Jen si kopni

Dějí se to věci ve světě a lidé nejen kolem mne popisují události doby svými slovy a nazývají aktéry někdy možná příliš krátkozrace, poněkud nevhodně, hanlivě. Může za to nedostatek informací a někdy, snad častěji, i předsudky. V poslední době vede politickým debatám jasné téma, v němž hrdinou je každý, kdo brojí proti radikálům. Vlastně skoro každý. Aktivity Ruska jsou veřejnosti předkládány poněkud jinak a tato mediální sprcha zanechává v lidech krůpěje rozpolcení. Říci, že se Putinova vojenská kampaň v Sýrii povedla, je téměř nežádoucí…

Nejsem „rusofil“, ale nechápu proč lidi a politici tak rádi kopou do Ruska. Ano, stejně jako USA, Velká Británie, Francie a další má i Rusko imperiální zájmy. Ano, stejně jako USA, V.Británie, Francie a další země má i Rusko nestabilní ekonomiku. Stejně jako USA a další má i Rusko velice zvláštní požadavky a také právo veta v OSN. Rusko stejně jako USA cítí možnost většího vlivu v regionu po ukončení konfliktu v Sýrii. Rusko podporuje Assada a žádá řádné demokratické volby. USA chce prezidenta Sýrie odstranit ze scény všemi prostředky.

Rusko se cítí ohroženo, tedy stejně jako USA, Velká Británie, Francie a další. Pochopit situaci v širších souvislostech je sice obtížné, ale možné. Říci, že za vše můžou „rusáci“, je nesmysl. Američané mají od vraždění indiánů během kolonizace přes otrokářství a veškeré regionální konflikty až po svržení jaderných pum na svědomí mnoho lidských obětí. Ale Rusko, respektive SSSR samozřejmě taky. Stejně tak Velká Británie a Francie. Pochopení mezinárodního kolbiště je často nad naše možnosti a soudit nelze nikoho tak jednoznačně.

Z pohledu Čechů je názor na Rusko pochopitelně poněkud schizofrenní kvůli událostem roku 1968. Přestože zrada v srdci národa bolí, byla to především zrada vlastních lidí, nikoliv Varšavské smlouvy. Nesmíme však také zapomínat na Mnichovský diktát roku 1938, kdy nás západ včetně Francie a Velké Británie odsoudil a obětoval. Samozřejmě také na rok 1945. Bez Rudé armády by bylo ještě mnoho Čechů i Slováků zabito a pokud by Moskva padla, bez Rusů by západní koalice nemohla Hitlera nikdy porazit. Ani s pomocí atomové bomby.

Svět ovládají mocní a nemají svědomí čisté. Jejich činy nejsou vždy mírotvorné. Sféry vlivu Francie, Německa, Velké Británie a hlavně Ruska i USA jsou jako Jing-Jang a buďme za to rádi. Poražení jednoho by vedlo k totální globální nadvládě a na to lidská civilizace ještě připravena není. I demokracie může být totalitní. Krásná by byla skutečná Organizace spojených národů, ale tak daleko lidstvo ještě není, ještě hodně krve poteče a času uplyne. Zatím si příteli klidně kopni do lidí, kteří mají odvahu udržet na Zemi tolik potřebnou rovnováhu sil…

Není lepších či horších. Velmoci si zatím ve všem mohou podat ruce!

Radovan Bazger, 5.3.2016

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..