Dělají si šoufky

Říká se, že komu není rady, tomu není pomoci. Naše vláda si však poradila i pomohla sama. Politikům by měly od ledna 2016 vzrůst platy zhruba o sedm procent. Například základní měsíční odměna poslance a senátora se zvýší asi o 4300 korun na 65.700 korun hrubého. Prezident by měl brát od příštího roku 218.900 korun a ministři 125.300 korun měsíčně – plat se jim tak zvýší o 8200 korun. Stoupnou také náhrady! Zvýšení platů ústavních činitelů je dáno růstem průměrného platu v nepodnikatelské sféře a zákonnou normou, kterou poslanci a senátoři schválili už v roce 2014.

Politici si opět zvýšili platy. Až o celých 7%. Záchranářům a dalším státním zaměstnancům jen o 3 procenta a handrkují se jestli dát důchodcům jednorázově dvě nebo tři stovky, zda podpořit Klokánky a financovat Baby-Boxy, kde vzít na vědu, školství, zdravotnictví, atd. Zatímco někteří lidé díky vládě třou bídu s nouzí a minimální mzda se zvedat nebude, ústavní činitelé si pokrytecky mastí kapsy. Je to normální? V tomhle státě bohužel ano. ANO – Bude líp. Tak zněl volební slogan vítězného hnutí pana Babiše. Nějak pan podnikatel zapomněl sdělit národu, že líp bude zas jen vyvoleným…

Mám pocit, že se vše vrací do starých kolejí. Jedni makaj, druzí chrápou a víc berou ti, jejichž produktivita práce neodpovídá schválenému ohodnocení. Zde bych se pozastavil právě nad onou produktivitou českých politiků. Možná jsou naši poslanci, senátoři a členové vlády unaveni z nekonečných jednání, schůzek, sporů, hlasování a taškařic vskutku akademických. Činí však vše ve prospěch občanů? Jak měřit prospěšnost zvolených zástupců lidu? Opakovaným volebním úspěchem? Možná. Pokud tedy lze placené kampaně považovat za legální boj o přízeň voličů.

Myslím si, že známkou jakosti ústavních činitelů je především plošný růst životní úrovně obyvatelstva s dlouhodobým efektem. Nikoliv sezónní pokles nezaměstnanosti a další rozevírání nůžek mezi ekonomickými třídami lidí. Ale abych se neopakoval – pánové a dámy s mandátem – dokažte lidem obecný prospěch postupným dorovnáváním kupní síly s vyspělou částí Evropy. Co jinak máme z toho, že ekonomika republiky roste v rámci EU v podstatě nejrychleji? Dál se rozšiřují chudinské čtvrti a ghetta. Dál senioři bojují s nedostatkem. I nadále se lidé trápí nikoliv vlastní vinou.

Podtrhl bych ještě zvláštní posloupnost a průběh informací, které k nám proudí. Nejdřív se mluví o ČR jako o štice v rámci unie, zvýšení počtu pracovních míst a následně přijde informace o zvýšení platů politických špiček. Prostě si z nás obyčejných lidí ti nahoře dělají šoufky! A víte co je to „šoufek“? Jde o nástroj pro ruční vybírání tekutého obsahu septiku! Vzhledem připomíná velkou naběračku či malé vědro na dlouhé holi. Chápete? Nebylo by od věci nějaké ty hole použít a správným obsahem naplněná vědra obrátit dnem vzhůru nad hlavami prací znavených pohlavárů.

Proti národu bohužel stojí jeden fakt – u nás i ve světě existuje špína, která umýt nejde. Proto až budu zase stát u bedny s otvorem pro vhození volebního lístku, bude mě stát mnoho sil, abych do té urny neplivnul. Neudělám to jen z úcty k demokratickým principům a hlasům ostatních. Takový postoj však ve mě vytvořil život v krajině neomezeného možnoství křivd, lhářů, spekulantů, tunelářů, bezpočtu křiváků, podvodníků a politických mudrlantů, kteří jen slibují a skutky odnáší zlaté padáky. Uvědomuji si stále více, že „ano – bude líp“, ale až si tvrdě pracující lidé budou skutečně rovni nejen na papíře!

Jen pro doplnění: Dle Listiny práv a svobod zaměstnanci mají právo na spravedlivou odměnu za práci a na uspokojivé pracovní podmínky. Ano, lidé mají právo na odměnu. Ale za práci!! Ne za spánek v evropském a českém parlamentu, vtipkování, chyby, hraní her a relax v křeslech senátu. Ústavní činitelé jsou zaměstnanci státu placeni z daní, tedy z peněz nás všech. To je třeba pochopit bez náznaků tolerance. Násilí nic neřeší, ale někteří by měli ochutnat to, v čem žije většina lidí nejen v naší zemi. Připadá mi totiž, že na obyčejné lidi někdo z vrchu nepěkně kálí ….

Radovan Bazger, 9.11.2015

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..