Píšu svobodně

Celkem náhodou jsem si toho dne pustil program ČT24, který právě vysílal projev Petra Fialy na 41. schůzi Poslanecké sněmovny ze dne 13. října 2022. K otázce týkající se omezování svobody slova premiér České republiky mimo jiné řekl. Cituji části projevu: „Jsem přesvědčen o tom, že žijeme ve svobodné společnosti, kde každý může říkat svůj názor tak, jak to považuje za potřebné a může ho šířit nejrůznějšími cestami. Nikdo ničemu nebrání, nikdo nic necenzuruje, nemáme žádné orgány, které by se zabývaly cenzurou. Nejsme ovládáni nějakými nadnárodními korporacemi, ani nevím, jakými a proč, ale jako vláda České republiky respektujeme plně ústavnost, zákony České republiky a garantujeme všem lidská práva a svobody v tom rozsahu, v kterém je demokratická společnost stanovila. Vláda neomezuje ani nezakazuje média. Některé dezinformační weby jsou v tuto chvíli blokovány, ale ne na základě rozhodnutí nebo doporučení české vlády, protože k tomu nemáme žádný mandát, ale na základě nařízení Rady Evropské unie. Občané vyjadřují svoje názory svobodně formou nejrůznějších médií, nikdo jim v tom nebrání. Všechno, všechny nástroje svobodného vyjádření názoru, na které si vzpomeneme, tak je možno v České republice naplno uplatnit. Svoboda slova je pro politickou kulturu nesmírně důležitá.“ Konec citace. Plné znění je možné si poslechnout například zde.

Výborně a skvěle, pane Fialo. Takže lidé můžou psát co si skutečně myslí. Nikdo už nebude jejich názor blokovat, skrývat či znevýhodňovat jeho řazení v diskuzích a na sociálních sítích. Vláda doufám tedy nebude vytvářet a platit z veřejných peněz kampaně v nichž označuje mnohé za dezinformace i když jimi nejsou. Skrytá filtrace zmizí z prostředí českého internetu a mediálního prostoru a nebude již lidem bráněno v účasti na rozhlasových a televizních diskuzích. Věřím, že se již nebudou vypínat stránky o jejichž „správném“ obsahu rozhodují neznámé agentury a co je nejdůležitější, samotné slovo dezinformace bude jistě překvalifikováno, neboť spousta takových zpráv byla nakonec přesunuta do spektra informací pravdivých (a naopak). Zároveň a bohužel však předpokládám, že postoj ve stylu „my nic, to Evropské instituce“, bude i nadále součástí vaší argumentace, pane premiére, a jsem si jist, že realita bude pořád atakovat horizonty cenzury stejně, jako tomu bylo v dobách minulých. Jsem na rozdíl od aktivní politické scény toho názoru a přesvědčení, že namísto blokací alternativ by bylo vhodné otevřeně diskutovat o jejich obsahu a vést dialog. O tom je totiž skutečná svoboda. Tak by měl vypadat demokratický svět. Jestliže se těch zásad nebudeme držet, klesneme na úroveň zemí, které si vykládají demokratické principy po svém a s nějakými lidskými právy si hlavu nelámou. Pravda je totiž jen a pouze jedna. To výklad událostí může podléhat různým konstrukcím ve prospěch neomezené moci. S tím souvisí i následující. Dnes například vyšel na serveru Novinky.cz článek o chystaném zákonu proti dezinformacím. Odkaz je tady.

V textu je citována mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá, která říká, že „omezení nebudou spočívat ve výmazu obsahu či zrušení domény, ale pouze v omezení či ztížení přístupu k němu. Podle legislativců tím nedojde k popření práva vytvářet a šířit informace, omezen ale bude jejich dosah. Na ten podle zákona nárok nevzniká, ale omezuje účinky dezinformace.“ Takže v podstatě výklad Ústavy je takový, že sice lidé mají právo na to šířit informace, ale získat tyto informace už není právem občanů. Výborně. Opět možná někdo ohýbá paragrafy jak se to jen hodí. Já samozřejmě chápu, že například válečná propaganda by měla být pod kontrolou, ale jedinou obranou musí být uvedení věcí na pravou míru a prezentace postoje. Nikoliv blokace a to ještě na základě subjektivních pocitů či názorů v podstatě neznámých, i když jistě speciálně školených osob. Vždyť tímto přístupem vláda lidem vzkazuje: Dejte si pozor co píšete – můžeme vámi šířené informace kdykoliv omezit. Svévolně a na základě zákonů, které jsme si jako vláda odsouhlasili. My jsme demokraticky zvolení zástupci lidu. Můžeme vše a pokud se to někomu nelíbí, smí protestovat. Sice to nebude nic platné. Ó jaká svoboda. Já prostě nesouhlasím s těmito pokusy. Nakonec může dojít k šíření letáků jako za starých časů. Co pak? Bude opět v pohotovosti a akci státní bezpečnost? Držme se radši zásad svobodné společnosti a hledejme onu pravdu – ne jen výhody. Ona i ta demokracie se může velice jednoduše dostat do fáze diktatury. Na to je třeba dát veliký pozor.

Závěrem to napíšu velmi jednoduše: Pokud něco nebude nazýváno dezinformací ještě neznamená, že to můžeme nazývat PRAVDOU.

Radovan Bazger, 14.10.2022

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..