Ukrajina pláče IV.

Ukrajinské slzy je nutno osušit. Napsal jsem v předchozím článku věnovaném Ukrajinské krizi. Bohužel se v posledních dnech stále více haraší zbraněmi a to jak na straně Ruska, tak i aliance NATO. Ukrajinci vybírají svá konta v bankách a některé peněžní ústavy jsou uzavřeny. Lidé se zásobují jídlem a v obavách sledují, co se bude dít. Na Krymu lidé volí nový osud, Evropa přihlíží, USA kritizují, NATO hrozí a OSN je vzhledem k právu veta ruské federace naprosto bezzubou organizací…

Cvičení vojsk v západní části Ruska se rozšiřuje stejně, jako se zvyšuje počet ruských vojáků na Krymu. A nejenom vojáků. Technické zázemí a veškerá vojenská logistika včetně dalších zbraňových systémů Ruska postupně zaplňuje poloostrov Krym. Prosakují zprávy o tom, že vojáci v neoznačených uniformách – pravděpodobně Rusové – pronikají i hluboko na sever i východ Ukrajiny. Ruské stíhací letouny byly vyslány také do Běloruska. Situace je velmi nepřehledná a věřím, že snad profesionální zpravodajské služby mají v celé věci jasno.

Ta věc má totiž zvláštní vývoj. Občanské nepokoje se začínají projevovat také v Moldávii a Bělorusku. Je evidentní, že ono nárazníkové pásmo mezi NATO a Ruskem začíná skřípat. Lidé jsou nejednotní. Část populace chce na západ a část inklinuje k Rusku. Ti, kteří prahnou po moci a vlivu této situace využívají a burcují spoluobčany k vyjádření názoru a podpory. Stále stejný scénář. Je prostě vidět, že svět je stále rozdělen na východ a západ. Historie se prolíná se současností a zcela jistě ovlivní budoucnost.

Na druhé straně v Polsku, Rumunsku a Bulharsku operují jednotky NATO. Společná cvičení armád aliance s podporou stíhacích letounů F-16 amerického letectva. Námořní síly USA v oblasti středozemního moře podporuje také nejnovější torpédoborec Gravely vybavený systémem PRO. USA mají ve Středozemním moři k dispozici minimálně tři plavidla tohoto typu plus dnes již nepostradatelnou letku bezpilotních letounů. Američané vyslali do oblasti Černého moře svou moderní letadlovou loď.

Loď George H.W.Bush nese na palubě 90 letadel včetně různých helikoptér, několik letek F/A 18 Hornets a některá nejmodernější bojová letadla. Každá ponorka je vybavena 24 raketovými sily. Každé silo je vybaveno raketou s osmi separovatelnými jadernými hlavicemi, které je možno navést na rozdílné cíle. Dále operuje v oblasti sedmnáct podpůrných plavidel a tři atomové ponorky. Celá eskadra proplula se souhlasem Turecka 4. března Egejským mořem. Součástí sil NATO v regionu jsou i letouny AWACS.

Je vidět, že svět poněkud zešílel. Sice došlo k dohodě o příměří mezi Ukrajinou a Ruskem, ale pouze do 21. března 2014. Dne 16.3. se konalo na Krymu referendum, v němž obyvatelé Krymu hlasovali o případném připojení k Rusku. Západ však neuznává toto referendum z toho důvodu, že jej nevyhlásila legitimní vláda, ale správa Krymu. Problém vidím v tom, že o legitimitě ukrajinské vlády lze také pochybovat. Je škoda, že média ve světě tak zmateně informují. Stále se spekuluje. Je Rusko agresor, nebo ochránce?

Z mého pohledu je důležité, aby někdo udržel ukrajinské vášně na uzdě. Mezinárodní pozice Ruska v tuto chvíli je dostatečně výrazná a dá se říci neochvějná. Výkřiky západu o neplatném referendu na Krymu jsou poněkud úsměvné. Teď je přece jedno, kdo celou situaci „střeží“ a monitoruje. Důležité je to, že lidé mohou svobodně a demokraticky vyjádřit svůj názor na uspořádání a další směřování Krymu. Ano, západu se tento názor líbit nemusí. Stále však jde v referendu o projev vůle lidu.

Snad se tedy vše nakonec vysvětlí a uklidní. Chyby se nesmí dopustit ani ruská strana, ani aliance západní. Další eskalace rozhodně není ku prospěchu věci. Politické špičky světa naštěstí a prozatím komunikují. Pokud někdo nestiskne spoušť, bude klid. V tomto regionu však zůstane problém. Tím je již zmíněný nárazník. Na jedné straně NATO a na straně druhé Rusko. Je jen otázkou času, kdy vzplane nová rozbuška. Jednání velmocí se totiž skutečně jen velmi těžce odhaduje. To si nedovolí politologové a já teprve ne.

…a jak dopadlo referendum na Krymu? Obyvatelé poloostrova se rozhodli pro připojení k Rusku. Svobodně, většinově, spořádaně a v klidu. Mezinárodní pozorovatelé žasli, ale co ti vojáci se zbraněmi u volebních místností? Děj se vůle Boží…

Radovan Bazger, 16.3.2014

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..