Volby rovných příležitostí

Měly to být volby rovných příležitostí. Svobodné a nezmanipulované. ANO 2011 z těchto voleb udělalo „koblihárnu“ a s pomocí dobře placených agentur i poradců ze zámoří získalo skutečně dobrý výsledek. Proč? Protože pan Babiš vše pojal jako komerční záležitost a vyšlo mu to. Jenomže pak tyto volby skutečně nejsou o stejných možnostech a šancích.

Některé strany se nedostaly ani na předvolební superdebatu ve veřejnoprávní televizi – za tím snad miliardy pana Babiše nejsou. Ale většina stran si nemohla dovolit zaplatit všechna média ve státě od těch tištěných, přes rozhlasová a televizní a nakonec i internetová.

O to větším překvapením je úspěch KSČM. Po 23 letech od sametu lidé volí komunisty i bez reklamních kampaní za stovky milionů. Ale je to dobře? Pokud by si například komunisté, ale i jiné strany a další hnutí mohly zaplatit reklamu v takovém rozsahu, jako pan Babiš, pak by volby dopadly zcela jinak.

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České Republiky 2013 podle mého názoru byly jasným příkladem manipulace pomocí kapitálu. K demokratickým volbám v nichž mají všichni shodné šance a rovné příležitosti i shodný přístup a čas v médiích, mělo toto národní hlasování hodně daleko. To je můj názor. Ale to je vlastně jedno – on si někdo zaplatí preferenci názoru jiného…

Hezký den všem.

Radovan Bazger, 22.11.2013

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..