Rozum do hrsti

Nedávno jsme si s kolegou povídali o lidech, kteří se nechají celkem lehce ovlivnit a podléhají rozličným dezinformacím. Přitom vůbec není nutné se v takových rozhovorech věnovat přímo politice. Myslel jsem si, že se jedná o ojedinělé případy, ale k mému překvapení skutečně velké množství lidí u nás i ve světě věří například tomu, že je planeta Země placatá, dutá, umělá, že náš odvěký souputník je pouze sondou, nebo jsou přesvědčeni o existenci mimozemských základen na jeho odvrácené straně.

Nepomáhá věda, snímky družic a jiná zobrazovací technika, příběhy astronautů, výpovědi geologů, dokonce ani matematické vzorce, celá struktura nám známého vesmíru, ani většinový názor. Je opravdu zvláštní, že se v 21.století někdo nechá natolik ovládnout různými materiály, které kolují nejen v prostředí internetu. Radši úplně pominu nějaké sekty a přímý vliv Aštarů, samozvaných senzibilů, paranormálních pavědců a lidí, kteří se snaží vydělat na lidské nevědomosti.

Zvláštní postavení v kontextu má víra v Boha. Vůbec nechci tvrdit, že jakákoliv komunita věřících je nositelkou dezinformací a lží. Ani náhodou. Představitelé největších náboženských organizací jsou vysoce vzdělaní lidé a podtrhují průkazná vysvětlení vědy. Jen se domnívám, že právě církve v minulosti využily naprosto efektivně nízkou úroveň povědomí (ne)věřících o faktické stavbě kosmických těles a vztahů mezi nimi. Dnes každý může sednout do letadla a planetu doslova obletět.

Speleologové by mohli vyprávět určitě dlouhé příběhy v nichž zažili doslova peklo během průzkumů jeskynních systémů, chodeb, kaplí a zaplavených kapes pod zemí. Žádný labyrint je však nedovedl do světa středu k vnitřnímu slunci, nebo k zahradám plným života a lidem podobným tvorům s extrémně vyspělou technologií kdesi pod povrchem. Jediná hmota, která vyráží z hlubin je sopečné magma. Žádný vrt, ani sonar nenaznačuje výskyt života pod pláštěm pevniny Země.

Je třeba rozdělovat informace a hledat fakta. Sám jsem podlehl myšlence, že nejsme ve vesmíru sami. Dokonce považuji za možný i přímý historický kontakt, který vlastně zanechal v člověku obraz boží existence. Četl jsem knihy Ericha von Dänikena a těžko se odolává. Přesto je důležité nové poznatky roztřídit tak, aby náš život nebyl ovlivněn nepravdou či chybným úsudkem. Představivost lidská je nekonečná jako sám vesmír. Zvláštní, jak malá bývá snaha si některé věci ověřit.

Expanzí je ovlivněn čas i prostor. Doufám, že těch několik přátel, kteří oddaně šíří různou formou vskutku prazvláštní představy o světě kolem nás, využije svůj potenciál k tomu, aby nedocházelo k šíření mýtů a polopravd. Fantazie je krásná. Všichni máme rádi pohádky. Nad některými výroky však zůstává rozum stát, což je na druhou stranu vhodná chvíle k tomu vzít ho takzvaně do hrsti, jakkoliv se tato realita jeví nepravděpodobnou.

S vědomím všech souvislostí musím nakonec poznamenat, že v případě politických názorů je situace snad ještě komplikovanější. Jak jsem naznačil, nebudu to tady pitvat, ale v podstatě chápu potřeby některých jedinců předkládat světu teorie, které s realitou buď vůbec nesouvisí, nebo jsou natolik sofistikované, že je krom šiřitelů nechápe vůbec nikdo. Pokud takové teze nikomu neubližují, pak je vše v pořádku. Když se víra v cokoliv formuje do podoby násilí, i verbálního, nastává problém.

Ne, planeta Země fakt není placatá …

Radovan Bazger, 4.11.2023

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..