Ten východ Evropy – Co bude dál? Věřím, že se Krym připojí k Rusku a stejně to může dopadnout i v dalších oblastech a zemích kolem ruské federace. Možná je to začátek nové éry. Bylo jen otázkou času, kdy se ruský medvěd probudí ze zimního spánku a dá o sobě vědět i na mezinárodní scéně…
Vzhledem k tomu, že se mocnosti vzájemně pouze zastrašují a kvílí o zákonech a legitimitě, připadá mi, že současná situace na Krymu a Ukrajině je předem domluvenou aktivitou mezi Ruskem a USA. Evropská unie v tomto figuruje jako koordinátor vztahů. Skutečně to vypadá, jako takové něco za něco.
Ale co chce USA? Vyvážet do Evropy břidličný plyn? Sporné polární oblasti? Nebo další bohatou zemi do sféry svého vlivu? Žádá Obama svolení k dodávce zbraní? Nebo je ve hře Severní Korea? Írán? Američané opět otevřeli problematiku radaru a dalších obranných systémů v Evropě. Hraje i to roli na ukrajinské šachovnici?
Říká se, že pod svícnem je největší tma. Možná máme odpovědi jako na dlani a přesto je nevidíme. Jenou z nich může být nové rozdělení sil a organizace světa ve prospěch dokončení globalizace. Například ve stylu: Dopřejme jim ten pocit svobody, stejně každé zemi vládneme my! Na každém šprochu je pravdy trochu – známe to všichni.
Protože onen „šproch“ je ve skutečnosti německé „sprechen“, tak si i já říkám, zda by nebylo od věci požadovat konečně odpovědi. Vždyť i případné sankce proti Rusku mohou zakrýt jiné finanční operace a může jít o převlečené splacení jiných závazků. Neopatrnost by například pro Evropu znamenala ztrátu trhů a pracovních míst
Ukrajině se také říká Obilnice Evropy. Bohatá naleziště uhlí a železných rud také mohou lákat investory. Mezi další nerostné suroviny Ukrajiny patří magnetické rudy, titan, chrom, nikl, bauxit, síra, ropa, grafit, mangan a uran! Jdou skryté zájmy i tímto směrem? V mnoha oblastech je Ukrajina nerozvinutá a tím i zajímavá.
Můžeme spekulovat, zda ono „něco za něco“ je novým začátkem ve vztazích velmocí, nebo naopak. Ukrajina bude ještě dlouho hraničním kamenem, do něhož si občas někdo kopne. Konspirací je bezpočet a lidé jsou zmatení. Vzhledem k nevalné objektivitě médií není divu. Jen domněnky a dohady.
Přesto však míra komunikace mezi Ruskem, Evropou a Spojenými státy vytváří dojem shody za oponou hrozící války. Možná je to i dobře. Vyvážené síly světa byly a jsou zárukou bezpečnosti a míru na Zemi. Jen doufám, že tomu tak bude i v budoucnu. Studená válka není nutná a ostrý střet – ten by nikdo nepřežil.
Na závěr bych rád připomenul první rozšíření NATO 3. října 1990, kdy se bývalá NDR připojila ke Spolkové republice Německo a Alianci. To bylo dohodnuto Smlouvou dva plus čtyři téhož roku. Aby s tímto bodem smlouvy souhlasil Sovětský svaz, strany se dohodly, že v bývalé NDR nebudou umístěny cizí vojenské jednotky a jaderné zbraně.
Stephen F. Cohen v roce 2005 řekl, že se NATO zavázalo nerozšiřovat dále na východ. V květnu 2008 Michail Sergejevič Gorbačov prohlásil: „Američané slíbili, že NATO se nebude rozšiřovat dál než za hranice Německa.“ Otázka tedy zní – Kdo porušuje dohody? Rusko však také nemá úplně čistý štít a je tedy dobré míti se na pozoru před každou velmocí.
Když si však uvědomím, že v členských zemích severoatlantické aliance je dlouhodobě stabilní mír, tak myšlenka přijetí Ukrajiny do západních struktur není až tak nezajímavá. Není nic cennějšího pro všechny lidi na planetě Zemi, než klid zbraní. Znám jedno přísloví. „Kdo touží po míru, ať připravuje válku.“ – Flavius Renatus Vegetius. To byl římský spisovatel.
Radovan Bazger, 18.3.2014