Návnada

Tam, kde slunce vychází jsou širé pláně, řeky a hory. Města i vesnice lidí a lesy plné zvěře. Krajina, která se rozprostírá od hladiny moře Čukotky až daleko na západ, za skalnaté hradby Uralu. Ano, popisuji rozlehlé Rusko. Zemi, kterou známe v podstatě jen z cestopisů, dokumentárních filmů a také díky nebývalé aktivitě médií. Ruská federace má své správní celky a centrální vládu. Podobně, jako jiné velké státní útvary a unie má také Rusko své výsostné hranice a vojsko, které je nepřetržitě střeží. Své zájmy nejčastěji prosazuje prostřednictvím politických jednání a diplomatických styků. Někdy i silou armád.

Žádný národ na světě si nenechá rozbíjet svou zemi. Každý je odhodlaný odrážet útoky vedené nejenom nosiči tříštivých raket, ale i lstivou, vtíravou a nebezpečnou politikou, nebo ekonomickou destabilizací. Hrdí Rusové takové postupy a jednání nikdy nebudou dlouhodobě snášet. Snad proto, že historie Ruska již dobře zná vnitřní i vnější drtivé a zničující pokusy. I úspěšné. Padlo knížectví, carské Rusko i Velké impérium. Padl dokonce „věčný“ Sovětský svaz. Může dojít k rozložení současné velmoci Ruské federace? Může. Mnozí si dokonce přejí rozpad Ruska a dělají pro to všechno možné i nemožné.

Za útok proti Rusku je snadné považovat i nedodržení dohod a snahu o globální obklíčení nejen ve smyslu vojenském. Preferenci ekonomické nadvlády a záměrné ničení obchodních vztahů Ruska s jinými zeměmi. To vše je také možno chápat jako rány do zad. V podstatě bylo jen otázkou času, kdy se ruský režim postaví likvidačním tendencím. Americká podpora prozápadních struktur a útoky ukrajinských nacionalistů proti Rusům na Donbasu, to už byly poslední kapky. Trpělivost Moskvy dosáhla bodu zlomu, což vyústilo v otevřený, krvavý a destruktivní konflikt. S kým tedy vlastně Rusko bojuje?

Jen pro zajímavost: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-rusko-valka-deti-extremismus.A181112_174700_zahranicni_luka?setver=full

Speciální operace probíhá na území Ukrajiny, ale v podstatě jde o válku Ruska se západem. Samozřejmě i s USA. Komu by se nelíbilo bohatství Ruska? Kdo by nechtěl ovládnout tak velký trh? Nesmíme zapomenout ani na jaderný arzenál ruské armády. Kdo by se ho zmocnil v případě zničení vlády v Kremlu? Jiný vládce, nebo jiný stát? Jsou i další figurky na šachovnici světa. Především Čína. Samotné spojené státy sice nepotřebují nová území, ale obchodní příležitosti určitě ano. Stejně tak zdroje, suroviny, a slabé Rusko. Jenomže nejde jen o Moskvu a Kyjev. Jde o rozdělení vlivu na celé planetě.

Ještě než mě někdo nazve proruským demagogem a kremrolí, rád bych zmínil, že od počátku nesouhlasím s ruskou válečnou invazí na Ukrajinu. Především z humánních důvodů a také proto, že ruská elita před lety uznala územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny. Tak tedy stále hledám odpovědi a snažím se udržet si jistý nadhled. Proč Putin zahájil útok? Po vzoru USA dělá „pořádek“ v cizí zemi? Nebo chce udržet zbraně aliance co nejdále od Moskvy? Je to odveta za nedodržení smluv? Jde snad o to, že má (nejen) Rusko jednoznačné a globální nadvlády Američanů už zkrátka vážně dost?

Zvláštní investice USA: https://www.e15.cz/zahranicni/od-majdanu-a-padu-janukovyce-uplynuly-tri-roky-usa-podporovaly-aktivisty-miliony-dolaru-1329261

Válka je špatná věc. Použití zbraní vyčítám každému. Bez ohledu na příčiny. Dotčené strany konfliktů se snaží dosáhnout jakési spravedlnosti. Té své vize spravedlnosti. Přes všechny ty bohulibé deklarace slavná Organizace spojených národů selhává. Selhává i samotný moskevský režim v nějakém kontraproduktivním tažení? Prezident Putin dosáhl prozatím „jen“ toho, že anektoval další ukrajinské území, poštval proti Rusku většinu světa, dohnal Finsko a Švédsko ke vstupu do NATO a pomohl Spojeným státům americkým a dalším krajinám uzavřít úžasné kontrakty na dovoz uhlí, ropy, plynu a jaderného paliva do Evropy.

Mám si snad myslet, že i takové ruské nezdary jsou dílem Američanů? Nevšiml jsem si, že by USA napadly nějakou zemi, vyhlásili další americký stát a rozšířili tak počet hvězd na svém praporu. Jak to tedy za tím oceánem dělají? Jsou ty dolary a ef šestnáctky vážně tak mocné, že jim každý ochotně podlehne? Na druhou stranu – zdánlivá negativa mohou Rusku prospět. Nezávislost na evropském trhu nemusí být vůbec na škodu. Svět opravdu není jen Evropa, která na všem nakonec jen prodělá. Ta ve své krizi všechno zaplatí chytrým Američanům. To se ta kolonizace Nového světa vážně vyplatila!

I kolonizace Ameriky byla více než ukrutná: https://www.stoplusjednicka.cz/genocida-americkych-indianu-krvi-zbrocena-cesta-k-pozitivni-diskriminaci

Takže, co si z toho všeho vyložit? Je nějaký závěr? Jistě. Svět ovládá trh a kapitál. Kdo má prachy, ten je mocný. Kdo má prachy a zbraně, tak je prakticky všemocný. Kdo má prachy, zbraně a dobrou ideu, ten může vládnout světu. Kdo má prachy, zbraně, ideu a mediální sítě, stává se hegemonem. V této roli jsou v současnosti Spojené státy Americké. Před pár dny to nepřímo potvrdil i francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru pro server Politico. Řekl, že se zvýšila závislost Evropy na USA, co se týče zbraní a energetiky. Evropa by podle něj měla snížit svou závislost na exteritoriálním dolaru.

Svět skutečně není tak jednoduchý a černobílý. Válka je jednoznačně zlo. Utrpení a smrt nestojí za mocenské hry. Ostražitost je však na místě i v momentě, kdy zní polnice z nečekaného směru. Lidstvo se tak dlouho zbavovalo totalitních režimů, až se sama demokracie začala poněkud zneužívat. Systém pod vlivem individualit nedokáže rozlišit dobro od zla a navíc se věrným ovečkám umí odvděčit. Kam se poděla touha po svobodě? Kde se skrývá právo na sebeurčení jednotlivců, celých národů i vyšších celků? Jakýkoliv odklon od politiky západu hlídají těžce odění a lovci dezinformací. V Evropě i v USA.

Jistý projev neposlušnosti: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-musi-odolat-tlaku-stat-se-nohsledem-usa-rika-macron-po-navsteve-ciny-40428195

Rusko je ve válce. Čína k ní nemá daleko. Evropa začíná pochybovat. Ukáže někdo konečně prstem a řekne pravdu? To těžko. Lidé mají strach. Není to tak dávno, co nejvyšší státní zástupce ČR vydal prohlášení upozorňující na to, že výroky, které vyjadřují podporu vedení Ruska v souvislosti s válkou na Ukrajině, mohou být posuzovány jako trestný čin. Takže každý mlčí. Samozřejmě, že nesouhlasím s válkou. Stejně tak ale neuznávám vměšování se do záležitostí cizí země prostřednictvím různých agentur a organizací, které mají za cíl politický převrat. Nepřijde mi to fér. Jsem pro přirozený politický vývoj.

Jsme povinni chránit lidská práva. Samozřejmě. Vždyť i na Ukrajině lidé pláčou, trpí a umírají pod údery ruských ozbrojených sil. Ano, je to pravda. Jenomže nemuselo k tomu dojít, kdyby svět naslouchal argumentům ruských diplomatů. Válečným hrůzám se dalo předejít. Vzhledem k historickým událostem bylo víc než jasné, že se Rusko chopí příležitosti i zbraní, pokud ekonomický i politický tlak přesáhne určitou mez. Místo hledání kompromisů a schůdné cesty někdo použil Ukrajinu jako návnadu. Bohužel se Putin nechal vtáhnout do této hry a vydal rozkazy. Ač mnohé chápu, násilí a boj nikdy nepodpořím.

Rusko v OSN žádalo o mezinárodní vyšetřování zločinů: https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/1014200-rusky-parlament-svetu-proverte-zlociny-v-donbasu

Nejen západ, ale i Rusko mělo nechat ukrajinský lid, ať sám rozhodne o svém osudu. Stejně, jako by měli o své další cestě rozhodnout sami Katalánci, Irové, Palestinci a další národy. Rusko nemělo a nemá žádné právo na ničení a podmanění si ukrajinské země. Do budoucna měl by vzniknout bezpečnostní precedens. Bude-li zvažovat kterýkoliv region své dalším směřování, mělo by to být bez vlivu zahraniční politiky a kapitálu. Bez vlivu ozbrojených složek – mimo ochranu obyvatel. Vše pod patronátem OSN. Organizace, která už nikdy nesmí dopustit pochybná práva veta a šílené zabíjení lidí.

Tam, kde slunce vychází jsou širé pláně, řeky a hory. Města i vesnice lidí a lesy plné zvěře. Je to dostatečně velký prostor pro rozjímání ruské duše o vlastní velikosti. Stejné je to v krajině, kde slunce zapadá. Tam jezera jsou hluboká a louky v květu zpívají píseň zlatých prérií. Věřím, že Americký lid si také přeje v klidu žít. Celý svět si přeje mír a doufá v konec sporů. Konec urážek. Konec chybných rozhodnutí, lží a bezpráví. Proto píšu o tom všem. Nechci ruské zbraně na Ukrajině a nechci tam ani ty americké. Můj názor je celkem bezvýznamný, a dobře to vím. Nejdůležitější je to, co chtějí sami Ukrajinci. Prosí o pomoc?

Demonstrace za mír na Ukrajině probíhaly na Slovensku, v Německu, v Belgii, Velké Británii, v Itálii a dalších zemích Evropy: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2334998

Tak jim pomozme. My jsme Evropa. Silná, hrdá, zkušená a mírumilovná. Každý stát tvoří hlavně lidé. Ti na Ukrajině mizí a děti končí v ruských táborech! Jen zastavení bojů pomůže. Ukončit krveprolití je to nejzásadnější. Ať si váleční štváči z východu i západu třeba puknou! Jistě – znamenalo by to kompromisy a přiznání určitých chyb. Propaganda tvrdí, že Putin nevyslal na Ukrajinu vojska proto, aby zničil Ukrajince. To by ta válka vypadala zcela jinak. Bojuje prý proto, aby chránil Rusy před mezinárodní a ekonomickou tyranií a samotné Rusko před dalšími hrozbami. Kdo tomu může podlehnout?

Nebuďme tak bláhoví. Stejně jako USA podporovaly svými dolary prozápadní směřování Ukrajiny, o to samé se pokoušela i Moskva. Výzvědnou činností a podporou nejen separatistů, ale i vysokých politiků, kteří se zavázali konat vše ve prospěch Ruska. V podstatě se západ s východem dlouhá léta o Ukrajinu přetahoval jak děti o pěknou hračku. Kam to vše vedlo je myslím jasné. Občanská válka přerostla v ozbrojený zápas a vstoupili do něj i samotní rozhodčí. Se zbraněmi. Je to začarovaný kruh. Jako kruh se musí tato situace řešit. Je třeba jednat. Ne v kruhové obraně, ale u kulatého stolu! A to co nejdříve.

Lži na všech stranách konfliktu: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/ukrajina-oznamila-ktere-ruske-jednotky-bojuji-na-vychode-zeme-rusko-to-dal-popira_201504220401_mkaspar

Ano, žádný národ na světě si nenechá rozbíjet svou zemi. Ukrajina není výjimkou. Snad i proto mi připadají zvláštní názory samotných lidí z Ukrajiny. Někteří říkají, že je jim už jedno, kdo bude vládnout, hlavně aby už nastal klid zbraní. Jiní odcházejí z domovů, protože necítí tak silné pouto se zemí, která už desítky let chřadne. Dokonce i ze západních vesnic zaznívá názor, že je lepší žít než umírat pro slávu. Další lidé zas neochvějně brání Ukrajinu a jsou odhodlaní bojovat s ruskou agresí do posledního dechu. Takto rozporuplně popisují situaci lidé, kteří přišli k nám podat svědectví, ukrýt se, nebo pracovat.

V tomto článku jsem se zamyslel nad celou situací. Spousty věcí jsem vynechal a nepopsal do všech detailů. Text je odrazem informací, vlastních úvah, ale i názorů, které jsem mezi lidmi zachytil. Sice si vážím demokracie a svobody, nejsem slepě proamerický a neleštím kliky bruselských úředníků. Nejsem ani proruský fanatik. Ať každý zločinec padne na kolena a prosí o odpuštění. Pro mě hlavní je, aby zvítězil zdravý rozum. Takový rozum totiž nemůže vymyslet nic tak děsivého, jako je fatální válka! Nevymyslí ani, jak co nejvíce uškodit svému okolí v omezeném prostoru pro život, který Bůh lidstvu dal.

Už nevěřím nikomu. Myslím, že současné velmoci ztratily kredit. Za desítky let trvající období nadvlády nebyly schopny odstranit chudobu, hlad, nebyly schopny ochránit planetu před znečištěním. Jejich vláda nad celou civilizací nedosáhla míru. Je mi fakt jedno, kdo se za velmoc považuje. Stálá hrozba jaderného střetu a vyvolání dalších konfliktů rovněž vypovídá o neschopnosti vůdců. Svět už nepotřebuje války. Zaslouží si inteligentní, spravedlivý a globální řád. Není to možné snad? Ale je! Stačí se těm špatným věcem postavit. John Stuart Mill, anglický filozof a empirik vyjádřil samu podstatu svobody:

„Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.“

Radovan Bazger, 12.4.2023

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..