Nepál: Pomozte!

Počátek roku se skutečně nevydařil a druhé čtvrtletí začalo opravdu velmi nešťastně. Několik silných otřesů zasáhlo nejvíce Nepál a Indii. Panika, smrt a krev. Sutiny, laviny, prach, a tisíce obětí. Smutná bilance posledního zemětřesení, které udeřilo 25. dubna 2015. Neštěstí velkého rozsahu si žádá okamžitá řešení, pomoc a především vysoké náklady nejen při záchranných pracech, ale i během obnovy infrastruktury v postižených oblastech. Zmařené životy nenavrátí nikdo, ale země, které prostředky mají, měly by soustředit veškerou sílu a energii ve prospěch Indie a Nepálu.

Největší velmoci, jakými jsou Rusko, USA, Čína a EU, by měly zapomenout na politické šarvátky a hraní si na vojáčky. Společnými silami je nutno pomoci humanitárním organizacím a také jednat o rychlé pomoci ze státních a unijních rozpočtů i lidských zdrojů. Je smutné, že tam umírají lidé a byrokratický moloch teprve jedná o způsobech pomoci. Náš stát odesílá trumatým složený z 36 specialistů. Pochopí i malé dítě, že to je málo! Nechápu, proč už do zničených oblastí nemíří konvoje a proč nejsou zřízeny letecké koridory ve prospěch těch zničených a často zraněných lidí.

Zpravodajské kanály, světová média, ať už veřejnoprávní, tak i soukromá informují o kritické situaci v Nepálu. Záběry a reportáže střídají reklamy. Jde takový zisk na pomoc? Pochybuji. Stejně tak internetové stránky informují o neštěstí v Ásii a před i za autentickými záběry opět jen reklamní bloky. Zisk v pozadí lidského neštěstí přece nemůže plynout do kapes miliardářů když probíhá jedna z nejhorších katastrof na planetě. Nejde však jen o televizi a rozhlasové stanice. Nejde jen o webové aplikace, stránky a portály. Jde především o lidskost a soucit! Je snad globalizace jen hrou?

Skutečně do nebe volající je absurdně neschopná koordinace všech záchranných složek spojených národů. Zatímco zbrojení a války si žádají obrovské investice, dotace a fondy, záchrana lidských životů a osudů je závislá na benevolenci a odhodlání často velmi neschopných politiků. Opravdu je zarážející, že přesuny zbraní a konvoje bojové techniky v plné zbroji jsou zainvestovány a podporovány ze všech stran, ale jednat rychle a efektivně při takové apokalypse, jaká postihla města a vesnice pod „Střechou světa“, to už je problém. Humánně, finančně i logisticky.

Doslýchám se a čtu, že do Nepálu míří pomoc ze všech koutů světa, ale tamní úřady stále hlási totální nedostatek lékařů, hmotné pomoci a vůbec všeho. Proč v době mnoha možností dopravy a transferu je situace tak nepřehledná a neutěšená? Jak je možné, že OSN, nebo jednotky jiné organizace v tomto případě nemohou dostatečně rychle zasáhnout a přitom vojenský výsadek vzdušných, námořních či pozemních sil je možno provést v řádu několika hodin? V našem světě podivných priorit je opravdu nelehké žít, natož umírat! Jsme civilizace, nebo hmyz!?

Český rozhlas zveřejnil zprávu, že USA posílají do Nepálu finanční prostředky ve výši 25 milionů. Nikoliv dolarů, ale korun. Vždyť je to směšné vzhledem ke všem skutečnostem. Mezinárodní měnový fond uvedl, že je připraven poslat do země tým, který by posoudil finanční potřeby země. Proč už tam ti specialisté nejsou? Klobouk dolů před těmi, kteří pomohli okamžitě. Před těmi, kteří se rozhodli své týmy vyslat ihned a mnohdy bez ohledu na výši konečných nákladů. Zmíním především „Lékaře bez hranic“, nebo české nadace „Adra“ a „Člověk v tísni“. Jste skvělí!

Ne, nechci křivdit nikomu. Snažím se věřit, že většina lidí na planetě už v tuto chvíli řeší vzniklou situaci jak nejlépe umí. Věřím, že většina z nás cítí potřebu projevu soustrasti. Dnes přesáhl počet obětí 4000 a zřejmě toto číslo ještě významně poroste. Přeživší na tom nejsou dobře. Zdecimovaní, zranění, bez domova a na konci sil ti lidé prosí svět o pomoc. Pro mnohé stále nepřichází. Bylo zaznamenáno téměř sto následných otřesů v Tibetu, Indii a Nepálu. I záchranáři jsou vyděšení při každém záchvěvu země. Nedokážeme si to představit. Nikdo. Ani vzdáleně. A …

Zatímco papež František vyjádřuje solidaritu a vyzývá ke společné motlitbě, v Nepálu umírají lidské bytosti. Oproti tomu církevní charity pořádají sbírky. Červený kříž nasadil v oblasti více než šest tisíc dobrovolníků a Mezinárodní federace Červeného kříže & Červeného Půlměsíce poskytne pomoc v rozsahu 885.100.000 Kč. Český Červený Kříž shromažďuje finanční prostředky na pomoc oblastem zasaženým zemětřesením na sbírkovém účtu Fondu humanity: 333999/2700, var. symbol 1504. Ověřte si ta čísla na adrese www.cervenykriz.eu, nebo na tel. čísle 251 104 111.

Nejde o strach, ani svědomí. Srdce, odvaha, solidarita a lidskost, to jsou pohonné hmoty motoru pomoci. Každý je součástí přírody této živé planety. Všichni čerpáme z jejího zdroje. Země se někdy chová jako macecha, a ono vlastně není divu! Bohužel za to platí většinou ti nevinní cenu nejvyšší. Proto je pomoc na místě. Soucit nestačí. Valná většina z nás má tu možnost, když ne svou silou a energií osobně, tak alespoň finančně podpořit dobrou věc. Aktivity vedoucí k záchraně života a zdraví jsou k nezaplacení – zároveň však velmi nákladné. Já už jsem pomohl. A Vy ..?

Radovan Bazger, 27. dubna 2015

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..