Ukrajina pláče III.

Bylo by dobré na události pohlížet objektivně. Kdo nám řekne pravdu, zda skutečně byla revolta na Ukrajině vyvolána a podporována výcvikem i finančně západem? Zda má svět zájem obklíčit Rusko. Zda opravdu většina Ukrajinců chce do EU a má dostatek informací. Zda dal či nedal Janukovyč rozkaz ke střelbě, nebo byli ozbrojenci první, kdo střílel. Zda Rus má zájem o Krym. Kdo nám řekne pravdu? Je Obama hoden Nobelovy ceny míru? Kdo nám řekne co se skutečně děje v zákulisí? Komu můžeme důvěřovat? Médiím? Politikům? Armádě? Co když je vše jinak a divadlo kolem Ukrajiny zastírá mnohem větší události? Nejsem rusofil, ale neodsuzuji Rusko na první dobrou. A nejsem ani proti USA. Jen proti chybným rozhodnutím tamní vlády. Kde je pravda…

Lidi pravda nezajímá? Opravdu stačí chléb a hry? Kam nás až zatlačí podpatek mocných? Až bude jednou pravda odhalena, tak vychcípem stejně, zešílíme, nebo se nám budou naši vnuci smát… Možná je svět skutečně jen program a nebo molekula v nepředstavitelné dimenzi. Pravda… tak jednoduché slovo, zprofanované a přitom tak tajemné.

Nemám rád když to, co USA a další dělají stále, Rusku se vyčítá. Měřme všem stejným metrem. Je velmi zarážející, že podle oficiálních údajů ministerstva obrany USA provozovaly (vlastnily nebo měly v pronájmu) už v roce 2003 kromě 6 000 vojenských základen na vlastním území dalších 702 zahraničních vojenských základen ve 130 zemích světa s více než 253 000 uniformovanými příslušníky armády, zhruba stejným počtem civilních zaměstnanců Pentagonu a zaměstnávajících kolem 44 500 místních pracovníků. To také představovalo 44 870 budov, hangárů, nemocnic a dalších objektů ve vlastnictví ozbrojených sil a dalších více než 4 800 pronajatých objektů. Údaje z roku 2005 hovoří již o 737 základnách v zahraničí, na kterých sloužilo 196 975 vojáků a přibližně stejný počet civilních zaměstnanců a bylo zaměstnáno dalších 81 425 místních obyvatel. Seznam Pentagonu ale neobsahuje všechny vojenské základny USA v zahraničí. Nezmiňuje například základny zřízené v Kuvajtu, Kyrgyzstánu, Izraeli a Kataru, ani v Afghánistánu či Iráku, atd.

Jakékoliv bezpráví je nutno odsoudit. Jak to z dílny západu, tak i to ruské, čínské, atd. Snad bychom se jen mohli zamyslet nad tím, co je to bezpráví, kdo o právu a jeho normativech rozhodl, schválil..

Kam povede lidská hra na Boha? Média varují před soustředění vojsk NATO na hranicích Polska s Ukrajinou a zakotvení válečných lodí poblíž Krymu. Jde o velmi nebezpečné akce, které mohou nastartovat 3. světovou válku. A jen tak mimochodem radí občanům kupovat zlato a uschovat rodinné šperky. Je nebezpečí reálnější než tušíme? Jak to řekl jeden bývalý vysoký činitel US Army: „Nepodceňujte Rusko – oni mají zbraně k boji !!“ Možná, že nejmocnější kruhy budou chtít ukázat světu konečné řešení. Navíc je planeta přelidněna. Otázkou však nadále zůstává „kde je pravda“ a hlavně, kdo je vlastně v právu? Chce nás Rusko ochránit před rozpínáním amerického impéria a nebo USA je ten dobrý strýček?

Vysokou hru patriotů jen těžko ovlivníme. Spíše se zabývám otázkou: Co bude po tom? Po případné W W 3 ? Jak by vypadal systém ekonomiky a společenský řád? Bude vůbec nějaký řád? Semkne se lidstvo, nebo bude zas mít navrch právo silnějšího? Jak bude vypadat mapa světa, pokud někdo přežije? A dovolí nám i takový Armageddon odhalit onu pravdu? Nepřeji si válku. Ani světovou, ani lokální. Jsem toho názoru, že vše se dá vyřešit u kulatého stolu. Úplně všechno! Stačí změnit přístup, vést dialog a jít cestou kompromisů i tolerance. Ve vší slušnosti. Když nebudou lidé tolik toužit po nezávislosti, penězích, absolutní moci, pak se svět změní a můžeme společně hledat nejenom pravdu historickou, ale i v pravdě žít – Globálně.

Můžeme vůbec vše zastavit a nějakou dobu v rámci OSN vytvářet nový řád? Ne takový, před jakým jsme varováni. Ne ten, o němž hovořil ve svých projevech George Bush. Nový systém by měl věnovat každému člověku tolik pozornosti, prostředků i práv, kolik je schopen unést a kolik si zaslouží. Když se totiž vrátíme na počátek, tak za celou krizi na Ukrajině nemohou jen samotní občané Ukrajiny. Nemůže za to jen EU. Ani pouze rozpínavé Rusko či zájmy USA. Na vině jsme všichni, protože věříme lžím. Víte, mluvil jsem s Ukrajinci. Na otázku, co by chtěli a na jaké jsou straně odpověděli: „No na naší přece! Většině obyčejných lidí na Ukrajině je úplně u prdele Rusko i celá EU!“ A přesně v tomto středu bude ona pravda. Prostý a pracující lid však nemá zájem o americkou ochranu, ani o ruské zbraně či evropské úvěry.

Ukrajinské slzy je nutno osušit.

Radovan Bazger, 5.3.2014

Sdílení:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..