Díky alianci

Posláním Severoatlantické aliance je ochrana svobody a bezpečnosti všech členů politickými i vojenskými prostředky ve prospěch spravedlivého a trvalého mírového pořádku, založeného na společných hodnotách demokracie a lidských práv.

V minulosti jsem některé kroky tohoto paktu kritizoval a určité konkrétní akce stále halí mlha nejistoty. Zejména mise v bývalé Jugoslávii, tedy mimo území Aliance. Tam ale došlo k tomu, že pachatele válečných zločinů v Radě bezpečnosti OSN podpořilo Rusko s právem veta a tím byly možnosti Spojených národů zablokovány. Jedinou silou, která byla schopna tlumit konflikt mezi Srby a kosovskými Albánci bylo právě NATO. Bohužel se spory v tomto regionu nepodařilo zcela vyřešit.

Co však chci říct především: Od roku 1949, kdy NATO vzniklo, nedošlo k přímé vojenské agresi proti žádné zemi v tomto uskupení. Dnes má Aliance 31 členů. Států, které se dohodly na společné obraně. Severoatlantická aliance je pro mě zárukou míru a bezpečnosti nejen v Evropě! Můžu kritizovat politické systémy, režimy a diskutovat o spravedlnosti, nebo životní úrovni občanů v jednotlivých členských zemích, ale fakt, že už více než sedmdesát let nezažili válku, je pro mě naprosto zásadní.

Někdo by mohl říct, že jsem „chcimír“, jak je dnes označován člověk toužící po klidu zbraní. Ano, chci Mír! Jenomže pro mě je zárukou míru v této době jen a pouze NATO. Určitě ne nestabilní Rusko, nebo nečitelná Čína. Alianční speciální vojenské operace vypadají totiž tak, že v rozbouřené oblasti vytvoří bezpečnou zónu a následně prostředí pro politické a hlavně demokratické uspořádání veřejného dění a života včetně podmínek pro konání například svobodných voleb a dalších aktivit dle zásad OSN.

Civilizované prostředí, lidskost, dialog a spolupráce. To jsou devízy západního světa. Vyspělost a schopnost řešit jakékoliv problémy všemi prostředky tak, aby byly zajištěny základní parametry přežití maximálního počtu lidí v obtížných situacích. Prevence, obrana postavená na zastrašení případného útočníka, síla jednoty a inkluze, to všechno ve mě vzbuzuje naději, že i další desítky či stovky let nebudeme muset spěchat někam do krytů. A pokud přece jen, tak s velikou nadějí, že přežijeme!

Posláním NATO je ochrana svobody a bezpečnosti. Jsem rád, že je Česká republika součástí tohoto paktu. Jsou totiž na světě regiony naprosto nechráněné, zranitelné a dokonce již pod palbou! Je jen na nás, jak se zachováme, co a koho budeme chránit. Díky Alianci! Opravdu. Jen bych si moc přál, aby vlády dalších zemí, které požádají o vstup do tohoto paktu, činily tak vždy s mandátem potvrzeným prostřednictvím celonárodního referenda. Jinak totiž hrozí, že se toto vojenské uskupení rozloží zevnitř.

…díky Alinaci!

Radovan Bazger, 30.5.2023

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..