Dragounská jízda

V minulosti se Dragouny nazývaly jednotky jízdní pěchoty. Dragoun se v 16. a 17. století přesouval na koni, ale bojoval na zemi jako pěšák. Dnes se motostřelci přesouvají vozidly. Název dragoun pochází ze zbraně, kterou používali při vzniku těchto jednotek. Byla to krátká mušketa nebo karabina zvaná „Drago“ na černý střelný prach. Význam výrazu je „plivat oheň“. Dragouni bránili, bojovali i pustošili. V současnosti táhne různými oblastmi zemí českých americká armáda a celá akce nese příznačný název „Dragoon Ride“ – Jízda dragounů.

Nemám na celou věc názor ojedinělý a přiznám se, že se mi taková „paráda“ poněkud nelíbí. V rámci jednoty spojenců aliance NATO okázale projíždí republikou kolona obrněných vozidel v plné zbroji a to hned třemi hraničními přechody a s laskavým svolením vlády ČR. Náš stát je členem Severoatlantické aliance a tímto svolením jen plníme závazky plynoucí z dohod. Plníme však také povinnost jistého vazala, který prostě musí souhlasit s politikou supervelmoci. Bez ohledu na názor obyvatelstva.

Obdobně se u nás usadila armáda SSSR v minulém století. Jistě namítnete, že jednotky USA jen projíždějí, ale jisté souvislosti nelze přehlédnout. Dojem, který v lidech zůstane je totiž velmi podobný. Nejde o klasický přesun vojenské techniky. Takový totiž probíhá za pomoci železnice a veškerá technika je zaplachtována, aby příliš nebudila obavy občanů. Dnes je vše jinak. Americký konvoj okázale a pyšně projíždí českými městy. Jasně jde o ukázku bojové připravenosti a odhodlání bránit západní a střední Evropu před vetřelci z východu.

V pořádku. S tím problém nemám. Problém vidím v načasování této spanilé jízdy a v celkové geopolitické situaci. Evidentně jde o pokus zastrašit Rusko před další expanzí a aktivitou armády ruské federace. Je to hra velmocí v níž může být Evropa obětním beránkem. Sleduji vývoj v oblasti obranných i útočných prostředků a myslím si, že dogma vzdušných operací je překonáno. Letecké údery války nevyhrávají a o stabilizaci decimovaných regionů nelze hovořit vůbec. Pěchota je dnes jediným prostředkem a řešením krize v dané oblasti.

Dragouni ujišťují Evropany o loajalitě USA. V době, kdy na Ukrajině zuří boje a celková situace v pravlasti Slovanů je hodně krvavá. Lidé z Ukrajiny utíkají do EU i do Ruska. Mnozí toho však schopni nejsou a dál trpí díky politickým šarvátkám v Kyjevě. Je třeba vidět i to, kdo způsobil celý rozvrat a rozdělení ukrajinského státu. Od převzetí moci novými lidmi, od provokací, střelby až po špinavé hry ukončené posazením prozápadně orientovaného jedince do prezidentského křesla. Jde o přirozený politický vývoj, nebo záměr?

Nehodlám obhajovat ruský vliv a zájmy. Těch čistých tahů na šachovnici Kremlu bychom patrně také mnoho nenašli. Ať už se jedná o Afgánistán, Jižní Osetii, Čečensko, nebo území Ukrajiny včetně Krymu. Vliv Ruska stoupá i v oblasti ekonomiky. I přes uvalené sankce ze strany USA a EU se ruský prezident pokouší společně s Kazachstánem a Čínou dostat americký dolar na kolena. Navíc vzhledem k soustavnému porušování dohody ze strany NATO o nerozšiřování aliance k hranicím ruské federace je Putin nucen dozbrojit a modernizovat armádu.

Nedávné boje sil USA a spojenců v Evropě si dobře pamatujeme z doby, kdy bylo prováděno tzv. „humanitární bombardování“ v bývalé Jugoslávii. Umírali lidé. Ženy i děti z řad civilistů. Aktivní přístup amerického prezidenta proti silám extrémismu, terorismu a radikalismu však samozřejmě a rozhodně hodnotím kladně. Stejně tak ale nelze zapomenout na vítězné tažení sovětské Rudé armády proti nacistickému útlaku. Bez pomoci Rusů by za II.světové války západní spojenci Hitlera jen těžko porazili. To je jaksi nutné si uvědomit.

I proto se vojenská technika NATO poprvé objevila na Rudém náměstí počas oslav 65. výročí konce druhé světové války v Den vítězství 9.května 2010. Je zvláštní, že to jde. Zapomenout na žabomyší půtky a uvědomit si podstatu. Svět by měl spět k Míru. Okázalé jízdy dragounů a demonstrace síly jen zvyšují napětí. Jak mezi obyvatelstvem, tak na mezinárodní úrovni. Uvažoval někdo nad tím, co způsobí U.S.Army ve střední Evropě? Pomůže to regionu, nebo naopak? Jak odpoví Ruský medvěd? Zaleze do brlohu? Těžko!

Přítomnost amerických vojsk na starém kontinentu je v podstatě v pořádku a v souladu se smlouvou o obraně a spolupráci v rámci severoatlantické aliance, ale dragounská jízda Evropou podle mého názoru není nutná. Dragouni 21.století nepustoší naši zem, přesto mohou zanechat hlubokou brázdu v křehkém pocitu svobody občanů nejen České republiky. Patřím k těm, kteří nemají militantní duši. Vzhlížím spíše ke klidu a věřím, že soulad a pochopení mohou najít všichni lidé i naprosto odlišných kultur. Je to otázka priorit a cílů.

Člověk by se měl snažit sjednotit svět pro život, pro budoucnost příštích generací všech tvorů na Zemi, ale zbraněmi toho dosáhnout nelze. Bohužel takto nejmocnější lídři nepřemýšlí. Ocel z vysokých pecí dál proudí do forem pro výrobu zbraní a nemalé finanční prostředky se utápí v armádních zakázkách. Je to smutný příběh, který se snad dostane v tomto znění do učebnic dějepisu. Nemám na mysli tento článek, ale samotné jádro myšlenky. Jedinou nadějí pro naše děti je úplná demilitarizace a změna ekonomicko-politického systému.

Na závěr si dovolím citovat 35. prezidenta USA, který byl v zásadě velkým odpůrcem zbrojení, nicméně neústupnost sovětského vůdce N. S. Chruščova jej vedla k nutnosti zvyšovat výdaje na obranu. Jmenoval se John Fitzgerald Kennedy: „Lidstvo musí války ukončit, jinak války ukončí lidstvo.“ – S tímto názorem plně souhlasím a věřím, že se s ním ztotožní i další lidé nejen u nás, ale i ve světě. Vzhledem k jaderným technologiím a eskalaci napětí mezi východem a západem časomíra zániku ukazuje opět jen pár minut před dvanáctou!

Krásné dny příští přeji všem…

Radovan Bazger, 28.3.2015

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..