Tram-ta da dá

Nemusím se nikomu zpovídat a klanět. Možná proto je pro mě přirozené vyjádřit vše na rovinu. Nemám ve zvyku si stěžovat. Jen, čeho je moc, toho je příliš. Často vídám, jak si lidi něco rozbalí, obal jednoduše hodí na zem a dělají nepořádek po celém městě. Sice bych měl být vděčný všem lidem, kteří využívají městské hromadné dopravy, a také jim vděčný jsem, ale pouze těm slušným a rozumným. Už méně vstřícný a slovně ohleduplný budu k těm neurvalým, sprostým, zlomyslným a bezohledným.

Za vrchol totiž považuji to, když takové jednání probíhá v tramvajích a autobusech. Každou chvíli je pod sedadly doslova nastláno, papíry zastrčené do všech mezer a poházené kde to jen jde. Nedávno si žák jednoho učiliště loupal mandarinky a hromadu slupek prostě nechal pod sebou. Ve vozech dopravních podniků jsou plechovky od piva, odpadky z McDonaldu včetně zbytků jídla, krabice od pizzy, dokonce jogurt vmáčknutý do polstru a další nechutnosti včetně použitých hygienických potřeb.

Takové chování je nejen odporné a necivilizované. Nezávidím to všem řidičům. Chudáci ti, kteří pak musí vozidla MHD čistit. Co je však podstatné, solidní a spořádaní cestující musí jezdit v zaneřáděných vozech a sledovat sobecké a zaostalé manýry některých spoluobčanů. A nejsou to lidé, ke kterým někteří přistupují plni předsudků. Znečištění dopravních prostředků má na svědomí nejčastěji majoritní skupina obyvatelstva. Ne Romové. Ne bezdomovci. Nepořádek nedělají Ukrajinci. Ani důchodci.

Je to vážně síla. Bohužel se s tímto nedá moc dělat. I když někdo vidí takovou neplechu, tak buď se bojí dotyčného napomenout, nebo to nemá vlastně smysl, protože se slušný člověk dočká leda tak urážek a ponížení. V podstatě sám nechápu, co ty bordeláře vlastně vede k tomu, že dělají dopravcům takovou škodu. Co se děje v jejich hlavách, když pod nohy lidem odloží kus zapáchajícího oděvu, nebo hranolky s tatarkou? Netuším. Vím jen, že až nepřijede tramvaj na svůj čas, tak ji možná právě ve vozovně čistí.

Radovan Bazger, 25.5.2023

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..