrajina „pouhým“ nástrojem k rozpoutání války velkého rozsahu a pokud Moskva prohraje, Západ si tu velkou zemi rozparceluje a vydrancuje její nerostné suroviny. A o to prý jde. Vyprovokovat, oslabit, zničit, vyrabovat, zplundrovat, zotročit v zájmu zisku levné pracovní síly a nových trhů. Tak přece funguje kapitalismus a imperiální moc v rukou lidí, kterým jde jen o zisk. Tržní ekonomika potřebuje nové zdroje – jinak požírá sama sebe. To si však Rusko jako jaderná velmoc nechce nechat líbit, celkem logicky. Ano, i tak lidé popisují realitu současnosti.

Jen je tady druhý pohled na věc. I v tom Rusku vládne kapitalismus. I tam jsou peníze až na prvním místě. Akorát, že jde o tak velkou a na suroviny bohatou zemi, že není primární důvod brát další území z důvodů hospodářských. Jistě – Ukrajina je obilnicí Evropy, tranzitní zemí plynu a ropy, stát s rozvinutým průmyslem a těžbou mnoha nerostů – je takovou bránou do Evropy a tu patrně Rusko nechce pustit ze sféry vlivu. Politická a především strategická poloha Ukrajiny už více napovídá účelům ruského tažení. Když do všeho započítám způsob vnímání světa očima Rusů a jejich silné sebeurčující povědomí, tak mi vychází opět ten základní problém současné mezinárodní situace. Svět Rusko izoloval a můžeme se donekonečna přít o to, zda si za to Moskva může sama, nebo šlo o záměr zbytku planety. Všichni víme, kdo proti sobě stojí a pokud důsledně poskládám střípky mozaiky, tak vyhodnotím zcela jasně, že studená válka prostě neskončila.

Rozhodně nechci vykreslovat západ, jako zlého ničitele. Regionům, kde svobodné hodnoty chybí, byla vždy nabízena pomoc ze strany USA. V mnoha případech se povedlo vymanit národy z područí destrukce a zla. Ne vždy se však taková cesta podařila a lidé si to mezi sebou řeknou. Mimo média. Píší si to v krátkých zprávách. Rozebírají u piva. Všichni se samozřejmě shodují, že válka je zlo. Kdo ji rozpoutal, to se šeptem vykládá a šíří stejně, jako kdysi odpor proti vládě komunistů. No, tak kdo?! Kdo je bez viny a kdo nese vše na svých bedrech? Proč se do vnitřní politiky Ukrajiny montují západní politici, organizace a úřady? Nejen teď. Už roky! Kdo konkrétně dlouhodobě podporuje prozápadní směřování a tak zvanou demokratizaci Ukrajiny finančně a politicky? Těžko říci. Nikdo nevyloží karty na stůl. Je jen otázkou, jestli mezinárodní intervence nebyla přehnaná a špatný odhad situace vyústil v tak ohromný konflikt v podstatě zbytečně. OSN měla kontrolovat změny.

Ukrajina je obětí sporu velmocí. USA, Kanada, Velká Británie a země evropského kontinentu určitě stojí na její straně. Rusko zas podporují politici jiné části světa. Není přitom jasné, jak daleko jsou ochotni zajít. Každý má své zájmy a cíle. Írán, Bělorusko, Čína, Kazachstán, Severní Korea, některé státy Afriky a jižní Ameriky. Je únor roku 2023 a válka se dostala do fáze, kdy celý svět čeká, co bude dál. Provede Rusko totální ofenzívu a ovládne kus, nebo Ukrajinu celou? Nebo se do konfliktu otevřeně zapojí NATO se všemi důsledky a hrozbami? Dojde ke světové válce? Konvenční, nebo atomové? Nikdo nic neví. Jasné je jen to, že obyvatelé Ukrajiny šíleně trpí a umírají. Příměří, nebo konec války je v nedohlednu, protože Zelenskyj nechce o něčem takovém ani slyšet. Ukrajinský národ chce svou zemi zpět. Celou! Také vskutku logicky. Je to v podstatě patová situace. Už tak nemocná světová ekonomika se nadále vyčerpává a nevypadá to, že by chtěl kdokoliv ustoupit. Ono ani není kam.

Co vlastně bylo na začátku? Už se přestává řešit proč Rusko přistoupilo k invazi. Už se nemluví o tom, jak byl před lety proveden ozbrojený převrat v Kyjevě. Nepřipomíná se útlak ruskojazyčného obyvatelstva na Ukrajině. Nepíše se ani o ruských přeshraničních provokacích a podpoře separatistů. Pravda se teď schovává a není divu. Někdo by ji mohl v té válečné vřavě zabít. Věřím, že přežije a jednou bude vyprávět děsivý příběh se šťastným koncem. Nic jiného si nesmíme připustit. Jednoho dne přece zbraně utichnou a snad to bude brzy.

Radovan Bazger, 4.2.2023

Sdílení:

Komentář k “Kdo je bez viny?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..