Situace na Ukrajině se nadále vyostřuje. Je 1.března 2014 a informace, které lze k Ukrajinské krizi nalézt se opravdu různí. V podstatě existují dva mediální proudy. Ten oficiální a tzv,demokraticky prozápadní, jehož součástí jsou i největší česká média a dále neoficiální, ale důvěryhodné linky, které nejsou šířeny rychlostí blesku, přec každý má možnost nahlédnout i do těchto textů a snímků. Děkujme za internet…
Oficiální kanály nás bombardují úspěchy proevropských sil na Ukrajině a hlavně o podpoře, kterou těmto štědře věnují vlády EU a USA. Jakákoliv akce z Ruské strany je považována za špatnou a to se ani nesnaží nikdo občanům ČR vysvětlit, jaké úmysly vlastně ruská Duma hodlá realizovat. Roste napětí přímo úměrné rostoucímu počtu vojáků a ruské techniky na Krymu. Není divu. Ono je totiž možné, že poslední slovo nebudou mít ozbrojenci v Kyjevě.
I přes varování USA a NATO a EU před „vměšováním se“ Ruska do událostí na Ukrajině dochází k zajímavým událostem. Potichu a v poklidu ruské jednotky obsazují důležité, strategické a především vojenské objekty nejen na Krymu, ale také ve východní části ukrajinského území. Ukrajinský parlament uvedl armádu do pohotovosti. Jak však mnozí celou situaci komentují – jen těžko Ukrajina zaútočí na Rusko!
Kdo je vlastně v právu? V diskuzních fórech převládá tento názor, který hodnotí a vytváří kompletní obraz o situaci na velmi blízkém východě: Ukrajina se stala obětí další revoluce dle západního scénáře. Evropa i USA potřebují nové trhy, další levnou pracovní sílu a nové suroviny. Na Ukrajině byly vyvolány nepokoje skupinou prozápadních aktivistů. Ozbrojenci vyprovokovali střelbu a vyhnali prezidenta Janukovyče ze země.
Mě osobně by docela zajímalo, proč česká média neinformovala o dalších demonstracích. V Sevastopolu přišlo na Nakhimovo náměstí přes 50 tisíc lidí. Byl zvolen nový starosta, který prohlásil, že město nebude poslouchat novou nacistickou vládu, která se dostala k moci násilím. Podobně je tomu v Oděse. Tisíce lidí vyšly do ulic a prohlásily, že neuznávají autoritu banditů z Kyjeva. Vytvořili domobranu na ochranu před rabováním a gangsterům a hlavně pro zabránění vstupu nacistům.
Na internetu kolují fotografie a videa, na nichž povstalci na západním břehu Dněpru likvidují sovětské památníky a malují hákové kříže. Je také často slyšet názor, že po několika desítkách let bude Rusko opět bojovat proti fašismu. Vývoj tomu nasvědčuje. A doufám, že i tentokrát vše dobře dopadne. V těchto souvislostech však můžeme vidět Evropskou unii, která podporovala nacionalisty a využila je ke svržení ukrajinského prezidenta. Kdo nám řekne pravdu?
Do celé záležitosti – jak jsem předpokládal – začínají zasahovat mocenské i vojenské kruhy západní aliance. Německá kancléřka Angela Merkelová zdůraznila, že územní celistvost Ukrajiny musí být zachována. Americký prezident Barack Obama v pátek vyjádřil nad informacemi o přesunech ruských vojsk na Ukrajinu hluboké znepokojení. Upozornil, že každé narušení svrchovanosti této země může vážně destabilizovat situaci. Žádné přímé varování však Putin nedostal.
Skoro to vypadá, jakoby západ znepokojeně sledoval celou situaci, ale mezi řádky prosvítá nadějné „Putine – vyřeš si to“. Nemyslím si tedy, že bychom se dočkali konfliktu velmocí. Ani otevřenou občanskou válku nevidím jako reálnou a to z více důvodů. Ukrajinci mají srdce na správném místě a rozhodně není v zájmu Ruska destabilizace tohoto regionu i z ekonomických důvodů. Ukrajina je tranzitním prostorem ropných produktů, plynu a dalších komodit.
…ale jasnovidec nejsem. Může se stát, že Rusko udělá osudovou chybu jakoukoliv intervencí.
Radovan Bazger, 1.3.2014