Fotky s hvězdičkou

Chystá se evropská úprava zákona, která zakáže jakoukoli publikaci snímků budovy bez souhlasu architekta. Takový návrh zákona může na tváři vyloudit úsměv, ale poslanci to myslí naprosto vážně. Kdo fotografii zveřejní například na Facebooku, může být žalován. Legislativní výbor Evropského parlamentu posvětil pozměňovací návrh europoslance Jean-Marie Cavada, týkající se celoevropské úpravy autorského práva. S návrhem souhlasí i český europoslanec Pavel Svoboda.

Legislativní výbor zastává stanovisko, že komerční používání fotografií, videozáznamů či dalších vyobrazení děl, která jsou trvale umístěna na veřejných místech, musí být vždy vázáno na předchozí souhlas autorů nebo jiných zplnomocněných osob. Pokud navrhovaná změna projde, v praxi to bude znamenat, že si budeme muset dávat pozor na to, co fotografujeme. Podle eurovlády bez svolení pana architekta nebude povoleno zveřejnění snímku v podstatě kterékoliv stavby.

Jste-li například na síti Facebook, souhlasíte automaticky s podmínkami, mezi nimiž nechybí to, že uživatel nebude zveřejňovat obsah ani činit kroky zasahující do práv jiných osob nebo jinak porušující zákon dané země, nebo unie. Na stejná pravidla přistupuje každý uživatel Youtube a dalších sociálních platforem. V České Republice v současnosti platí princip svobody panoramatu. Tedy vše, co je na veřejném prostranství, může být zaznamenáno a zveřejněno.

Vážení europoslanci. Mám takový dojem, že se strašně nudíte, nebo chcete přijít o svá dobře placená křesla! Co to bude příště? Zákaz zpěvu písní chráněných autorským zákonem? Ono nestačí, že východ má na trhu potraviny horší kvality? Nestačí, že nám diktujete velikost pečiva, nebo jak se může jmenovat pomazánka, a že i staroslovanská zabíjačka podléhá svévoli úřadů? Po celé té EUforii začínám přirovnávat evropský celek a jeho vládu k politicko-ekonomické diktatuře!!

Chápu, že čtvrt milionu korun měsíčně poněkud zatemní jasnou mysl a úsudek, ale to se dalo čekat. Na dovolenou určitě budete jezdit do země krále Miroslava, kde budete moci zpívat a hrát, smát se a fotografovat naprosto svobodně! Zajímalo by mě, který neschopný architectus chce ještě více bohatnout?! Jde o pouhé fotografie – pro někoho hobby, pro jiné vzpomínky a sdílení s přáteli. I na svobodném internetu patrně budou veřejnosti nepřístupné fotky – s hvězdičkou.

Ještě mě tak napadá: předchůdcem fotografie je malba a kresba. Miliony obrazů na nichž je zachycena stavba. Fresky a detaily, kostely, celé domy i hrady, zámky, městské čtvrti. Budou i malíři platit cechu za zvěčněný architektonický skvost, nebo mají umělci tichou dohodu? Kdyby návrh zákona podpořily mozky západu, to pochopím, ale europoslanec Pavel Svoboda, člen Křesťansko demokratické unie – Československé strany lidové také zvedl ruku. Bůh si to přál?

Globální moc zkouší, co uneseme a co si ještě necháme vzít. Jednou přitvrdí a koho bude třeba odstranit, najde se páka, způsob, styl. Odstranit nejen jednotlivce, ale celá společenství, rodiny i národy nebude problém. Už dnes stačí obvinění a finanční destrukce. Cokoliv člověk napíše, vytvoří, zaznamená, nahraje, vyfotí a zveřejní, vše je zneužitelné proti němu samotnému. Lidi otevřete konečně oči. Je to fakt hnusný svět, kde se omezí svoboda většiny ve prospěch zisku jednotlivců.

Tak vzniká totalita moci …

Radovan Bazger, 23.6.2015

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..