Energy drink

Máte rádi energy drinky? Nebo je dokonce pijete denně? Někteří lidé žijí v takovém presu, že bez těchto nápojů už nedokáží existovat. A teď si představte, že většina lidí na světě bude potřebovat pro svůj život a existenci těchto drinků taková kvanta, že se z distribuce stane v podstatě národní zájem. Fabriky na energy drinky porostou jak houby po dešti a všichni to budou pít v tak velkém množství, že si nebudeme umět ani představit život bez sladkých plechovek. Celá kultura lidského bytí bude stát na šťávě plné energie. Pak najednou přijde den, kdy prodejci řeknou: Dost. Zdražujeme. Už drink nebude stát čtyřicet, ale třistačtyřicet korun. Lidi se začnou bouřit. Křičet, že ten nápoj potřebují, jinak nebudou podávat takové výkony. Vždyť budou jen spát a ekonomika padne. V tom se někdo ozve – státe pomoz. Vládo zaplať. A vláda ten rozdíl tří stovek korun za občany a zaměstnance firem zaplatí.

Super. Jedeme dál v nové realitě. Zas teče energy drink proudem a nálada roste. Rostou i výkony. Narůstá však i množství peněz ve státní pokladně? Kdepak. Vláda přece všem stále platí rozdíl větší části spotřeby energy drinků. Zas se někdo ozve. Vyměníme vládu. Neumí hospodařit. Vždyť těm obchodníkům za drinky platí penězi, které lidi odvedli na daních. Inu neumí hospodařit, ale není chyba v tom, že platí distribuci a obchodu energy drinků prostě příliš? Ano, chce to vládu, která řekne dost! Už platit nebudeme. Buď budete energy drinky dodávat za původní ceny, nebo si hledejte jiné odbytiště. Energy drink si vyrobíme vlastní. Levný a možná lepší. Aha, moment, on se vlastně u nás už vyrábí, jen ty naše fabriky prodávají drinky přes několik prostředníků na mezinárodních burzách. Tak to ne. To se změní. Vždyť bez energy drinků nemůžeme existovat, pracovat a ani vyrábět ten samotný nápoj. Z daní a tedy rozpočtu můžeme hradit potřebnější věci. Ke všemu se ozval výrobce plechovek, že chce víc peněz na obaly. Už volali zpracovatelé odpadů. Také žádají od státu víc peněz na drcení plechů. A čím více stát soukromým společnostem platí, tím více peněz chtějí. Zisky soukromých firem stoupají jen proto, že jim téměř většinu nákladů hradí všichni občané, včetně těch, kteří energy drink nepotřebují.

Nebude lepší místo podpory nenasytného privátního sektoru stavět a rozvíjet podniky státní? Možná zjistíme, že za energy drinky lidi nemusí platit tři sta, ani čtyřicet, ale jen tři koruny. Když si navíc uvědomíme, že podstatná část surovin na výrobu energy drinků se musí dovážet, je dost zarážející, že se nemění strategie a směr celého systému. Snad bychom se měli zamyslet nad spotřebou a samotnou závislostí na energy drincích tohoto typu. Neexistuje jiná síla, která by dokázala lidi nakopnout, probudit? Všechny ty peníze, které se z rozpočtu přesouvají obchodníkům do kapes by mohly posloužit lépe jako investice do vzdělávání, vědy, výzkumu a možná bychom nakonec jako lidstvo přišli na to, že energy drinky v plechu jsou naprosto zbytečné. Je docela dobře možné, že nám příroda a planeta dokáže všechny ty sladké energy drinky nahradit zcela jiným způsobem a dokonce ze zdrojů po kterých každý den šlapeme s hlavou v oblacích.

Futuristický sen o nezávislosti na tekutých energy drincích se může stát skutečností jen tehdy, pokud najdeme v sobě vůli. Společnost postavená na známém energy drinku je od počátku odsouzena k zániku. Dopadneme stejně, jako všechny civilizace před námi. Také měli svůj energy drink. Jiný. Tisíce let. Po nás jednou přijdou archeologové a narazí při vykopávkách na hromady železité půdy. I oni budou mít svůj energy drink, ale budou si ho určitě vyrábět sami, pro sebe, a s vědomím, že základní lidské potřeby a závislosti nemohou být součástí spekulací a volného obchodu. Osobně si myslím, že energy drink už vyrobila sama příroda před mnoha miliony lety. Té tekutiny je na planetě víc než dost a obklopuje každý kontinent. Tím nejlepším energy drinkem může být oceán. Voda, která se vlastně vzhledem k salinitě nedá pít, ale energie bychom z ní získat mohli víc než dost. Člověk bude stále potřebovat energy drinky v nějaké podobě. Pro svou práci, život a existenci. Jen musí přestat zneužívat tyto energy drinky k ovládání a vykořisťování druhých. Dnes všichni máme rádi jisté energy drinky a potřebujeme je k životu. Tečou proudem do každé domácnosti, do fabrik, skladů, nemocnic, úřadů i škol. Z energy zásuvek pijeme kolik jen potřebujeme a v poslední době zjišťujeme, jak moc je pro nás energy drink důležitý. Jen málokdo si však uvědomuje, že právě z našich daní stát postavil celou tu energy výrobní a distribuční soustavu. Co platí spotřebitel závislý na energy drincích by mělo být pouze to, co je k jejich výrobě potřebné. Nikoliv to, co si dohodne ona naprosto zřetelně viditelná ruka trhu.

Máte rádi energy drinky? Možná už tolik ne. Možná bychom se skutečně všichni nejradši závislosti na energy drincích zbavili. To ale nejde. Můžeme se však zbavit těch, kteří způsobují nedostatek energy drinků a nebo jejich vysokou cenu. Nic na tom není. Stačí politická vůle. Stačí vědomí toho, že tím nejsilnějším energy drinkem je síla v každém z nás. Síla, která současnou ekonomiku a politiku dokáže smést ze stolu a postavit od základů systém nový. Svět v němž energy drink bude globálně a volně dostupný, levný a ke všemu ještě čistě zelený. Energy drink nám nikdy nedá křídla, ale může nám ukázat cestu k nezávislosti a svobodě.

Radovan Bazger, 20.10.2022

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..