Vraťte se domů

Psal jsem nedávno v jednom ze svých článků, že nemůžu schvalovat řádění ruských jednotek na Ukrajině. Za tím si stojím. Jen do mé názorové rovnováhy občas někdo hodí vidle. Někdy dokonce sami Ukrajinci. Ne, já se nenechám zviklat vnějšími vlivy. Právě že si stále více uvědomuji, jak špatné je vměšování cizích elementů do klidného prostředí. Platí to v chemii, v politice, ale i v mysli člověka.

V reportáži České televize se před pár dny objevil záběr české houfnice Dana, na které byl namalován trámový kříž. Kříž, který v časech druhé světové války používal Wehrmacht. Záběry samohybné houfnice dodané armádou České republiky zveřejnily i zahraniční agentury. Ministerstvo obrany kvůli tomu požádalo ukrajinské velvyslanectví o vysvětlení. S jakým výsledkem, to těžko říct.

Samohybnou houfnici s namalovanými kříži nasadila u Avdijivky ukrajinská mechanizovaná brigáda. Trámové kříže se na ukrajinské technice objevují opakovaně. Vysvětluje se to jednoduše tak, že je potřeba odlišit ruské a ukrajinské zbraně. Zarážející je, že na některých kusech znak tvoří obrazec stříkaný dle šablony, takže to není kresba nějakého aktivního a historie neznalého vojáčka.

Vůbec nejde o ojedinělé případy. Další tanky se vzorem trámových křížů vyfotil fotograf agentury Reuters na cvičení u Černobylu. Samozřejmě se šíří různá vysvětlení a obhajoba ukrajinské armády. Prý jde jen o podobnost s nacistickými symboly a nebo pochybení jednotlivců. Zaráží mě také to, jak prozíravě byla u článků o křížích na technice Ukrajiny odstraněna možnost diskuze čtenářů.

Nejen Wehrmacht, ale také Kriegsmarine používala takové označení. Web Manipulatori.cz jde ještě dál. Vysvětluje, že Balkenkreuz je mnohdy zaměňován s rovnoramenným křížem, který nebyl jen symbolem nacistů a na Ukrajině se používal dávno před 2. světovou válkou. Začíná to vypadat, že mají všichni novináři a politici hodně práce s tím, jak veřejnosti události na Ukrajině správně vykreslit.

Je označování bojové techniky nacistickými symboly pouze provokací? Jde o selhání velení i chybu jednotlivců? Jde o tak silnou nenávist Ukrajinců vůči Rusům, že se chtějí rovnat fašistickým jednotkám kdysi útočícím na Rusko? Jde o organizovaný akt? Co když je na Ukrajině nacistické hnutí skutečně silné? Silnější, než západ připouští? Může to někdo jednoznačně vyvrátit? Můžeme se tomu divit snad?

Vzhledem k tomu, jak si vojáci dovolují značit techniku dodanou západem, nejsou tyto otázky pouhou spekulací. Doufám, že pravda jednou vyjde najevo. Ať už je jakákoliv. Prozatím je Ukrajina jakoby pod závojem tajuplných událostí. Už dlouho. Komu se dá věřit? Všechny strany konfliktu mají svou taktiku a mlží. Je to součást speciální vojenské operace. V podstatě a jednoznačně součást války.

Příčí se mi uvěřit, že Ukrajina je, nebo byla pod vlivem nelegálních skupin, ale zajímavé je například i to, jaké ocenění získal dne 22. ledna 2010 předseda křídla Organizace ukrajinských nacionalistů Stepan Bandera. Hrdina Ukrajiny za obranu národní ideje a boj za nezávislý ukrajinský stát. Titul předal ukrajinský prezident Viktor Juščenko do rukou vnuka Stepana Bandery. Vnímáme to správně?

Vyznamenání bylo totiž tvrdě kritizováno Evropským parlamentem, Izraelem a Ruskem. Tisková agentura ITAR-TASS oznámila, že ozbrojenci z UPA mají na svědomí vyvraždění víc než 100 000 Poláků, Čechů a Židů v západní Volyni. Udělení titulu odsoudili také představitelé slovenských protifašistických a odbojových organizací a Sdružení vězňů nacistických koncentračních táborů.

Fakt netuším, jak moc nacismus prosakuje Ukrajinou. Ještě pořád si myslím, že vše bylo možné řešit na mezinárodní úrovni a v rámci OSN. Tedy pokud vlastenectví Ukrajinců jen někdo nevyužívá ve svůj prospěch. Ono má všechno své hranice. Člověk může být hrdý na svůj národ, na svou zemi, kulturu, jazyk a obec, ale v momentě, kdy vezme do ruky zbraň, stává se člověkem zlým a špatným.

Vymýšlet jinou argumentaci, jakou jsem zahlédl a četl například na webu Pametnaroda.cz, by bylo vážně úsměvné, kdyby to nebylo spíše k pláči. U spousty symbolů údajně došlo během času k vyprázdnění původního obsahu a dnes se jim přisuzuje jiná interpretace, než jakou měly v době svého vzniku. Jako příklad se uvádí starověká hinduistická svastika používaná německou říší.

Tytéž stránky uvádějí i vyjádření historika, že současný znak Vlčího háku vypadá opravdu jinak, než ten původní, a svým monogramem má znázorňovat onu ‚myšlenku národa‘. Jde o popis označení speciálního pluku Azov. Podle této argumentace tak vlastně můžeme i některé zakázané symboly jen trochu poupravit a užívat vesele dál? Svět se vážně tak trochu zbláznil. Dá se to nějak efektivně léčit?

Nezávidím učitelům všech ročníků vzdělávacích institucí. Tvůrcům osnov a všem, kdo se nějak podílí na výuce nových generací. Mám takové tušení, že učebnice dějepisu budeme ještě mnohokrát přepisovat. Nejsem obětí ruské propagandy, ani západní manipulace s informacemi. Pouze hledám, co na sítích zbylo po zásazích korektorů a vytvářím si svůj vlastní názor na veškeré události.

Nám všem nezbývá než věřit. Ač se může zdát, že pochybuji, není to pravda. Vážně si přeji odchod ruských armád kamsi do zapomnění. Zdá se totiž, že celou akci prezident Putin nemá tak zcela pod kontrolou a čím dříve různé soukromé bojové skupiny opustí Ukrajinu, tím lépe pro všechny. Kupodivu a paradoxně zejména pro samotné Rusko. Není nic horšího než nestabilní jaderná velmoc v ohrožení.

Dále bychom měli rozlišovat podstatné rozdíly, které někteří přehlížejí. Nacismus je princip rasistických teorií o nadřazenosti rasy a o pokroku skrze konflikt mezi tzv. vyšší a nižší rasou, řešený podrobením či likvidací nižší rasy. Oproti tomu nacionalismus je ideologií a politikou zdůrazňující význam národa, tedy sounáležitost skupiny společného původu, jazyka, společné historie, kultury a území.

Proč je to důležité? Celá Evropa stojí na základech nacionalismu. Z nacionalismu vychází myšlenka národních států, na které je do značné míry založeno dnešní uspořádání světa. Nebýt národního obrození, neexistovalo by ani Československo. Jak vyjádřil Tomáš Garrigue Masaryk: „Nenamítám pranic proti nacionalismu, jestliže se tímto názvem označuje cenná a šlechetná láska k národu.“

Mimo internet si povídám s lidmi, dokonce se samotnými Ukrajinci a vězte, že mnozí se nechtějí o situaci v jejich domovině vůbec bavit, protože se prostě a jednoduše bojí. Někteří se bojí Rusů, jiní mají strach z kyjevské moci. A ti, kteří se přeci jen rozpovídají, tak kladou důraz na to, aby se jejich slova nedostala na veřejnost společně s jejich jménem nebo fotografií. Chápete to utrpení?

Všichni však mají společný cíl. Tím není vstup do NATO a EU, nebo nějak výrazně proruská vláda. Ani netouží počmárat celou zemi krvavou symbolikou. Vždyť v boji proti hitlerovcům během druhé světové války zahynuly miliony Ukrajinců. Ti „obyčejní“ lidé na Ukrajině nejsou fašisté, ani rasisté. Chtějí jen klid. Jen skutečný klid. Po dlouhých desetiletích kolapsů a zmaru si to myslím zaslouží.

A paní Spravedlnost? Ta by měla promluvit! Co by asi řekla? Otočila by se ke všem, do všech světových stran se slovy: „Vraťte se všichni domů. Ano i vy! Vy Rusové. Vy Američané, Poláci, Češi, Litevci, prostě úplně všichni. Vezměte sebou i své zbraně a dejte od Ukrajiny ruce pryč. Vraťte se domů i vy Ukrajinci a zapomeňte na dolary, na rubly. Hřivna je vaše. Jen pracujte a žijte v míru se všemi.“

Inu, mohl bych psát na to téma dlouhé texty každý den. Stejně jsou to pouhé úvahy a rozbory neurčitých domněnek. Základní fakta jsou neměnná. Na Ukrajině je válka. Jako taková má svá pravidla a probíhá na všech frontách. Jednou z nich je prostředí zpravodajských struktur. Jediné, co musíme správně pochopit, jsou obousměrné dezinformace. Ty k nám proudí naprosto záměrně.

Radovan Bazger, 26.5.2023

Zdroje:

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3587172-ceske-houfnice-pomahaji-avdijivce-dulezitou-roli-hraje-i-ceska-munice

https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-cr-se-ohradila-proti-krizum-na-technice-dodane-na-ukrajinu-40432000

https://cs.wikipedia.org/wiki/Stepan_Bandera

https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-ukrajinske-tanky-na-sobe-mely-nemecke-krize-chyba-jednotlivce-priznal-kyjev-40422039

https://www.pametnaroda.cz/cs/magazin/komentare-analyzy/fasiste-na-ukrajine-myty-legendy-pravda-skryta-za-symboly

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..