Globální oddlužení

Globální oddlužení. To by byl snad ten nejhumánnější krok v rámci lidské civilizace. Smažme a odpusťme dluhy jednotlivců, rodin, obcí, měst, krajů, států, unií, firem, podniků a korporací, škol, univerzit, vědeckých pracovišť, prostě úplně všech institucí na celém světě bez výjimek a bez dělení dle náboženství či politického systému.

Nejde o nový nápad. Takovéto postoje prosazovalo již mnoho osob i organizací. Například mezinárodní kampaň Milostivé léto. Částečně se i dařilo takovou finanční spásu vykonat. V průběhu 19. a 20. století došlo k oddlužení několikrát, například v případě Německa po válce. A historie ukázala, že se to vyplácí. Německo se díky oddlužení mohlo rychle rozvinout, vzpamatovat z války a zapojit se do světového obchodu. V sociální a následně v politické oblasti jsou důsledky oddlužení více než pozitivní. Do dnešního dne se podařilo šesti nejzadluženějším státům světa dosáhnout oddlužení ze strany Světové Banky. Těmto zemím byly odpuštěny dluhy hlavně ze strany International development agency, což je agentura SB. Mezinárodní měnový fond také jedná o oddlužení. Především rozvojových zemí.

Docílíme tím obrovskou úlevu mnoha lidí. Docílíme tím oživení pohybu zboží, trhu práce, služeb, zastavení ekonomické krize a co je nejpodstatnější – zachráníme tak tisíce životů, vztahů a osudů. Zejména dětí. Udělejme to. Jednou nám budou národy děkovat za moudré rozhodnutí

Pojďme ovšem ještě dál. |Cílem by mělo být i odstranění samotných pojmů dluh a úvěr. Jakousi Alfou i Omegou v rámci projektu může být likvidace závislosti člověka na finančních prostředcích. Veškerá obživa, rozvoj i způsob života by se měl v budoucnu opřít pouze o produktivitu práce. Produktivita práce vyjadřuje objem vyprodukovaných hodnot připadající na jednotku práce za určité období. Vzhledem k tomu, že všichni lidé mají ve své podstatě stejné požadavky a životní potřeby, nelze rozlišovat odbornost a náročnost vykonané práce. Základní příjem člověka je tedy odměnou za jednotku práce v daném čase. K tomu platí poměr: Čím vyšší vzdělání a odborná příprava, tím čistší, kreativnější a méně fyzicky náročná práce. Spravedlivé a jednoduché. Oddlužení však této vizi předchází.

Myslím to naprosto vážně. Například referendum o prosazení zániku dluhů bych bez váhání podepsal a nikoliv v rámci pudu sebezáchovy. Totální globální oddlužení všech je jediná cesta obnovy a vytvoření skutečně lidského společenství, atmosféry míru a harmonie. Samozřejmě by se muselo udělat všechno proto, aby nové dluhy nevznikaly. Tedy zcela změnit společensko- ekonomický systém.

Radovan Bazger, 7.6.2016

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..