To myslíte vážně?

Nevím, kam svět spěje ve snaze absolutních morálních zásad a přirozený vývoj lidského společenství zastavit nelze. Technologická řešení prorůstají do všech oblastí a je na nás všech, na každém z nás, jak se těmto trendům přizpůsobíme. Mocní ovlivňují osobní rozvoj každého jedince, čímž se v podstatě staví nad onu přirozenost. Rada EU schválila kontroverzní zákon přezdívaný „chat control“, nebo také „šmírovací zákon“. Vstoupí-li v platnost, umožní komunikačním platformám číst v konverzacích uživatelů aplikací, jakými jsou například Messenger a WhatsApp. Cílem zákona je pomoc při odhalování zneužívání dětí a snížení počtu obtěžování dětí skrze komunikaci na sociálních sítích. Provozovatelé aplikací si budou moci vybrat, zda metody aplikují do praxe. Myslím si však, že v budoucnu bez chat kontroly použití těchto aplikací v rámci Evropské unie nebude možné. Navíc se domnívám, že jde pouze o počátek mnohem rozsáhlejšího vlivu. Mnohem větší kontroly nás všech.

Ochrana dětí je samozřejmě správnou myšlenkou, jenomže plošná kontrola „pošty“ mezi uživateli je poněkud za hranou. Skutečně ještě žijeme ve svobodném společenství? Budou se rozlepovat obálky? Odposlouchávat hovory? Umělá inteligence to zvládne, ale ti, proti kterým je tato aktivita namířena, si stejně najdou jiné cesty pro naplnění zvrhlých přání. Třeba v mezích on-line her, reklamních kampaní, nebo v organizacích, které s dětmi reálně pracují. Jenomže podle nového nařízení EU musí být každý prostý a bezúhonný občan omezen na svých právech. Článek 12 Deklarace lidských práv a svobod OSN zní: „Nikdo nesmí být vystaven svévolnému zasahování do soukromého života, do rodiny, domova nebo korespondence, ani útokům na svou čest a pověst. Každý má právo na zákonnou ochranu proti takovým zásahům nebo útokům.“

Nějak se nám ty evropské demokratické hodnoty kroutí a začínají být v přímém rozporu se svobodným životem občanů. Co přijde příště pod záminkou ochrany čehokoliv? Obávám se, že časem přijde kontrola komunikace motivovaná nejen ochranou, ale i politickými tendencemi. Možná se začne sledovat každá věta se slovem „Rusko“, nebo jakákoliv iniciativa, která nebude v souladu s kroky evropských institucí a takzvanou západní politikou. Nevím co přijde, ale poslední dobou se opravdu stále více používají technologie ke sledování. Připomíná mi to tvorbu studií Hollywoodu s podobnou tématikou. Bohužel se tyto filmy patrně staly inspirací evropským politikům.

Místo plošných omezení a kontrolních mechanismů, potenciálně zneužitelných, mělo by se přistupovat k ochraně dětí způsobem účinnějším a pokud bychom měli uvažovat o kontrole, pak existují i jiné možnosti. Například vyspělé aplikace pouze pro děti a mladistvé. Snad i povinné aplikace pro videohovory a zprávy s rodičovskou správou a ochranou před citlivým obsahem. Vhodné jsou také diskuze o rizicích internetu, jako je kyberšikana, phishing a nebezpečí komunikace s cizími lidmi. Můžeme se bavit o zlepšení práce a financování kriminální služby. O celkovém stavu společnosti a sociálních podmínkách života dětí. O přímé zodpovědnosti rodičů, pěstounů, vzdělávacích zařízení. Jak už jsem uvedl, devianti a narušené osoby své trestuhodné jednání neukončí. Ani ti, kteří na tom parazitují a vydělávají odporně špinavé peníze. Umělá inteligence neodhalí vše a vždy se najde cesta pro snadný průchod zločinu. Je sice pravdou, že i jediné zachráněné dítě může být dobrou motivací, ale jaká bude asi praxe?

Europoslanci chtějí výraznější ochranu nezletilých na internetu včetně zavedení věkové hranice 16 let k využívání sociálních sítí. Mají v plánu zavedení aplikace pro ověřování věku. Bohužel vidím tu realitu poněkud jinak. Místo svobodného internetu, který by mohl být alespoň trochu pod kontrolou, se nejen mladí vydají na „utajený“ net, a nebo na standardní síť za jakoukoliv úplatu těm, kteří nové podmínky budou splňovat. Nařízení může v budoucnu naopak zvýšit trestnou činnost. Jako příklad uvedu zákaz prodeje tabákových výrobků osobám mladším 18 let. Mládež stejně kouří, protože jim cigarety nakoupí zletilí kamarádi a nezodpovědní rodiče. S alkoholem je to v podstatě stejné. Zkrátka si myslím, že striktní a plošné zakazování je nesmysl a na vzestupu by měla být především rozumná prevence, výchova a vzdělávání.

Tak co bude příště, Evropo? Na jaké zákazy se ještě můžeme těšit? Děti budeme učit doma, protože se ve škole mohou od spolužáků nakazit špatnými názory? Zakážeme nakonec sociální sítě úplně všem, aby se náhodou lidé nevzbouřili právě díky synapsím virtuálního prostoru? V době, kdy svět investuje do zbraní a válečné konflikty probíhají téměř na všech kontinentech, připadá mi omezování práv a sledování občanů jako akt inspirovaný romány spisovatele George Orwella. Vždyť dle výše uvedené deklarace „má každý právo vyhledávat, přijímat a rozšiřovat informace a myšlenky jakýmikoli prostředky a bez ohledu na hranice. Nic v deklaraci lidských práv nemůže být vykládáno, jako by dávalo kterémukoli státu, kterékoli skupině, nebo osobě právo vyvíjet činnost nebo dopouštět se činů, které by směřovaly k potlačení některého z práv, nebo některé ze svobod v této deklaraci uvedených.“

Jistě. Nejsem právník. Nicméně mám ještě zatím možnost se k tomu vyjádřit. Nikoho neobviňuji. Pouze si všímám jistých podobností a nuancí, které bijí do očí. Nakonec se dá říci, že si za postupy a hlasování europoslanců můžeme sami tím, koho jsme do vysokých funkcí zvolili. Na straně druhé je třeba si povšimnout, jakým způsobem se politika, ta takzvaně správná politika, vštěpuje do mysli občanů kterékoliv členské země. Osoby jiného názoru jsou dehonestovány a kdo chce normálně, slušně a bez problémů existovat v rovině občanského, osobního i pracovního života, musí s vlky výt. No já asi do téhle smečky nepatřím a ovce také nebudu. Leda tak černá. Věřím totiž, že ona pravda a láska skutečně jednou zvítězí nad lží a nenávistí.

Skutečná svoboda je nejcennější fragment společnosti a stojí za to ji beze strachu adorovat, preferovat a připomínat. Obzvláště pokud existují snahy o její zničení. Internet musí zůstat také svobodný. Vždyť omezen na právech může být pouze ten, kdo činí zlo. Čím se provinily děti? Jakých špatností se dopustila mládež? Sociální sítě mají svá rizika, ale dokázaly sjednotit lidi i pro dobrou věc. Mnohokrát byl díky těmto platformám zachráněn život. Senioři jsou v kontaktu se svými vnuky často také jen prostřednictvím komunikačních prostředků už kvůli vzdálenosti. V těchto sítích probíhá i výuka, existují poradny, navazuje se přátelství a v určitých situacích byly jedinou oporou všem. Zmíním například období Covidu a rozsáhlé lockdowny.

Ano, lidé mají nejen práva, ale i povinnosti. Ochrana nedospělých je samozřejmě důležitá. Ovšem „pouze za předpokladu, že budou zachována práva a svobody ostatních.“ Na plošném nahlížení do soukromí a v omezování přístupu nevidim nic pozitivního. Poslední dobou mám pocit, že každý člověk je pouhým číslem. Statistickou jednotkou, která generuje určitou energii a zisk ve prospěch nejmocnějších. Ve prospěch elity, která udělá vše, jen aby neztratila moc. Rýsuje se vznik další databáze občanských dat a průkazů v další soukromé sféře. To nevidím úplně pozitivně a s radostí. Už teď probíhá ověření kopií dokladů a to nejenom v bankách, ale právě i na sítích sociálních. Sice je vše dobrovolné, s nabídkou jisté exkluzivity, ale přece jen je takový postup přinejmenším zvláštní a ryze komerční.

Závěrem bych rád připomněl, že i přes jistou kritiku nových evropských nařízení nesmíme zapomínat na to podstatné. Plíživě se do našich životů vkrádá jiné nebezpečí a to v podobě válečných choutek některých vládců zemí mimo EU. Evropa nemá na výběr a musí nejen zbrojit, ale musí se v případě ohrožení bránit. Součástí obrany je i zásah do struktur sociálních sítí a jiných částí virtuálního prostoru. To samozřejmě chápu. Snad by bylo vhodné právě v těchto časech myslet na důležitá úskalí doby a nechat komunikační kanály přístupné všem bez rozdílu věku. Nikdy nevíme, kdy tyto prostředky budou občané potřebovat. I ti mladí. Kontrola chatu a jiných forem soukromých zpráv nechť probíhá pouze v případě podezření na jakoukoliv nekalou činnost konkrétních osob. Technicky je přece možné sledovat aktivitu a komunikaci konkrétních zařízení a po dohodě s tvůrci a provozovateli aplikací takovou praxi realizovat. Jinak totiž můžeme celou celou Deklaraci lidských práv a svobod hodit při vší úctě do koše a šmírovat bude nakonec každý každého.

A děti? Jsou často v nebezpečí pod vlivem hysterických matek a brutálních otců. To se však příliš neřeší. Bohužel …

Radovan Bazger, 1.12.2025

Možnosti sdílení:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru