Halloween

Možná byste čekali, že se tady pustím do bezhlavé kritiky průběhu svátků Halloween a všeho bláznovství oslav v americkém podání. Zamotám do toho Den veteránů, Kolumbův den, Svatého Valentýna i Den nezávislosti. Je sice fakt, že vidím vydlabané dýně téměř všude, ale kdepak. Spíše mě to tentokrát přimělo k tomu, abych si o tom „Helovínu“ něco zjistil.

Věděli jste, že Halloween původně pochází ze Skotska a Irska. Název vznikl zkrácením skotského All Hallow´s Evening, Svátku, který se odehrával v předvečer Všech svatých. Historikové navíc dokládají, že oslavy vycházejí z mnohem starších pohanských tradic Keltů. Mrtví se prý občas mohou vracet do světa živých, ale bát se opravdu nikdo nemusí.

Halloween a jemu podobné oslavy konají se 31.října v různých koutech světa. Kromě USA také v Belgii, Francii, na Bahamách, nebo v Singapuru. Proniká i do střední a východní Evropy. Zatím tedy pouze jako příležitost pro kreativní výzdobu a karnevaly v maskách. Možná i díky silnému vlivu tradic Katolické církve, která preferuje přístup ke smrti poněkud jiný.

Druhého listopadu si totiž připomínáme památku zesnulých. Nechal bych to tedy na lidech, jak a co přijmou za své. Jsou i jiné události a svátky, kdy vnímám ten kontrast. Co se stalo kupříkladu s oslavou narození Ježíše Krista? Vánoce už dávno nejsou záležitostí křesťanské duchovní pokory a slávy Boha. Spíše naprosto explozivním komerčním šílenstvím.

Svět je neustále v pohybu a ne vždy je rajskou zahradou. Tak aby ten život nebyl tak strašný, udělejme ho na chvíli jen tak lehce a vlastně vesele „strašidelným“. Možná je to tak lepší. Halloween v podobě netopýrů, vydlabaných dýní, tajemných klobouků a černých koček může za několik dnů úplně klidně začít. On třeba dýňový štrůdl je taky docela fajn 😀

Radovan Bazger, 26.10.2022

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..