Rok 2012

Rok 2012 se blíží. Ne, nechci se zde rozepisovat o konci světa a návštěvách mimozemšťanů, které prorokují někteří lidé díky údajnému rozluštění kalendáře mayské civilizace.

Chci se v tomto textu zaměřit na události posledních měsíců v ČR a ve světě. Jde o námět na knihu, nikoliv článek, ale přesto se pokusím shrnout to nejvýznamnější z mého pohledu a také se zamyslet nad tím, kam povedou kroky lidstva v dalších dekádách jeho existence. Pokusím se nepsat žádné futuristické pojednání. Objektivitu vidí každý také jinak, takže prosím, začtěte se do následujících řádků s jistým nadhledem, ale také se zamyslete nad podstatou.

Celá ta dlouhá léta po sametu věříme, že jdeme správným směrem. Tedy alespoň dle volebních výsledků se odvažuji říci, že většina lidí v naší zemi je toho názoru. Nezdá se vám toto tvrzení? Jdeme určitě jiným směrem, zdali je to směr správný, toť otázka. Jenomže pokud většina lidí ve státě nechce současný systém moci vlády jedné koalice, proč tato většina nejde do ulic jako v roce 1989? Zkušení lidé a pamětníci na to mají odpověď. Ještě se občané republiky nemají tak špatně, aby se bouřili a svrhli vládu jakousi demonstrací vůle či revolucí. Jenomže ani toto vysvětlení není zcela přesné. Odvažuji se tvrdit, že lidem předně chybí hybná síla. Hlava, člověk, osobnost, nebo organizace, která jasně řekne, co chce, co si myslí a jak se chce vypořádat s problematikou současného stavu věcí.

Dnes máme přes půl milionu nezaměstnaných. Dokážete si představit tu sílu? Armáda lidí bez práce, která by vyrazila na Hrad či do Strakovy akademie s cílem dosáhnout demise vlády, by musela mít skutečně velkou šanci na úspěch a věřím tomu, že by se k takovému počtu lidí rádi přidali i další. I ti zaměstnaní, kteří nejsou spokojeni s vládou chystanými reformami. I živnostníci a podnikatelé, kterým vláda hází klacky pod nohy. Proč však nejdou? Kam až musí klesnout životní úroveň člověka ve střední Evropě, aby se organizoval nebo spontánně zúčastnil protivládních aktivit? Dne 17. listopadu t. r. se konala demonstrace na Václavském náměstí v Praze za účasti asi 3000 lidí. To je žalostně málo! Chápu, že se do Prahy nedostane každý. Přijeli však i lidé z Moravy a Slezska. Nechci nikomu sahat do svědomí, ale není potom divu, když se na Facebooku objevují prohlášení popisující sobeckost spoluobčanů.

Nedávno jsem zaslechl názor, který jasně popisuje současný stav. Nás nevykořisťují jen kapitalisté a někteří zaměstnavatelé. Nás vykořisťuje vláda! Okrádá nás tím, že dopustí obrovské finanční úniky z daní nás všech a nezvládá korupci, která zcela ovládla naši republiku. Kdyby se vymýtila korupce, tak je většina reforem bezpředmětných a z rozpočtu by se daly pokrýt náklady a požadavky všech resortů. Vyvstala v mé mysli i jistá definice: Obnos financí, který státy, organizace i jednotlivci dluží, se rovná částce, která byla zpronevěřena, nakradena a jinak zlikvidována propracovaným systémem korupce některých jedinců, organizací i národních a nadnárodních vlád. To skutečně nikomu nevadí? Těch různých kauz a podezření z vytváření korupčního prostředí a podílu na něm je již tolik, že z toho jde hlava kolem. Především však někdo profituje a všichni na takové jednání doplácíme!

Nejde jen o události v ČR. Ve světě také není klid. Například v USA se lidé (na rozdíl od nás) bouří. Jdou proti korupci, ekonomickému systému, proti nadvládě bank. Hnutí Okupujte Wall Street se stalo pojmem. Policie však rozhání účastníky demonstrací a vytlačuje je silou. A nejen v USA. Také v Evropě a dalších zemích světa. Tady mě napadá, jak by asi reagoval denní tisk, kdyby se takové policejní manévry a zásahy odehrály v některé z ne zrovna spřátelených zemí. Je zvláštní pozorovat, jak se demokracie, kapitalismus a neoliberální politika mohou bránit silou a dokonce stejným způsobem je možno takový systém instalovat kdekoliv na Zemi, a to i přes zarputilou obranu a negativní postoj obyvatelstva. Pokud kráčí voják cizí krajinou a nese prapor demokracie, je obdivován. Že za ním zůstává dětský pláč i krev, to nikomu nevadí.

Jak asi bude vypadat svět v roce 2012 a v letech následujících? Víme všichni, že se schyluje k další válce. Ono okupování Iráku, Afghánistánu, Libye nestačilo a je asi potřebné zbavit se dalšího oponenta a získat nová odbytiště pro výrobky pochybné kvality. Připravuje se útok na Írán. O té zemi víme tak málo, že je téměř nemožné zaujmout jasné stanovisko. Má Írán jadernou zbraň či plánuje její výrobu? Zatím jen víme, že Ruská federace pomáhá Íránu s mírovým jaderným programem. Dají se také vysledovat další zájmy v daném regionu – podpořené umístěním ruských bitevních a letadlových lodí v oblasti. Tady je ovšem ve hře i instalace tzv. protiraketové obrany v Evropě, rozšiřování vlivu NATO a nestabilní Sýrie, včetně problematického vývoje kolem Palestiny. A to už jsme u kořene – jde o Izrael. Každopádně je svět před další válkou a můžeme jen doufat, že se tato nestane válkou světovou a nenaplní se hrozby obdivovatelů Mayské kultury.

Vrátím-li se na domácí půdu, pak je možné, že v České republice také dojde k válce. Dojde k otevřenému boji o koryta. Vím, co dokáže zvíře udělat, jen aby se ke korytu dostalo. Tato válka se týká všech, protože lidé by měli začít jasně rozeznávat jednotlivé soupeře a eliminovat jejich budoucí působení v politice a řízení naší země. Důležité je dát si pozor nejen na ty, kteří se otevřeně zarytě drží té nádoby plné žrádla, ale i na ty, kteří se přiživují na systémových chybách a politikařením sobě vlastním dokáží postupně odsávat z peněz nás všech dost podstatné částky i jiné výhody a požitky. Skutečně není v parlamentu zastoupena strana, která by ve svém středu neměla nějakou tu černou ovci. I dosud nepoznanou. Dokonce se takové ovce dosti často vyskytují i na úrovni krajů a obcí! Nevěřím, že by se nějaká potrefená husa ozvala, ale když už jsme v tom zvěřinci, nezapomeňme na různé straky a také na to, proč se masu z dobytka říká hovězí. Bohužel, vzhledem k tomu, co se v našem státě děje, už jiná přirovnání slušného člověka nenapadají.

Tak snad se v příštích letech budeme mít lépe, budeme mít co do úst vložit a za co jezdit do práce, pokud si nějakou ještě udržíme a přeji všem jen pevné zdraví vzhledem ke stále se zvyšující spoluúčasti pacientů. Závěrem bych jen rád do uší našich ekonomů a vládních představitelů vhodil jeden malý skromný dotaz: Kam jdou peníze z daní nás všech? Věřím. Opravdu pevně věřím a doufám v to, že si občané republiky, všichni daňoví poplatníci, jednoho krásného úředního dne půjdou pro odpověď na Úřad vlády. Snad již v roce 2012. O pár let později může být situace natolik matoucí, že nebude problém manipulovat veřejností vždy ku prospěchu elity. Vše ukáže čas. Snad ho máme dost …

Radovan Bazger, 20.12.2011

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..