Stopade!

Sto padesát kilometrů za hodinu. Tak paráda, ne? Tak rychle se bude jezdit v některých úsecích českých dálnic. To prosím schválili naši poslanci. Vládní novela silničního zákona nyní sice ještě zamíří k projednání do Senátu, ale vypadá to, že tato úprava projde.

Upřímně řečeno, moc se mi to nelíbí. Taky se rád projedu rychleji, ale sto padesát kilometrů v hodině už není legrace a určitě to není rychlost pro každého. Jsou řidiči všeho věku, rozdílných dovedností a zkušeností schopni bezpečně ovládat svůj vůz v těchto mezích?

Technický stav vozidel je také sázkou do loterie. Všechny automobily a motocykly podléhají technickým kontrolám, jenomže závada se u stroje může projevit i po prohlídce a právě během jízdy těsně pod limity konstrukce. Čím někteří lidé jezdí všichni vidíme.

Počasí, hustota provozu a další vlivy, které mohou potrápit řidiče, jsou také neméně důležité v těchto souvislostech. Budou snad osazeny další dopravní značky pro snížení rychlosti? Někdy je nutno do kolony brzdit opravdu silně už teď. To chcete rovnou stopade?

Normálně to živě vidím: Děda v žlutém Favoritu tlačí střelku rychloměru někam k devadesátce a kolem něj všechno fičí sto třicet a víc. Jak se asi cítí? Starý pán je za „brzdu“ a z jeho pohledu všichni totálně zešíleli. Přitom nejde jenom o ten pocit ohrožení.

Jde skutečně o důležitou věc. Nejnižší povolená rychlost na dálnici je 80 km/h. Pokud bude zavedena maximálka 150 km za hodinu, tak dojde k rozdílu pohybu dvou dopravních prostředků o celých 70 km/h. To není úplně v pohodě pro řazení a předjíždění.

Myslím si, že zvyšování maximální povolené rychlosti není správný krok. Mnohem důležitější je, aby byl provoz plynulý a české silnice zůstaly bezpečné především díky stavebním, nebo bezpečnostním prvkům, díky kvalitnímu povrchu a inteligentnímu značení.

Promiňte. Fakt jsem chtěl psát pozitivní postřeh a ne text plný kritiky a výstrah. Jenomže zatím je to katastrofa. Na sto metrech třicet značek, dálnice zvlněné, mosty na spadnutí, asfalt jako síto. Hlavně že budou borci jezdit skoro dvěma kily téměř beztrestně.

… a samozřejmě bez blinkrů 🙂

Radovan Bazger, 4.7.2023

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..