Jaderná fůze

Hodně se dnes mluví a píše o jaderné fúzi. O nové a moderní výrobě elektrické energie. V budoucnu by mělo jít o dostupnou technologii pro každého. Bez rizika výbuchů a řetězových reakcí. Bez produkce nebezpečného odpadu. Zůstanou jen neškodné helium a neutrální částice.

Jak to vlastně funguje? Když se sloučí jádra vodíku, dojde k uvolnění energie, která je speciálním zařízením zachycena. Je tak levná, a v podstatě nevyčerpatelná. Zásob vodíku máme v oceánech na miliardy let. Pozitivní výstupní výkon je vzhledem k energetické náročnosti výrobního procesu v podstatě zázrakem současné vědy. Dokonce může dojít k ještě větší efektivitě, ale způsoby tvorby a využití magnetického pole se teprve testují. Nicméně to vypadá, že lidstvo zvládne další technologii na výrobu elektřiny. Nikola Tesla by žasl.

Řekněme, že do patnácti let by mohl být do sítě připojen první komerčně využitelný reaktor. Ano – komerční. Investorům se musí náklady samozřejmě vrátit. Přestože jde tedy ve výsledku o superlevnou výrobu energie, levná pro koncové zákazníky určitě hned tak nebude. Fúzní reaktory jsou, alespoň prozatím, obrovská a složitá zařízení.

Dobrá. Jsme tedy opět o kus dál a zároveň na začátku. Možná nové epochy. Jen mě teď napadá několik věcí. Dospěla by věda těchto úspěchů, kdyby se vše nepočítalo na dolary? Pracovali by vědci stejně rychle a efektivně i v institucích jejichž vlastníkem by byla organizace financovaná globální unií například při OSN? Bylo by vůbec možné hospodářské spojenectví za účelem vytvoření stroje na výrobu neomezeného množství energie? Vzhledem k všeobecnému prospěchu je tato úvaha důležitá. Musí mít vše komerční charakter? Kdepak – nejde o žádnou neviditelnou auru. Když nám Bůh něco do rukou vloží, nemusí z toho být hned obchodní artikl.

Velice rychle by se dalo v tomto textu přejít k ekonomickým a politickým systémům ve světě. Bude lidstvo čekat na nějaký hlas z nebe a nebo nakonec stejně jednou nastane chvíle, kdy si energii budou moci odebírat všichni lidé na Zemi a to za symbolickou částku? Proč by měl někdo donekonečna vydělávat miliardy jen proto, že jeho konsorcium vyvinulo „Tokamak“?

Jakmile fúzní reaktory vyrobí tolik energie, která pokryje potřeby všech lidí na planetě, co doopravdy nastane? Každý bude mít možnost vyrábět nebo čerpat vodu, každý bude mít vytápění, nebo naopak klimatizaci, všichni se budeme vozit v elektromobilech, které konečně budou dávat smysl. Všichni budeme dýchat čistý vzduch. Nikdo nebude muset do dolů pro uhlí, nebo do lesa pro dřevo. Vznikne svět, jaký známe z filmů žánru Sci-fi. Nastane boom kybernetiky a robotizace. Automatické stroje vykonají tu nejtěžší práci. Vesmírné agentury začnou stavět města na oběžné dráze a v blízkém vesmíru.

Sám člověk se změní, ale nebude to hned a nebude to bez bolesti. Stejně jako dochází ke spojení atomů, musí u lidí dojít ke spojení se samotnou lidskou stránkou a podstatou každého jedince. Závislost člověka na technologiích se ještě více prohloubí a případná ztráta zdroje energie znamenala by naprostou katastrofu.

Odhalí tvář nové náboženství? Vznikne víra v nekonečnou hvězdu? To už jsem se zasnil možná příliš, ale jednou se bude psát rok 2500, nebo třítisící. Naše pra pra vnoučata v té nádherné budoucnosti ani nebudou tušit, že nějaká jaderná fúze existovala. Oni budou mnohem dál. Pro nás nepředstavitelně. Když si uvědomím, kde byl lidský um a kde byla společnost před pěti sty lety, nebo co jsme dokázali za poslední století. Bude progres pokračovat? Exponenciálně růst? Moc si přeju, aby jednou (nejen) moje děti a další pokolení ve zdraví žili s úsměvem na tváři. Doufám jen, že nové zdroje energie nebudou zneužity tak, jako některé objevy v minulosti.

Jsou určitě velké věci před námi. Už proto mi touha po moci některých válkychtivých mocipánů připadá už dnes tak zastaralá a primitivní. Nebýt těchto vládců v různých částech Zeměkoule, mohli jsme už dávno v pokoji a míru žít pod jedinou střechou prosperujícího svobodného světa.

Radovan Bazger, 24.1.2023

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..